Libmonster ID: UA-3120

Заглавие статьи НЕДУЖКО Ю. В. ТИСЯЧОЛІТТЯ ХРЕЩЕННЯ РУСИ-УКРАЇНИ. ВІДЗНАЧЕННЯ СВІТОВОЮ ГРОМАДСЬКІСТЮ ВСЕСВІТНЬО-ІСТОРИЧНОЇ ПОДІЇ
Автор(ы) П. П. ТОЛОЧКО
Источник Український історичний журнал,  № 5, 2007, C. 223-224

Author: П. П. ТОЛОЧКО

Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Л. Українки, 2003. - 200 с.

Монографія Недужка Ю. В. заслуговує на увагу та схвалення. Адже у ній на основі великого обсягу оригінальних документальних джерел відтворено події відзначення ювілею Тисячоліття хрещення Руси-України, котрий мав всесвітньо-історичне значення. Про це свідчили як резолюції міжнародних організацій, зокрема й ЮНЕСКО, так і рівень та масштаби організованих святкувань.

В трьох розділах праці автор відтворив перебіг підготовки і проведення ювілейних заходів у країнах Північної й Південної Америки, Західній Європі, Австралії та СРСР. Молодий науковець слушно зазначив, що в світі по суті було організовано дві масштабні ювілейні кампанії з нагоди Тисячоліття хрещення Київської Русі. Першу організувала українська діаспора у країнах Заходу. Під час її проведення, як це яскраво висвітлюється в книзі, закордонні українці добивалися легалізації УГКЦ й УАПЦ в УРСР, а також дотримання релігійної свободи у Радянському Союзі. Іншим аспектом ювілейних заходів діаспори було намагання консолідувати еміграцію, підвищити рівень її національної самосвідомості, популяризувати народні звичаї, традиції, історію як в українській громаді, так і серед суспільств країн проживання.

Можна погодитися з твердженнями Ю. В. Недужка про те, що діаспора своїми благочестивими та патріотичними діями продемонструвала всьому світові єдність з Україною, готовність відстоювати інтереси свого народу в будь-яких, навіть найнесприятливіших умовах буття. Взявши активну участь у відзначенні ювілею, українці діаспори показали свою високу самосвідомість і патріотизм, своє прагнення боротися за існування церкви й незалежність власної держави.

стр. 223


Інша ювілейна кампанія була організована Руською православною церквою за підтримки органів влади Радянського Союзу. її метою у середині країн було відродження в СРСР власної церковної організації, а також зміцнення моральних норм у суспільстві. В міжнародному аспекті відбувалася популяризація радянського способу життя, боротьби за мир та, найголовніше, заперечувалися твердження української еміграції й органів влади країн Заходу про недотримання релігійної свободи в УРСР. Натомість пропагувалися ідеї про те, що СРСР - демократична країна. Адже церква у ній відділена від держави, а кожен громадянин Радянського Союзу міг сповідувати будь-яку, релігію або не сповідувати жодної. Це гарантувалося Конституцією СРСР, а також законодавствами союзних республік.

Таким чином, як справедливо стверджує автор монографії, в світі існували два погляди на одну і ту ж визначну всесвітньо-історичну подію - ювілей українського християнства. Проте необхідно відзначити, що обидві кампанії мали своїм наслідком відродження церковного життя, розвиток української науки та культури в Радянському Союзі й країнах Заходу, лібералізацію релігійного законодавства і легалізацію УГКЦ та УАПЦ в УРСР.

Велике значення ювілей мав для десятків мільйонів українців незалежно від їх політичної чи релігійної приналежності. Він став всенародним святом моральності, людськості, доброти й справедливості. В певному сенсі цей ювілей об'єднав навколо себе українців усього світу, став символом консолідації українського народу на основі християнського віровчення, що і засвідчив у своїй монографії Ю. В. Недужко.

Для України цей вияв єднання нації навколо вічних християнських цінностей та ідеалів повинен стати гідним прикладом для наслідування. Адже останній так не вистачає духовної сили, а також єдності для відродження її як могутньої й багатої європейської країни.

Хотів би підкреслити, що для підготовки монографії Недужко Ю. В. скористався величезною джерельною базою, котра включає в себе документи Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Архіву Європейського ювілейного комітету 1000-річчя хрещення Руси-України, Поточного архіву Ради у справах релігії при Раді Міністрів УРСР, Державного архіву Волинської області. В представленій науковій праці також широко використано матеріали іноземних мас-медіа, а також спогади і листування провідних діячів української діаспори.

Книга відзначається оригінальністю дослідницької тематики, спрямованої на отримання вагомих результатів у вивченні питань, актуальних для вітчизняної науки, держави й суспільства. Автор показав своє вміння розкривати недосліджені досі проблеми та аргументовано давати на них відповіді на належному аналітичному і науковому рівні. Поява даної монографії ліквідовує одну з "білих плям" в історії України й заповнює прогалини у вітчизняній історіографії.

Необхідно підкреслити, що практична цінність дослідження полягає в можливості його використання для написання узагальнюючих праць із новітньої історії України, минулого української еміграції, політології, релігієзнавства, а також під час учбового процесу у вищих та середніх навчально-освітніх закладах.

На мою думку, монографія докторанта Інституту історії України НАНУ, кандидата історичних наук Недужка Ю. В. сприяє патріотичному вихованню підростаючого покоління, утвердженню загальнолюдських християнських цінностей і високого авторитету вітчизняної історичної науки в світі й цілком аргументовано заслуговує на присудження щорічної премії Президента України для молодих учених.

П. П. Толочко (Київ)


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/НЕДУЖКО-Ю-В-ТИСЯЧОЛІТТЯ-ХРЕЩЕННЯ-РУСИ-УКРАЇНИ-ВІДЗНАЧЕННЯ-СВІТОВОЮ-ГРОМАДСЬКІСТЮ-ВСЕСВІТНЬО-ІСТОРИЧНОЇ-ПОДІЇ

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Николай СидоренкоКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Sidorenko

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

НЕДУЖКО Ю. В. ТИСЯЧОЛІТТЯ ХРЕЩЕННЯ РУСИ-УКРАЇНИ. ВІДЗНАЧЕННЯ СВІТОВОЮ ГРОМАДСЬКІСТЮ ВСЕСВІТНЬО-ІСТОРИЧНОЇ ПОДІЇ // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 27.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/НЕДУЖКО-Ю-В-ТИСЯЧОЛІТТЯ-ХРЕЩЕННЯ-РУСИ-УКРАЇНИ-ВІДЗНАЧЕННЯ-СВІТОВОЮ-ГРОМАДСЬКІСТЮ-ВСЕСВІТНЬО-ІСТОРИЧНОЇ-ПОДІЇ (дата обращения: 24.04.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
Николай Сидоренко
Киев, Украина
473 просмотров рейтинг
27.08.2014 (3528 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
КИТАЙ И МИРОВОЙ ФИНАНСОВЫЙ КРИЗИС
Каталог: Экономика 
14 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТУРЦИЯ: ЗАДАЧА ВСТУПЛЕНИЯ В ЕС КАК ФАКТОР ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
Каталог: Политология 
24 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VASILY MARKUS
Каталог: История 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
34 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
34 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
35 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
38 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
43 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
43 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

НЕДУЖКО Ю. В. ТИСЯЧОЛІТТЯ ХРЕЩЕННЯ РУСИ-УКРАЇНИ. ВІДЗНАЧЕННЯ СВІТОВОЮ ГРОМАДСЬКІСТЮ ВСЕСВІТНЬО-ІСТОРИЧНОЇ ПОДІЇ
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android