Libmonster ID: UA-2723

 Автор: В. В'ЯТРОВИЧ (Львів)

Питання діяльності Української повстанської армії досі викликають неоднозначні оцінки в українському суспільстві. Жваві дискусії на теле- та радіоканалах, публікації в пресі, присвячені цій темі, якими рясніють мас-медіа, є яскравим свідченням цього. Проте жодні емоційні обговорення проблеми ОУН та УПА не здатні виконати того, що повинна зробити неупереджена наукова оцінка цього явища і його місця в нашій історії. Наукове дослідження цієї тематики тільки розпочинається, а тому вкрай важливим є, щоб спеціалісти з цієї проблематики не лише готували чергові розвідки чи збірники документів, а й виносили свої судження на обговорення з іншими науковцями.

У рамках відзначення 60-ї річниці УПА відбулося ряд конференцій і "круглих столів". Одна з таких міжнародних наукових конференцій відбулася 10 жовтня 2002 р. у Львові, її організував Інститут українознавства ім. Івана Крип'якевича. У роботі конференції взяли участь дослідники з різних куточків України, а також з Польщі, Франції, США. Більшість доповідей, виголошених на цьому форумі, мала узагальнюючий характер, що свідчить про якісно новий рівень досліджень цієї проблематики. Професор Юрій Сливка у своїй доповіді "У пошуках історичної правди" зробив спробу визначити місце діяльності ОУН та УПА в українському й загальноєвропейському історичному процесі. На його думку, поява УПА на історичній арені була закономірним наслідком тих міжнародно-політичних реалій, що склалися напередодні і під час Другої світової війни й спонукали український народ до боротьби за власну державність, опираючись на свої сили та сили інших поневолених імперіями народів.

Із своїм баченням такого важливого аспекту історії ОУН, як еволюції її політичної концепції ознайомив присутніх гість із Сполучених Штатів, колишній підпільник, учасник похідних груп Євген Стахів. Цікаву концепцію оцінки боротьби УПА подав у своїй доповіді Анатолій Русначенко. Він розглядає цей процес як національну революцію, що, незважаючи на поразку в 50-х рр., призвела, врешті, до перемоги головної ідеї ОУН та УПА - відродження Української держави.

В ряді доповідей, зокрема професора Володимира Сергійчука, було з'ясовано діяльність ОУН та УПА в різних регіонах України, стверджено, що повстанський рух був не галицьким чи волинським явищем, а загальноукраїнським процесом, а УПА - загальноукраїнською армією.

Дослідник дисидентського руху в Україні Юрій Зайцев у доповіді "Традиції ОУН-УПА в діяльності Українського Національного Фронту (1964-1967)" вказав на ідейну спільність двох структур. Науковці Інституту українознавства Любомир Сеник і Петро Шкраб'юк ознайомили присутніх з висвітленням історії повстанського руху в художньому слові: поезії та прозі.

стр. 144


Слід зазначити, що на цій конференції була велика кількість молодих науковців - це зокрема студенти й аспіранти зі Львова, Рівного та Києва. Аспірант Інституту українознавства Володимир В'ятрович виголосив доповідь "Міжнародне-політична концепція ОУН". Олександр Вовк, працівник Інституту археографії висловив цікаві міркування про першого командира УПА. На основі досі невідомих архівних документів він аргументовано довів першість Василя Івахіва - "Сома" як головного командира УПА. З таким цікавим аспектом діяльності УПА, як управління, діловодство, джерела постачання та виробництво цієї армії ознайомив присутніх інший молодий науковець з Києва Володимир Ковальчук. Питанням підготовки повстанської боротьби була присвячена доповідь аспіранта Львівського національного університету Тараса Гривула "Військові вишколи членів ОУН (1939-1941 рр.)".

Міжнародна наукова конференція засвідчила значний інтерес істориків до проблематики ОУН та УПА, їх бажання дати об'єктивну і неупереджену оцінку цьому явищу, визначити його місце в українській та світовій історії, відійти, врешті, від заскорузлих пропагандистських штампів минулого. Отже, є підстави сподіватися, що ця тема стане предметом жвавих дискусій не лише в політичній, а й у науковій площині.


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/МІЖНАРОДНА-НАУКОВА-КОНФЕРЕНЦІЯ-УКРАЇНСЬКА-ПОВСТАНСЬКА-АРМІЯ-ДО-60-річчя-СТВОРЕННЯ

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Владислав ПортмонеКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Legash

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ "УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ. ДО 60-річчя СТВОРЕННЯ" // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/МІЖНАРОДНА-НАУКОВА-КОНФЕРЕНЦІЯ-УКРАЇНСЬКА-ПОВСТАНСЬКА-АРМІЯ-ДО-60-річчя-СТВОРЕННЯ (дата обращения: 28.03.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
480 просмотров рейтинг
24.08.2014 (3504 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
VASILY MARKUS
Каталог: История 
2 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
2 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
7 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
7 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
9 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
12 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
17 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
17 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТОРГОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА ЕС В СРЕДИЗЕМНОМОРЬЕ: УСПЕХИ И НЕУДАЧИ
Каталог: Экономика 
26 дней(я) назад · от Petro Semidolya
SLOWING GLOBAL ECONOMY AND (SEMI)PERIPHERAL COUNTRIES
Каталог: Экономика 
32 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ "УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ. ДО 60-річчя СТВОРЕННЯ"
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android