Libmonster ID: UA-3095

Заглавие статьи XV ТУРЕЦЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ КОНҐРЕС
Автор(ы) В. М. Тимченко
Источник Український історичний журнал,  № 3, 2007, C. 235-236

В. М. Тимченко (Київ)

11 - 15 вересня 2006 р. в Анкарі відбувся найбільший представницький форум турецької науки - XV історичний конґрес, на відкритті якого виступив прем'єр-міністр Туреччини Р. Т. Ердоґан, а патронував конґрес президент країни А. Н. Сезер. Організаційний комітет очолював Й. Халачоґлу (кримський татарин за національністю) - голова Турецького історичного товариства, головного організатора форуму.

У роботі конґресу взяли участь 310 учених (з них близько 200 - з Туреччини). Серед іноземців найбільше дослідників представляли Росію. Свої доповіді заявили також науковці із Сирії, Азербайджану, Болгарії, Македонії, Сербії, Чорногорії, Угорщини, Японії, Грузії, Ірану, Китаю, США, Узбекистану, Північного Кіпру, Франції, Ізраїлю, Єґипту, Румунії, Алжиру, Австрії, Англії, Німеччини, Казахстану, Кирґизстану, Туркменистану, Греції, Індії, Південної Кореї, Йорданії, Польщі, Албанії, Іспанії, Косового, Словаччини, Нідерландів, України.

Виступи на форумі розподілялися за наступними секціями: давньоанатолійських цивілізацій, історії Середньої Азії й Кавказу, історії Сельджуцької держави і князівств сельджуцького періоду, османської історії, Першої світової війни, Ататюрка та історії Турецької Республіки. Найбільше дослідників представляли секціїо османської історії, яка поділялася на чотири підсекції. У секції давньоанатолійських цивілізацій доповіді були присвячені культурам давніх суспільств Анатолії, зокрема початку й середини бронзового віку, районам Арарату, Ерзуруму і Коньї. В секції Середньої Азії та Кавказу йшлося про культуру племен скіфів, гунів, блакитних тюрків, жуаней, аварів та інших кочовиків. У секції історії Сельджуцької держави та князівств сельджуцького періоду в багатьох виступах ішлося про Візантію і її взаємини з турками-мусульманами. У секції османської історії більшість доповідей являли собою результати обробки певних документів із різних архівів і бібліотек. У секції Ататюрка та історії Турецької Республіки значну кількість виступів було присвячено міжнародним відносинам країни. Доповіді на секції Першої світової війни відзначались надзвичайно широким географічним діапазоном.

Українська делеґація складалася з чотирьох осіб, три з яких представляли Бахчисарайський історико-культурний заповідник: директор палацу-музею "Хан-сарай" С. Ебубекіров із виступом на тему "Нації, племена й роди Кримського півострова, їх відносини та інтеґраційні процеси (1443 - 1944 pp.)", заступник директора з наукової роботи О. Гайворонський із доповіддю "Сельджуцький спадок у Криму: "Дводраконний рельєф у Бахчисарайському ханському палаці" (не приїхав, надіслав тези), завідуюча відділом археології середньовічного міста А. Ібраґімова з виступом з археології ханського палацу, а також В. Тимченко - аспірант відділу історії України XIX - початку XX ст. Інституту історії НАНУ з доповіддю "Написи околиць Бахчисараю: в передмісті Салачик та на кладовищі Газі Мансур (XV - початок XX ст.)".

На конґресі було репрезентовано весь цвіт історичної науки Туреччини: ОАслан-апа з виступом "Портрети, які пов'язані з Ахметом Ресмі Ефенді, берлінським послом султана Мустафи III"; біографіст І. Парлатир із доповіддю "Твори з історичної тематики серед рукописів, які зберігаються у бібліотеці Угорської академії наук"; директор музею "Палац Топкапи" І. Ортайли (за національністю кримський татарин) заявив виступ на тему "Судові повідомлення й вироки, які зберігаються в архіві Палацу Топкапи; автор підручника з османської мови Й. Курт із доповіддю "Боротьба за володіння у Чукурові"; Т. Байкара заявив виступ на тему "Питання води в сельджуцьких містах Туреччини"; дослідники історії тюркських народів Р. Ґенч із доповіддю "Грегоріанські кипчаки та їх звичаї" й Х. Киримли з виступом "Ґераї в Румелії в кінці XVIII - на початку XIX ст. та твір Ченґіз Мегмед Ґірая"; дослідник давньоанатолійських цивілізацій Т. Тархан із доповіддю "Чер-

стр. 235


воні стрічки (абзаци - В. Т.) давньої Анатолії"; археолог А.Іозфират підготувала виступ на тему "Кургани Арарату"; знавець османського чиновницького тайнопису "Сійакат" Б. Йаман заявив доповідь на тему "Митці палацу: османська організація "Ехл-і Хіреф" у XVIII ст.".

Серед іноземних дослідників турецької історії, які взяли участь у форумі, слід назвати класика японської османістики Х. Одака, котрий виступав із доповіддю "Дослідження про торгівельні перевезення через Чорне море за торговельним трактатом 1783 року між Росією й Туреччиною". Цей виступ був єдиним на конгресі, де йшлося про зв'язки Османської імперії з Україною. Х. Одака зробив висновок, що даний трактат був першим поворотом Туреччини до європеїзації.

Широко було представлено ґрузинську делеґацію на чолі з класиком османістики М. Сванідзе з виступом на тему "Османсько-іранський мир 1612 р. та Ґрузія". Разом із ним на конґрес приїхали двоє молодих дослідників, один із яких - М. Махарадзе, - виступив із доповіддю "Походи османців до Ґрузії в другій половині XV ст.".

Єгипетську делеґацію було репрезентовано двома вченими: А. А. Абдулхафизом ("Архітектурна діяльність у період єґипетського намісника Алі-паші й мистецькі впливи зі Стамбула") й М. Ессаєдом, який виступив із доповіддю "Єґипет за "Описом подорожі" Евлії Челебі" - середньовічного турецького подорожнього, відомого своїми описами території України.

Конґрес було добре організовано - доповідачі пройшли конкурсний відбір, в якому значна кількість резюме була відхилена оргкомітетом (у тому числі з України), як такі, що не відповідають науковому рівню форуму.

До суттєвої вади української делеґації слід віднести те, що майже всі її члени представляли Бахчисарай - або за доповідями, або за місцем роботи: з чотирьох повідомлень три присвячувалися його історії, з чотирьох учасників - троє працюють у міському історико-культурному заповіднику.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/XV-ТУРЕЦЬКИЙ-ІСТОРИЧНИЙ-КОНҐРЕС

Similar publications: LRussia LWorld Y G


Publisher:

Николай СидоренкоContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Sidorenko

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

XV ТУРЕЦЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ КОНҐРЕС // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 27.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/XV-ТУРЕЦЬКИЙ-ІСТОРИЧНИЙ-КОНҐРЕС (date of access: 28.11.2021).


Comments:Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Rating
0 votes
Related Articles
IN THE INTERESTS OF ENERGY STABILITY
4 days ago · From Україна Онлайн
Аварии на топливе Westinghouse случались и ранее, начиная с 1979 года, когда произошла крупнейшая в истории США авария на АЭС Три-Майл-Айленд, в результате которой зафиксировано расплавление 50% активной зоны реактора. Далее Westinghouse делала попытки торговать с Чехией, однако опасные эксперименты по замене оригинального топлива окончились досрочной его выгрузкой из 1-го энергоблока АЭС Темелин в январе 2007 года, по причине его сильной деформации. Вышедшие из строя вэстингхаусовские тепловыводящие сборки на 3-м энергоблоке Южно-Украинской АЭС были в экстренном порядке заменены на стандартные ТВЭЛовские.
Catalog: Экология 
5 days ago · From Naina Kravetz
HISTORY OF ROADS AND GROUND TRANSPORT ACCORDING TO ARCHEOLOGICAL DATA
Catalog: История 
7 days ago · From Україна Онлайн
BASIC UNIT FOR THE AMERICAN ACCELERATOR
8 days ago · From Україна Онлайн
TRANSITION TO CONTROLLED EVOLUTION OF THE BIOSPHERE
Catalog: Биология 
8 days ago · From Україна Онлайн
DEVONIAN PALEOSOILS OF THE ANDOMA MOUNTAIN
8 days ago · From Україна Онлайн
Безопасно ли брать кредит в Интернете?
Catalog: Экономика 
9 days ago · From Україна Онлайн
Знакомьтесь! Google: Платформа для маркетинга
9 days ago · From Україна Онлайн
Как узнать актуальный курс валют на сегодня?
Catalog: Экономика 
9 days ago · From Україна Онлайн
EUROPEAN NORTH: HISTORY OF EXPLORATION IN DOCUMENTS
Catalog: География 
10 days ago · From Україна Онлайн

Actual publications:

Latest ARTICLES:

ELIBRARY.COM.UA is an Ukrainian library, repository of author's heritage and archive

Register & start to create your original collection of articles, books, research, biographies, photographs, files. It's convenient and free. Click here to register as an author. Share with the world your works!
XV ТУРЕЦЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ КОНҐРЕС
 

Contacts
Watch out for new publications: News only: Chat for Authors:

About · News · For Advertisers · Donate to Libmonster

Ukraine Library ® All rights reserved.
2009-2021, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of branches, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. After registration at your disposal - more than 100 tools for creating your own author's collection. It is free: it was, it is and always will be.

Download app for smartphones