Libmonster ID: UA-3701

Заглавие статьи IV МІЖНАРОДНА НАУКОВО-МЕТОДИЧНА ШКОЛА-СЕМІНАР "ІСТОРІЯ ТОРГІВЛІ, ПОДАТКІВ ТА МИТА"
Автор(ы) А. В. Блануца, О. О. Дячок
Источник Український історичний журнал,  № 6, 2010, C. 221-222

Author: А. В. Блануца, О. О. Дячок

Економічна історія в Україні у силу різник об'єктивних та суб'єктивних причин не набула стійкого інтересу у середовищі сучасних дослідників. На тлі стабільного розвитку економічного напряму історичних студій у світових наукових осередках українська складова перебуває на фазі становлення та пошуку власної ніші в європейській історіографії. Якщо у світі усталилася практика організації та проведення різноманітних міжнародних форумів, конгресів, конференцій та симпозіумів з економічної історії, то в Україні такі заходи проводяться спораднично.

Певні надії щодо інтенсифікації розвитку економічної історії та привернення інтересу до неї в Україні вселяють зусилля групи дніпропетровських істориків, які вкотре організовують міжнародну конференцію з економічної історії. Так, у листопаді 2007 р., з нагоди свого 10-річчя, кафедра теорії та історії держави і права Академії митної служби України (далі - АМСУ) провела науково-методичну школу-семінар "Історія торгівлі, податків та мита" й видала однойменний збірник статей учасників цього заходу1. Спроба виявилася вдалою й було вирішено проводити подібні зустрічі дослідників і надалі. Уже наступного року до роботи школи-семінару приєдналися вчені з Польщі та Росії. Міжнародний характер мали також наступні зібрання.

За цей час у Міністерстві юстиції України було зареєстроване як постійне друковане видання збірник наукових праць із назвою, що вже стала своєрідною візитівкою не лише кафедри теорії та історії держави і права АМСУ, а й поважного наукового центру історико-економічних досліджень: "Історія торгівлі, податків та мита". Вийшли друком перший і другий номери2, кожен з яких містить по двадцять три статті, в яких висвітлюються різноманітні аспекти вказаних видів діяльності від античності до наших днів, а також питання історіографії та джерелознавства.

4 - 5 листопада 2010 р. у стінах Академії митної служби України відбулася IV Міжнародна науково-методична школа-семінар "Історія торгівлі, податків та мита", учасники якої представляли навчальні та академічні заклади України, Польщі й Росії.

У ході роботи було виголошено сімнадцять доповідей, кожна з яких викликала жваві дискусії. Костянтин Колесников (Академія митної служби України) проаналізував регулювання афіно-боспорських торговельних відносин у IV-III ст. до н.е. "Забороненим товарам" у контексті державного регулювання торгівлі у ранньосередньовічній Візантії присвятив свою спільну з Катериною Сорочан доповідь Андрій Домановський (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). Геннадій Виноградов, (Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара (далі - ДНУ)) запропонував гіпотетичну модель митного балансу між Руссю та Західною Європою ІХ-ХІ ст. Олександр Слісаренко (ДНУ) закликав поміркувати, чим були давньоруські монети: платіжним засобом чи державною символікою? Лариса Жеребцова (ДНУ) розглянула митні пільги як засіб обмеження митної системи держави на теренах Великого князівства Литовського. Олег Дячок (АМСУ) проаналізував книги судних справ Литовської метрики як джерело з історії митних відносин у Великому князівстві Литовському. Оподаткуванню підданих поліських маєтків князів Острозьких присвятив свою доповідь Віктор Атаманенко (Національний університет "Острозька академія" (далі - НУОА)). Андрій Блануца (Інститут історії України НАН України) за матеріалами 32-ої книги записів Литовської метрики проаналізував документи приватно-правового характеру й аргументовано довів тезу про те, що земля у Великому князівстві Литовському XVI ст. була товаром. Шимон Казусек (Келецький гуманітарно-природничий університет імені Яна Кохановського, Польща) звернув увагу на такі ризики, що супроводжували купецьку діяльність у Короні XVII ст., як розбій, злодійство і шахрайство.

Цехова організація міщан Мізоча другої половини XVIIІ - початку ХІХ ст. привернула увагу Миколи Близняка (НУОА). Митна політика уряду Миколи І на азіатських околицях

стр. 221

Російської імперії стала предметом доповіді Катерини Солонченко (Оренбурзький державний педагогічний університет, Російська Федерація). Сергій Дейнеко (Харківський історичний музей) здійснив аналіз контрабанди, яку прагнули перемістити через складські митниці Півдня Російської імперії. Значення матеріалів археографічного видання "Внешняя политика России ХІХ и начала ХХ века" для дослідження історії зовнішньої торгівлі Південної України початку ХІХ ст. розкрила Юлія Головко (Запорізький національний університет). Олег Морозов (АМСУ) звернув увагу на реалії та міфи, пов'язані з прийняттям та застосуванням митного тарифу 1819 р. Роль попечительної ради та її голів у справі розвитку Петровського комерційного училища показав Олександр Журавльов (Санкт-Петербурзький державний медичний університет імені академіка І. П. Павлова, Російська Федерація). На прикладі Далекого Сходу початку ХХ ст. Віталій Літвінов (АМСУ) продемонстрував, як чинник державного кордону впливав на загострення громадянського протистояння. Дмитро Архірейський (АМСУ) здійснив аналіз кадрової роботи митних структур України при переході до нової економічної політики.

Також на школу-семінар були подані матеріали з таких тем: "Гроші та ціни в українських землях останньої чверті XVI ст." (Ю. Святець, Дніпропетровськ), "Торгівля у волинських містах другої половини XVI - першої половини XVIІ ст." ( І. Рибачок, Острог) та подільських містах і містечках на зламі XVIІІ-ХІХ ст. (В. Дячок, Хмельницький). Кілька заявлених тем присвячувалося історії стягнення податків: "Оподаткування міського та сільського населення Острозької волості в кінці XVII - першій чверті XVIII ст." (М. Бирук, Острог), "Особливості поземельного оподаткування у Російській імперії на зламі ХІХ-ХХ ст." (О. Кравцова, Курськ, Російська Федерація), "Податкова політика більшовиків в УСРР за часів воєнного комунізму" (П. Гай-Нижник, Київ). Періоду непу присвячувалося дві доповіді: "Г. Я. Сокольников про роль торгівлі" (О. Соколов, Рязань, Російська Федерація) та "Контрабанда на Поділлі" (М. Олійник, Хмельницький). Серед інших тем: "Матеріальне забезпечення православного парафіяльного духівництва в період становлення Подільської губернії" (В. Чупира, Хмельницький), "Еволюція форм власності в Дагестані ХІХ ст." (М. Ісмаїлов, Махачкала, Російська Федерація), "Селянська реформа 1861 р. як економічна складова активізації українського націєтворчого процесу" (Ю. Земський, Київ), "Товарність селянських господарств Наддніпрянської України на початку ХХ ст." (О. Михайлик, Дніпропетровськ), "Ринкове та неринкове ціноутворення в сучасній Україні" (В. Дмитрієва, Дніпропетровськ).

Статті учасників школи-семінару, в основу яких покладено представлені доповіді, планується опублікувати в наступних номерах збірника наукових праць "Історія торгівлі, податків та мита". Цікаві й змістовні дослідження стануть у пригоді не лише фахівцям, але й усім, хто проявляє інтерес до економічної історії.

А. В. Блануца (Київ), О. О. Дячок (Дніпропетровськ)

-----

1 Історія торгівлі, податків та мита: Зб. наук. праць / За ред. О. О. Дячка. - Дніпропетровськ, 2007. - 204 с.

2 Історія торгівлі, податків та мита: Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ, 2010. - N 1. - 266 c.; N 2. - 264 с.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/IV-МІЖНАРОДНА-НАУКОВО-МЕТОДИЧНА-ШКОЛА-СЕМІНАР-ІСТОРІЯ-ТОРГІВЛІ-ПОДАТКІВ-ТА-МИТА

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Лидия БасмачContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Basmach

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

IV МІЖНАРОДНА НАУКОВО-МЕТОДИЧНА ШКОЛА-СЕМІНАР "ІСТОРІЯ ТОРГІВЛІ, ПОДАТКІВ ТА МИТА" // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 05.09.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/IV-МІЖНАРОДНА-НАУКОВО-МЕТОДИЧНА-ШКОЛА-СЕМІНАР-ІСТОРІЯ-ТОРГІВЛІ-ПОДАТКІВ-ТА-МИТА (date of access: 12.11.2024).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Лидия Басмач
Одесса, Ukraine
706 views rating
05.09.2014 (3721 days ago)
0 subscribers
Rating
0 votes
Related Articles
ТЮРМИ В НАЦИСТСЬКІЙ КАРАЛЬНО-РЕПРЕСИВНІИ СИСТЕМІ НА ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Catalog: История 
13 days ago · From Україна Онлайн
МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ "МІСЦЕ АРХІВІСТІВ ТА РОЛЬ АРХІВІВ У СУСПІЛЬСТВІ СЬОГОДНІ Й ЗАВТРА"
13 days ago · From Україна Онлайн
ПІНЧУК ЮРІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ
Catalog: История 
22 days ago · From Україна Онлайн
ЕТНОЛОГІЯ ТА/ЧИ ІСТОРИЧНА АНТРОПОЛОГІЯ
22 days ago · From Україна Онлайн
Рассмотрены основные дифференциальные уравнения релятивистской термодинамики в контравариантном и в ковариантном представлениях.
27 days ago · From Павло Даныльченко
МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ "УКРАЇНА НА ІСТОРІОГРАФІЧНІЙ КАРТІ МІЖВОЄННОЇ ЄВРОПИ"
Catalog: История 
29 days ago · From Україна Онлайн
НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ДО БІБЛІОТЕКИ ІНСТИТУТУ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ НАНУ
Catalog: История 
29 days ago · From Україна Онлайн
Політики грали на руку власників казино
29 days ago · From Україна Онлайн
ДОНОСИ У СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ ГЕТЬМАНЩИНИ XVII-XVIII ст.
Catalog: История 
32 days ago · From Україна Онлайн
Корольов Г. Федералізм Михайла Грушевського: міфи, уявлення, проекти
Catalog: История 
32 days ago · From Україна Онлайн

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

IV МІЖНАРОДНА НАУКОВО-МЕТОДИЧНА ШКОЛА-СЕМІНАР "ІСТОРІЯ ТОРГІВЛІ, ПОДАТКІВ ТА МИТА"
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android