Libmonster ID: UA-3253

Заглавие статьи ЩОДЕННЕ ЖИТТЯ ІТАЛІЙЦІВ У ЛЬВОВІ НАПРИКІНЦІ XVI - У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XVII ст. (НА МАТЕРІАЛАХ ЗАПОВІТІВ ТА ІНВЕНТАРІВ МАЙНА)
Автор(ы) НИШПОР М. В.
Источник Український історичний журнал,  № 4, 2007, C. 51-69

Стаття присвячена дослідженню на матеріалах заповітів та інвентарів рухомого й нерухомого майна щоденного життя італійців у Львові, що дозволить розкрити ознаки та особливості функціонування цієї етнічної групи у місті, порівняти ступінь взаємодії, взаємовпливів та збереження іноземцями власної ідентичності.

Італійська міграція у Львів відбувалася кількома хвилями ще починаючи з XIV ст. Найчастіше іноземці італійського походження прибували до Львова (середина - друга половина XVI ст.) двома шляхами - зі східних італійських колоній на території Османської імперії та безпосередньо із Заходу. Про їх значну вагу в місті свідчить факт уміщення в книзі прийняття до міського права присяги італійською мовою для іноземців італійського походження, які хочуть стати громадянами міста1. Серед італійців були архітектори, яких запрошували магнати та патриціат для розбудови й зміни естетичного вирішення міст, купці, які вели торгівлю на шляхах між Сходом та Заходом, ремісники, представники новостворених релігійних орденів, дипломати. У середині XVII ст. кількість італійців, що прибували до Львова, починає зменшуватись, що було пов'язане з війнами Богдана Хмельницького та торгівельною політикою міст2.

Італійців приваблювало вдале розташування міста на перетині торговельних шляхів, значний економічний потенціал і релігійна толерантність. Міська влада та королівський уряд були зацікавлені в діяльності іноземців італійського походження, яка сприяла розвиткові торгівлі й міському будівництву. Італійці не лише принесли ренесансну архітектуру та нові європейські віяння - разом із представниками інших іноземних громад вони створили своє середовище.


Нишпор Мар'яна Володимирівна - аспірантка Львівського національного університету імені Івана Франка.

стр. 51


Найбільш репрезентативним джерелом до вивчення щоденного життя італійців Львова вказаного періоду є заповіти та інвентарі рухомого й нерухомого майна, адже саме вони містять інформацію про умови, в яких проживали італійці, їх оцінку, ставлення до власного життя й смерті. Особливості джерельного матеріалу дозволяють торкнутися лише деяких аспектів зі щоденного побуту італійців, а саме - розкрити їх родинне життя, взаємини з представниками міського суспільства, показати релігійний світогляд, майновий стан, професійну діяльність тощо.

Джерельний матеріал представлено заповітами, укладеними самими італійцями, інвентарями рухомого майна та документами, пов'язаними з поділом нерухомості їх спадкоємцями, що розміщені у книгах заповітів війтівського уряду та в актових книгах ради міста Львова. Джерела суттєво різняться за об'єктивністю, кількістю, змістом викладеної в них інформації та за способами й умовами їх укладення.

Відбір джерел, використаних у статті, зумовлений об'єктом, хронологічними рамками дослідження, репрезентативністю матеріалу. Тому до джерельної групи не були включені документи, пов'язані з діяльністю в місті італійців шляхетного походження, які прибували до Львова в середині XVII ст. або лише недовгий час жили на його території. Для вивчення запропонованої теми у статті були використані заповіти італійських "мураторів" Петра Барбона3, Павла Римлянина4, шевця Каспара Італійця5, купця Кароля Інчагі6, інвентарі майна купця Йоана Баптиста де Альборі7, кілька варіантів заповіту та інвентар італійського муратора Амброзія Прихильного87, документи посмертного поділу нерухомого майна мураторів Павла Щасливого9, Захарія Кастеллі Справного10, Мартина Муратора11 та заповіт його дружини Софії Лоп'янкової12, інвентар та поділ нерухомого майна муратора Якоба Регазоліса13.

Інформація із заповітів італійських архітекторів, що працювали у Львові, привертала увагу дослідників історії архітектури та мистецтва. Так, В. Лозинський, Т. Маньковський, М. Гембарович використовували заповіти італійських мураторів Петра Барбона, Павла Римлянина, Амброзія Прихильного та Адама Покори, досліджуючи архітектурну діяльність італійців у місті Львові14. Матеріали із цих досліджень були залучені до вивчення діяльності Павла Римлянина В. Вуйциком15. Як джерельний матеріал застосовували заповіти польські та італійські дослідники для аналізу перебування іноземців італійського походження на території Польщі16. При вивченні щоденного життя італійців певні відомості із заповітів та інвентарів використовувались у дослідженнях діяльності італійського патриція Томи де Альберті та доповненні біографічних даних про італійців, що прибували до Львова в середині XVII ст.17

Багато відомостей про родинне життя італійців міститься в їхніх заповітах, посмертних розподілах рухомого та нерухомого майна, оскільки близькі люди виступали спадкоємцями залишеної власності, виконавцями останньої волі помираючого. Саме на основі заповітів можна простежити ієрархію родинних зв'язків між поколіннями18.

Родина була важливою підвалиною суспільного життя, виконуючи функції зв'язку особи із суспільством, організації відтворюючого процесу, опіки та захисту своїх членів19. Тому для італійців, що прибували до Львова, дуже важливим було заснування власної родини і входження за її посередництвом у суспільну структуру міста. Більшість прибулих італійців одружувались із представницями місцевого патриціату чи міщанства. Так, дружиною купця Йоана Баптиста де Альборі була Доротея, дочка львівського патриція Христофора Мазанча20, від якої у нього було троє дочок - Цецилія, Катерина та Анна21. Італійський архітектор Павло Щасливий був двічі одружений із жінками шляхетного походження. Шляхтянка Анна Підвисоцька, що невдовзі померла, залишила йому двох

стр. 52


синів - Йоана та Тобіаша22. Другою дружиною Павла стала шляхетна Катерина Любенська23.

У Львові прибулі італійці знаходили дружин серед заможного міщанства, проте їм не завжди вдавалося продовжити тут свій рід. Так, італійський архітектор Петро Барбон, не маючи спадкоємців, усе майно залишає дружині Ядві-зі Габрковській24. Дві власні частини спільного майна дарує "улюбленій дружині" Єлизаветі Капіносовні італієць Павло Римлянин25.

У досліджуваних заповітах третина майна померлого належала дружині, проте головна увага зосереджувалась на дітях, між якими розподілялась решта власності. Відповідно до цього були поділені рухомі та нерухомі володіння муратора Якоба Регазоліса між його дружиною Софією та дітьми - Лукою Кравцем, Габріелем Борщовичем та неповнолітнім Лукашем26. Швець Каспар Італієць у своєму заповіті дає настанови щодо рівномірного розподілу майна по його смерті між теперішньою дружиною Юстиною з дітьми Регіною, Якобом, Габріелем та Катериною й дітьми його першої померлої дружини Регіни - Каспаром, Софією та Анною27. Після смерті італійця Мартина Муратора батьківську частку одержує його дочка Доротея. Розподіл решти нерухомості італійця відбувається між його дочкою Доротеєю та новою родиною її матері Софії Лоп'янкової, вдруге одруженої з Петром Стельмахом і їх неповнолітньою дочкою Анною28. Майно італійського муратора Захарія Кастеллі Справного29 було поділене між спадкоємцями від першого та другого шлюбів, а саме між дітьми його першої дружини Доротеї - Альбертом і Томашем та Станіславом, сином другої дружини Христини Меєровни30.

Повторні одруження були звичними для цього часу, оскільки саме шлюб забезпечував стабільне соціальне й майнове становище в суспільстві31. Першою дружиною італійського муратора Амброзія Прихильного була Доротея Адамовна з Бучача. Після її загибелі італієць складає детальний інвентар майна, оскільки родичі дружини вимагають її частку32. Другою дружиною італійця була Сузанна Бжеська, однак і вона невдовзі померла33. Оскільки син Амброзія та Доротеї Станіслав34 помер, не досягнувши повноліття, в італійця не було спадкоємців. Свої володіння Амброзій Прихильний хотів залишити племіннику з Італії Петру Нутклаусу, якщо б той приїхав до нього у Львів35.

Осідаючи у Львові, італійці засновують тут свої родини, оскільки саме це дозволяло їм повною мірою стати членами міського суспільства, користуватися міським правом, розширювати свою професійну діяльність. У документах їх нащадки згадуються як повноправні львів'яни, які інколи продовжують батьківську професію. Зокрема син згадуваного вище муратора Захарія Кастеллі Томаш теж став архітектором і досяг значних успіхів у цій професії. У джерелах він згадується як будівничий князів Острозьких36.

Основною причиною прибуття італійців до Львова були сприятливі умови для професійної діяльності. Багато відомостей, пов'язаних із цією важливою стороною життя, знаходимо в заповітах львівських італійців. Особливо цікавою є інформація про роботи, здійснювані у Львові італійськими архітекторами, до якої не раз зверталися дослідники історії мистецтва. На основі заповіту було детально описано діяльність у Львові італійського архітектора Петра Барбона, а саме його відомі архітектурні роботи над зведенням Чорної кам'яниці та міської криниці на замовлення Томи де Альберті спільно із Павлом Римлянином, праця у вірменській катедрі, роботи для львівського старости Миколая Гербурта, а також фінансові контакти з львівським патрицієм греком Костянтином Корняктом37.

Велику увагу мулярській роботі надає у своєму заповіті архітектор Павло Римлянин, що не залишилось непоміченим дослідниками. Зокрема, аналізуючи заповіт, В. Лозинський указує, які саме пам'ятки належать авторству італійця -

стр. 53


костел у Журові, монастир францисканців, храм бенедиктинок у Львові38. У своєму заповіті Павло Римлянин описує особливості роботи архітектора, суперечки щодо зведення будівлі монастиря ордену францисканців з отцем кустошем, вимоги додаткової оплати за роботу, не вказану в угоді з паном Торосом39, ведення мулярських робіт у спілці зі швагром - муратором Альбертом Зичливим40.

Подаючи реєстр свого майна, Амброзій Прихильний часто згадує, під час яких робіт застосовувались ті чи інші знаряддя. Зокрема, італієць проводив архітектурну діяльність у Старому Селі та в Жовкві41, що підтверджує вже відомі факти з біографії архітектора42. Саме Амброзій Прихильний зводить" костел і шпиталь св. Лазаря, на що віддає значну частину свого маєтку43. У заповіті він детально вказує, які частини будівель ще потребують довершення44.

В інвентарях деяких італійських мураторів знаходимо опис інструментів, які вони використовували у своєму ремеслі. Зокрема, в інвентарі майна під назвою "мулярське начиння" італієць Амброзій Прихильний згадує такі назви, як ліки45, дронски46, свідра47, сокири, які оцінювались у 7 злотих48. У документі описано матеріали, що належали муратору, і які він використовував у роботі: віск, хомути за 12 злотих, вапно, що знаходилось при кам'яниці Томаша Карчевича за 38 злотих та 10 тисяч цеглин за 39 флоринів49, 75 штук каменів, в кожній штуці по 3 лікті50, малі і великі фляги, зацьонги мулярські31. У наступному переліку своїх мулярських інструментів Амброзій Прихильний називає 6 бік62, 2 залізні кутники53, 4 долота54 2 залізні драги55, 5 завіс56 до дверей, половину ляски57 сталі, залізо від вил та лопати58. Окрім цього, муратор Амброзій зберігав мулярське приладдя в шпиталі св. Лазаря, де вів будівельні роботи59. Спільно використовували у своєму ремеслі італійці Амброзій Прихильний та Адам Покора шнур до кафари60 та кований віз із попоною61.

Прибуваючи до Львова, італійці ставали членами тутешніх цехів, оскільки це дозволяло їм повноправно займатися своїм ремеслом. Так, із заповіту Софії Лоп'янкової відомо, що її померлий чоловік Мартин був членом цеху мулярів, якому заборгував певну суму грошей62.

Наприкінці XVI ст. у Львові проживав італійський купець Йоан Баптист Редої де Альборі, у посмертному інвентарі якого описано товар вартістю у 530 флоринів, яким торгував італієць у львівській крамниці, що знаходилась на міській площі біля Ганушшольцовської кам'яниці63. Як свідчить інвентар, Йоан Баптист був багатим крамарем. З опису майна, проведеного у його львівській крамниці, можна зробити висновок, що він торгував дорогими тканинами, одягом, галантереєю64. Перелік товарів, що належали італійцю, є цінним джерелом до вивчення побуту міщан XVI ст. й дає змогу окреслити сферу торговельних зацікавлень купця, а також середовище, в якому проходила його професійна діяльність.

Йоан Баптист де Альборі вів торгівлю як західними, так і східними тканинами - серед переліку знаходимо 61 лікоть венеційської китайки65 по 9 грошів66 за лікоть, полотна срібного й золотого 13 ліктів по 19 грошів, вузької паєнчини (painczyny)67 25 ліктів по 3 гроші68. Серед дорогих тканин названо 9 ліктів півтораниткового оксамиту69, що коштував 3,5 флоринів, 5,25 ліктів півоксамиту по 25 грошів, різного кольору шовку 25 лотів70 по 20 грошів, 31 лікоть чорної єдвабниці71 по 20 грошів за лікоть72. Саме італійські шовкові тканини користувалися в той час широким попитом і оцінювалися найвище73. У крамниці італійця продавалися також тканини східного походження: 10 ліктів червоного бархану74 по 2,5 флоринів та 9 ліктів бархану іншого виду по 7 грошів, 20 ліктів сірого й чорного бархану по 5 грошів75. Серед переліку тканин італійця занотовано півштуки76 блакитної багазії77 за 2 флорини, пів восьмиштуки різного кольору мухаєру78 по 5 флоринів і 22 гроші штука, простого німецького жовтого мухаєру 2 штуки по 3,5 флорини, а також 2 штуки шидішу79 по 3 флорини

стр. 54


20 грошів та різного виду полотна80. Такі тканини користувались широким попитом у Львові та на ринках інших міст Речі Посполитої серед багатого міщанства і шляхти.

Окрім тканин, серед товарів, перерахованих в інвентарі краму Йоана де Альборі, міститься перелік тогочасного одягу, галантереї та предметів особистого вжитку, якими користувалися представники міського середовища (згадки про головні убори, зокрема капелюхи та шапки)81. Найбільш дорогими були чубаті капелюхи зі шнурами, підшиті китайкою, що коштували 1 флорин та оксамитні жіночі шапки по 2 флорини82. Саме шапки були важливою частиною тогочасного строю, їх шили з дорогих тканин і часто прикрашали хутром83. Одним з елементів одягу, характерного для цієї доби, були пасамани84, що користувалися значним попитом у крамниці італійця. У документі зустрічаються кольорові пасамани по 3,5 флоринів та чорні по 3 флорини85, 5 фунтів86 пасаманів пацьоркових (прикрашених намистом) по 2 флорини87, 58 ліктів золотих пасаманів по 9 грошів лікоть та 29 ліктів срібних по 8 грошів, 123 лікті пасаманів шихових88 по 1 грошу лікоть та 32 лікті шихових пасаманів по 2 гроші89.

В інвентарі описано різні види рукавиць. Саме в цей період, після запровадження французької моди на короткі рукави в сукнях, рукавиці набувають популярності90. Найдорожчими з-поміж рукавиць були італійські, яких серед краму було 2 тузини91 по червоному золотому92, 4 пари рукавиць "perfumowanych"93 по 1 флорину пара94. Окрім цього, до краму італійця входили шовкові шнурки, оксамитні та шовкові пояси, шовкові та напівшовкові італійські стрічки, 3 бінди95 з намистом, що носили на шиї, бінди та шнурки з намистом, які використовували до капелюхів, шнурки до шапок96. У документі описано різну галантерею, що використовувалась для пошиття та оздоблення елементів одягу. Тут зустрічаємо докладний перелік ромбку97 різного виду від 1 до 8 флоринів за штуку, 35 тузинів пацьоркових гудзиків по 4 гроші, 58 тузинів італійських чорних гудзиків, 40 тузинів італійських шихових гудзиків по 3 гроші тузин та 30 тузинів різного кольору шовкових гудзиків по 20 грошів98. Гудзики були сталим елементом тогочасного строю, який використовували як для защіпання, так і для декорування одягу. їх виконували в техніці відливання, філігранування, часто оздоблювали емаллю, дорогоцінним камінням чи покривали лаком99. Серед краму згадано 34 штуки білих вроцлавських ниток за 4 флорини, білі краківські нитки за 24 гроші та 10 штук вроцлавських ниток не вказаного кольору, 5 голок по 48 грошів кожна та 5 срібних голок по 2 флорини100.

У побуті міщан використовувались, як засвідчує інвентар краму італійського купця, мітелки для одягу по 4 гроші, італійські щіточки з оксамиту, а також кістяні гребені та вушка101, складні гжебеняжі (grzebieniarze)102 по червоному злотому, дзеркала103, рушники по 40 грошів104. У документі містяться відомості про тогочасну білизну, що продавалась у крамниці Йоана Баптиста де Альборі, а саме італійські панчохи, одна пара яких коштувала 1 флорин, а також дитячі сорочки (кошульки) по 3,5 флорина та дитяча біла сорочка по 1 флорину105. У крамниці італійця можна знайти малі ножі в бурштиновій оправі по 3 флорини, чорні рогові каламарі по 4 гроші, шкіряні гаманці, компаси106, страусове пір'я по 2 флорини107. Призначення деяких із цих предметів в інвентарі не вказано.

Незважаючи на багатий товар італійця, його дружина Доротея Мазанчовна вказала в інвентарі, що небіжчик узяв багато краму в борг108. Бажаючи уникнути розголосу, Доротея вирішує самостійно виплатити борги (бл. 642 флоринів 17 грошів), продавши старий крам та взявши у кредит ще трохи товарів на продаж під час львівського ярмарку109. Із переліку боргів небіжчика довідуємося, що Йоан Баптист був винен 20 флоринів Ганушові Пасамоннику за пасамани, а також узяв у пана Келяра товару на суму 133 флорини, який продавав у Перемишлі, 106 флоринів заборгував купець факторові пана Бівкового, у вірменина

стр. 55


Рабічки італієць купував шовк110. Панам Коркові та Кішшітофу Гелярду Йоан де Альборі був винен по 90 флоринів. Є відомості про діяльність Йоана Баптисти у Кракові, де єврею Ісааку він заборгував 13 флоринів, а Ганушові та Кшиштофу Бонно - 150 флоринів111. Як свідчить тесть Йоана - Кшиштофор Мазанч, - італієць їздив до Ярослава на ярмарок, де й помер112. Торги в Ярославі були дуже відомими в той час в Європі, вони вважалися другими за важливістю після торгів у Франкфурті-на-Майні113.

В інвентарі італійця не знаходимо чіткої інформації щодо того, де саме він купував свій товар. Можна лише припустити, що наприкінці життя Йоан де Альборі займався посередницькою торгівлею. У переліку майна, яке належало до краму італійця, зустрічаємо товари італійського походження, що може вказувати на підтримування Йоаном торгівельних зв'язків із батьківщиною чи купцями з Італії. Шовкові, вовняні та бавовняні тканини привозили до Львова левантійські купці, купуючи на місцевому ринку англійське або лунське, фландрське, чеське, моравське, німецьке сукно, полотно місцевого виробництва114. Італійські шовкові тканини у XVII ст. імпортувались на територію Речі Посполитої, зокрема до Кракова115. Шовк та інші предмети розкоші, виготовлені на Заході, привозили з Італії на львівський ярмарок116. Оскільки Львову належало право повного складу117, львівським купцям було вигідно купувати товар у прибульців зі Сходу та Заходу. А сприятлива політика львівської влади щодо багатих купців та крамарів давала їм можливість тримати в місті багаті крамниці118.

Італієць Йоан Баптист де Альборі ймовірно прибув до Львова в середині XVI ст., оселився в місті й заснував власну крамницю. Тут він вів посередницьку торгівлю тканинами, галантереєю, предметами розкоші, купуючи товар у місцевих виробників, східних та західних купців. Йоан Баптист де Альборі був членом цеху крамарів, видатки на який теж зафіксовано у його посмертному інвентарі119. Завдяки цьому італієць мав можливість користуватися всіма привілеями своєї професії, правом складу Львова, а також утримувати крамницю на площі Ринок120.

У заповітах та посмертних розподілах майна міститься багато інформації, пов'язаної із майновим та, відповідно, суспільним становищем італійців. Як свідчить інвентар муратора Якоба Регазоліса, після його смерті, окрім зазначених у документі рухомих речей, залишилось 400 злотих, 93 лоти срібла, а також значна кількість нерухомості121. Йому належала кам'яниця на площі біля шпиталю св. Духа між будинками Блазія Алютарія та Йоана Каменського122 та чотири володіння на передмістях, що оцінювались у 660 флоринів. Італійському архітектору Мартину Муратору належали два будинки - один у Галицькому передмісті на вулиці Гончарів та кам'яниця Биньовська в місті за будинком Бальтазара Гончара123, що підтверджує у своєму заповіті його дружина Софія Лоп'янкова124.

Як указано у досліджуваних документах, усі згадувані італійці мали власні кам'яниці. Так, кам'яниця Захарія Справного Муратора розташовувалася на вулиці Абрковській у Галицькому передмісті біля будинків Александра Золотаря та Станіслава Шопи125. Італійський муратор, житель Жовкви і її перший війт126 Павло Щасливий володів у Львові кам'яницею на вулиці Чинбарській127. Архітектору Петру Барбону на час його смерті належала кам'яниця на площі Ринок між будинками Симона Ганеля та Петра Фуляжовича Кравця128. Швець Каспар Італієць проживав у кам'яниці на Краківській вулиці біля будинку міського райці Альберта Педіана129.

Незважаючи на те, що у своєму заповіті італієць Павло Римлянин стверджує, що в нього не залишилося золота, срібла чи грошей130, його майнове становище мало бути високим, оскільки йому належала нерухомість, а також, як свідчить документ, йому було зроблено багато замовлень на будівельні роботи131.

стр. 56


Муратор проживав у кам'яниці на вулиці Темричовській у Галицькому передмісті між Гілічовською кам'яницею та будинком Каспара Гарстки132, купив кам'яницю Гілічовську, яку в заповіті залишив на користь храму133.

Італійський купець Йоан Баптист де Альборі володів крамницею, в якій на час його смерті зберігалось краму на суму 530 флоринів та 150 польських злотих134. Однак його дружина Доротея заявила, що небіжчик більшість краму взяв у борг135. Як свідчить заповіт, укладений архітектором Амброзієм Прихильним 30 грудня 1630 p., йому належало 210 червоних золотих та 326 злотих різною монетою, значна кількість рухомого майна, кам'яниця на вулиці Зарванській між Клопотинською та Людвіковською кам'яницями136.

Проживаючи у Львові, іноземці італійського походження активно налагоджували контакти із представниками міського патриціату. Вони відкривали тут власну справу, приймаючи міське право та користуючись підтримкою міської влади. На основі аналізованого джерельного матеріалу можна зробити висновок, що італійці належали до групи середнього та багатого міщанства, вели активну фінансову діяльність, накопичували рухоме та нерухоме майно в місті.

Важливим елементом життя італійців був їх щоденний побут, будинки, в яких вони жили, одяг, яким користувалися. Саме в заповітах та інвентарях міститься детальна інформація про характерні риси побуту італійців, середовище, в якому вони перебували. Посмертні інвентарі є особливо цінним джерелом до вивчення історії одягу, хоча їх використання потребує детального аналізу обставин укладення137. Певні сумніви виникають при вивченні кількості та ціни одягу, проте з певністю можна прийняти інформацію про назви його елементів, їх використання, пошиття та оздоблення138.

У посмертних інвентарях купця Йоана Баптиста Редої де Альборі, муратора Якоба Регазоліса та в інвентарях майна архітектора Амброзія Прихильного міститься перелік одягу. Серед верхнього одягу померлого італійця Йоана Баптиста, що знаходився у нього в домі, зазначено чорний жупанік та старий жупан139 того ж кольору140. Окрім старої чорної делії141, серед майна померлого була делія коричнева фалендишова142, підшита вовчим хутром, а також копєняки143 - старий літній із сукна, новий лазуровий144 мухаєровий за 5 флоринів та вишневий турецький із мухаєру, що оцінювався у 20 флоринів, а також оксамитна жіноча шапка145. У переліку згадуються сорочки (кошулі) як білизна небіжчика та його дружини - 10 "koszuliek paniey", одна з яких "do lazni"146. В інвентарі італійця коротко згадано жіночий одяг, який носили члени його родини, а саме 8 фартушків, 4 хустки з "forbutami"147, один ромбек148.

Коротко описано одяг померлого муратора Якоба Регазоліса. У посмертному інвентарі згадується лише найцінніший верхній одяг, яким користувався італієць - Якоб носив поширену в той час коричневу делію, підшиту лисицею, та чорну делію, підшиту вовчим хутром, 3 жупани (чорний, коричневий та синій), один з яких підшито лисицею, чорний сукняний гєрмак149 та синій копєняк150. Детальний опис верхнього одягу знаходимо в заповіті муратора Амброзія Прихильного. Серед рухомих речей подано делію, підшиту куницею, та 2 делії, підшиті лисячим хутром, 2 фалендишові доломани151, один підшитий соболем, а другий - куницею152. У документі згадано взуття італійця - жовті боти і цізми153. Цізмами в першій половині XVII століття називали взуття, що досягало кісточки, замість підбора в ньому використовувалася підківка154.

Детальний опис чоловічого та жіночого одягу розміщено в інвентарі муратора Амброзія Прихильного, який був укладений після вбивства його першої дружини Доротеї Адамовни155, оскільки її родичі вимагали батьківську частку небіжки156. Італійцю належала значна кількість дорогого верхнього одягу, а саме коричнева фалендишова делія, підшита багазією, із срібними защіпками, новий лазуровий фалендишовий жупан, 2 курти157 - лазурова, чорна фалендишо-

стр. 57


ва "z smykami"158 та курта з лазурової каразії159, 2 старі лазурові фалендишові бекєшки160 та одна нова, підшита вовчим хутром, чорна фалендишова ферезія161 "z smykami" та подорожній копєняк162. Серед одягу італієць Амброзій Прихильний перелічує головні убори: сукняний ковпак без підшиття та старий підшитий ковпак, капелюх163. Цікавою є згадка про італійські макові панчохи164, оскільки в документах цього часу елементи чоловічої білизни згадуються рідко165. У гардеробі італійця знаходимо також сукняний кафтан166 та фалендишовий коричневий одяг (убрання)167.

Окремо виділено в інвентарі італійського архітектора жіночий одяг, який належав дружині Амброзія Прихильного. Такий перелік є цікавим джерелом до вивчення історії одягу, оскільки зазвичай в інвентарях жіночий та чоловічий одяг не розмежовували168. Доротея, дружина Амброзія, носила чорну сукняну катанку169, підшиту кроликами, лазуровий чамлітовий170 лєтнік171 та старий вишневий лєтнік, лазурову облочисту172 сукню173 з адамашковим кшталтом174, баранячий шорц175, лисяче хутро, капелюх та оксамитну жіночу шапку176. Окрім різного виду постелі та килимів, небіжка серед свого майна мала 14 бавовняних простих хуст, 3 начільники177 та чепець (czepiec)178. В інвентарі Доротеї згадано значну кількість жіночої білизни: 12 кошульок179, 5 нижніх кошуль, 5 фартухів, 12 чоловічих кошуль та 2 полотняні убрання180.

Як засвідчують переліки одягу в інвентарях італійців, у щоденному житті вони зазвичай використовували поширені на території Речі Посполитої елементи одягу. Іноземці італійського походження володіли дорогими шатами з благородних тканин. Зберігся ряд цікавих відомостей про білизну, взуття, які італійці та їх дружини використовували у щоденному побуті. Окрім багатого одягу, італійські жителі Львова володіли дорогоцінностями і прикрасами, що у тогочасному суспільстві служили не лише аксесуарами, а й були показниками майнового рівня та суспільного становища. В описі рухомого майна італійського купця Йоана Баптиста де Альборі знаходились два золотих персні, один з яких прикрашав смарагд, а інший - сапфір, перстень із бірюзою, обручка, перлова тканка181, що оцінювалась у 20 флоринів, зубик (zabek)182 зі сріблом183. Менше цінних речей було в домі Якоба Регазоліса: шита перлова тканка, срібний позолочений вачек (waczek)184 із ланцюжком, срібні ноженки185, а також срібна обручка186. Серед дорогоцінностей італійця Амброзія Прихильного були срібна позолочена обручка "z nozenkami", срібні ноженки "oprawne"187 "z kturemi chodzono"188, 4 персні, три з яких були золотими з бірюзою і смарагдом та срібний перстень із печаткою189.

При розподілі нерухомого майна, а саме кам'яниці померлого, між його спадкоємцями, у документі розміщувалась детальна інформація про внутрішнє та зовнішнє планування будинку. Після смерті італійського архітектора Павла Щасливого його кам'яницю в Галицькому передмісті на вулиці Чинбарській розділено на три частини між дітьми від першого шлюбу і другою дружиною Катериною Любенською190. Кам'яниця поділялась на передній і задній дім. У передньому домі знаходились дві великі кімнати (ізби), одна виходила вікнами на вулицю, а інші - на подвір'я, також передній ганок, що виходив на вулицю. У будинку розташовувались комори, горище, пивниця, кухня та сіни. Вхід до заднього дому вів через хвіртку з бічної вулиці. За кам'яницею знаходилось подвір'я, невеликий город, стайня та вбиральня191. Кам'яницю на вулиці Абрковській у Галицькому передмісті, що була володінням італійського муратора Захарія Справного, теж було поділено між його дітьми від першого шлюбу, другою дружиною Христиною Меєровною та їх неповнолітнім сином Станіславом192. Будинок мав схожу структуру і складався з однієї великої кімнати з двома вікнами та двох менших кімнат, сіней зі сходами, що вели на другий поверх, спільною кухнею193. Сходи в таких кам'яницях зазвичай містилися в глибині сіней

стр. 58


або в окремій сходовій клітці194. У кімнаті була розташована спільна піч із запічком. За будинком було подвір'я з городом та криницею195. В інвентарі Йоана Баптиста де Альборі вказано, що його кам'яницю малював маляр Філіп, за що мав отримати 20 флоринів196. Кам'яниці італійців були просторими і свідчили про високе майнове становище власників. Проте після їх смерті будинки було поділено між їх нащадками, і в одній такій кам'яниці мешкало вже кілька окремих сімей.

Дослідження посмертних інвентарів італійців дає інформацію про внутрішнє облаштування їх помешкання, меблі, посуд та інші предмети побуту. У будинку італійського купця Йоана Баптиста Редої стояло ліжко "з верхом" та три нові скрині197. Три столи та великі й малі скрині знаходились у помешканні муратора Якоба Регазоліса198. Більш детально умеблювання помешкання описано в інвентарі Амброзія Прихильного. Серед перелічених речей згадуються скрині різного призначення для зберігання овочів, хуст, одягу та велика чорна мальована скриня, три маленькі скриньки, три шкатулки для зберігання коріння, а також будзо (budzo)199 з півгарнцевими200 фляшами201 та пуздерко (puzderko)202 з 6 квартовими олов'яними фляшами203. Окрім цього, у помешканні Амброзія знаходились одне крісло, аптикарка204, в якій було п'ять шухлядок для зберігання паперу і книг, дубовий стіл, різного виду ліжка205.

Помешкання італійця Йоана Баптиста прикрашали коберці (килими східного походження), скатертини206. У переліку речей Якоба Регазоліса знаходимо численні жовті коберці, один з яких прикрашений зеленим камінням, яскраву турецьку колтрину207, 12 скатертин208. Інтер'єр помешкання італійського муратора Амброзія Прихильного прикрашали коберці, килими, якими накривали стіл, два турецькі килими209. У помешканні купця Йоана Баптиста виявлено цікаві речі, які використовувалися для оздоблення та розваг, як, наприклад, три картини, а також один портрет італійця, пацьорки "z noszeniem dziecinnym"210. Чотири великі й малі картини прикрашали помешкання муратора Якоба Регазоліса211.

Детальним є опис постелі щоденного вжитку, переліченої в інвентарях італійців. Так, серед майна Йоана Баптиста згадано 4 перини, 5 простих простирадл, 4 підодіяльники на перини, 8 наволочок, рушники212. 8 подушок, 4 перини, ковдра на постіль, 10 рушників, 6 простирадл, 12 білих наволочок, 70 ліктів льняного полотна використовували члени родини Якоба Регазоліса213. Схожий постільний інвентар перебував у будинку Амброзія Прихильного: наволочки, підодіяльники, подушки, перинки, верхні і нижні замшеві матраци, ковдра (колдерка) та вовче хутро, яким накривались214. Серед посуду італійців інвентар перелічує 20 срібних ложок, що належали Йоану де Альборі215, б таких же ложок Якоба Регазоліса216 та 12 срібних ложок Амброзія Прихильного217. В інвентарях описано посуд щоденного вжитку, що використовувався для приготування їжі - олов'яні сковорідки (панви та паневки) різних розмірів, мідні сковорідки, малі та великі олов'яні миски, різного розміру олов'яні та дерев'яні тарілки, полумиски, конва ємністю в гарнець218, дзбанок "гданський", горшки та каструлі різної ємності (гарнці, напівгарнці, кварта та напівкварта), олов'яний антвас219. У господарстві того часу також використовували казан для прання хуст, моздзєжик220, котел для води, великі миски (мідниці), фляги, ніцек221, сікач222, рожен, освічували приміщення за допомогою ліхтарів та підсвічників223.

Серед речей, якими володіли італійці, була значна кількість зброї, що могла використовуватись для самозахисту чи оборони майна, а також бути свідченням майнового становища власника. У будинку Якоба Регазоліса зберігалися корд224, рушниця "ptasza", коротка рушниця, півгачек225, рогатина226. Невеликим арсеналом володів муратор Амброзій Прихильний - 2 півгаки, довга рушниця, шкіряна та фалендишова ладівниця227, шпага, корд, чекан228, 2 мушкети, пістолет, 2 порохівниці, 3 палаші229, 2 шаблі, рапіра, алебарда230.

стр. 59


У будинку Амброзія Прихильного, як описано в інвентарі, зберігались релігійні книги польською та італійською мовами, Євангеліє, а також 7 книг із будівництва. В інвентарі зустрічається згадка про срібло, в яке були оправлені книги. У переліку речей Амброзія був мосянджовий231 компас, а також малий мідний позолочений хрест232. Про книги, які належали померлому муратору Мартину, згадує у своєму заповіті його дружина Софія - ці книги вдова продала за 8 флоринів233.

Оскільки в інвентарях згадувались найдорожчі та найцінніші для щоденного вжитку предмети, можна зробити висновок, що у своєму побуті італійці використовували звичні для їх середовища меблі, одяг, аксесуари, предмети побуту. Наявність у їх власності великих багато декорованих кам'яниць, зброї, дорогоцінностей, картин, книг свідчить про освіченість та значний майновий рівень.

На основі заповітів, укладених за життя італійців, часто можна простежити їх особисте релігійне щоденне життя, ставлення до потойбічного світу. Саме цей джерельний матеріал дає відомості про релігійну активність, ставлення до церкви, розуміння релігійних норм, особливості поховального обряду234, побажання, пов'язані із майбутнім похованням тіла235. Так, швець Каспар Італієць супроводжує свій заповіт указівкою, що його тіло має бути поховане у храмі св. Хреста ордену францисканців236. При зазначенні причини написання свого заповіту Павло Римлянин підкреслює неминучість та невідворотність смерті237. Укладаючи заповіт, італієць Амброзій Прихильний перш за все доручає свою душу Богу-Творцю, усвідомлюючи, що тіло буде віддано землі238. У наступному варіанті заповіту він доручає своєму спільнику, італійцю Якобу Боні, поховати його тіло у храмі св. Лазаря на передмісті239.

Про важливість смерті й уважне ставлення до майбутнього життя свідчить дарування на користь храмів, з якими були пов'язані релігійні будні італійців. Муратор Павло Римлянин за погодженням із дружиною віддає кам'яницю Гілічовську монастирю, щоб "за його душу молили Бога та просили милостиню"240. Нерухомість та гроші від продажу майна після власної смерті віддає на будівництво храму та шпиталю св. Лазаря будівничий Амброзій Прихильний241. Зведення цього храму та шпиталю було важливим для італійця, оскільки у своєму заповіті він залишає багато розпоряджень щодо опіки над убогими та будівництва самої споруди242.

Опис поховального обряду можна простежити, аналізуючи детальний перелік видатків на похорон італійця Якоба Регазоліса, укладений його сином Лукашем243. Для поховання небіжчику було замовлено новий жупан із мухаєру. На труну було витрачено 1 злотий і б грошів. Під час поховання користувались послугами муляра і грабаря. Покійника несли на марах (ношах), покритих полотном. За упокій душі небіжчика замовлено літургію, що коштувало 1 злотий. Певні видатки були призначені на читання Псалтиря - 4 флорини, та на сукно священику. Згодом душу покійного згадували у храмі під час релігійних свят, про що свідчать заплачені за це гроші. Поховальний обряд супроводжував реквієм, ціною у 18 грошів та процесія, в якій брали участь мансіонарії244, члени братства св. Анни, отці бернардини та інші монахи. Процесія супроводжувалась дзвонами. Певні видатки були пов'язані з похованням небіжчика, зокрема за місце поховання було заплачено 2 флорини, дітям, що дзвонили, - 12 грошів, отцю Симонові - 1 флорин. Поховальний обряд передбачав обдарування убогих милостинею, витрати на свічки, дзвони. Суму у 24 гроші було заплачено війту за його присутність при читанні тестаменту та 1 флорин - за внесення документу до міських актів248. Загалом на похорони Якоба Регазоліса було витрачено близько 40 флоринів. Дотримання обрядів, численні видатки свідчать про стабільне фінансове й суспільне становище померлого та його родини. При дотри-

стр. 60


манні заповіту нащадки італійця виконали його останню волю - будівництво криниці246.

Італійці, що прибували до Львова, були католиками. Дотримання релігійних обрядів, особливо пов'язаних зі смертю, було важливою складовою щоденного життя людей того часу. Серед їх речей, перелічених в інвентарях, знаходимо згадки про релігійні книги та предмети культу247. Багатші італійці, як це було поширено серед шляхти і патриціату, жертвували частину свого маєтку на потреби храмів та чернечих орденів. Важливим для них було виконання їх останньої волі, особливо дотримання вказаного у заповіті місця поховання, що, мабуть, пов'язувалось із щасливим існуванням душі після смерті.

У більшості випадків немає точних даних про зв'язок італійців зі своєю батьківщиною. Листування з родиною в Італії веде муратор Амброзій Прихильний, зокрема з чоловіком своєї племінниці Яном Да Клагутом. Не маючи спадкоємця, він хоче запросити до себе у Львів племінника Петра248. У заповіті купця з Комаско Кароля Інчагі, який, однак, не був жителем Львова, указано, що весь свій статок на батьківщині він залишає сестрам Катерині та Барбарі249. Італійці, які осідали у Львові й засновували тут свої родини, поступово втрачали зв'язок із батьківщиною. Проте певні контакти вони могли підтримувати завдяки землякам, що займались торгівлею і подорожували Європою.

На основі аналізованих джерел можна зробити висновок, що італійці не створювали у Львові якихось окремих організацій, однак вони підтримували міжособистісні контакти. Так, про спільну професійну діяльність Петра Барбона з Павлом Римлянином та Амброзієм Прихильним свідчать численні згадки у заповіті італійця250. Як зафіксовано у заповіті Амброзія Прихильного, його близьким товаришем був італійський муратор Якоб Боні251. Амброзій підтримував відносини з архітектором Вільгельмом Флегом, а також спільно володів мулярськими знаряддями та книгами про будівельне ремесло з італійцем Адамом Покорою252.

Джерельний матеріал, досліджуваний у статті, дає нечисленні відомості про характерні риси, що виділяли італійців зі львівського соціуму. Як стверджує тесть купця Йоана де Альборі - Христофор Мазанч, реєстр майна, укладений італійцем перед смертю, був написаний італійською мовою. Така обставина змусила Мазанча запросити міського музиканта Чезарі Італійця для перекладу документу253. У домі муратора Амброзія Прихильного зберігалися книги італійською мовою254. Серед переліку майна часто зустрічаємо італійські речі. Італійським одягом, тканинами, стрічками, гудзиками, щіточками торгував у своїй крамниці Йоан Баптист де Альборі255.

Отже, необхідною умовою входження італійців у структуру львівського суспільства було заснування власної родини в місті. Тому, як указано в заповітах, іноземці італійського походження, що прибули до Львова і хотіли залишитися тут для ведення власної професійної діяльності, одружувались із представницями місцевих міщанських родів. Досліджуваний матеріал дозволяє простежити міцні родинні контакти батьків із дітьми навіть від повторних шлюбів. Зустрічаються згадки про емоційний зв'язок італійців зі своїми дружинами, яким часто залишають весь спадок. Нащадки італійців виступають повноправними членами міського суспільства, проте часто втрачаючи власну ідентичність.

Важливою частиною життя італійців у Львові була їх професійна діяльність. Аналізуючи джерельний матеріал, можна зробити висновок, що у своєму ремеслі італійці, особливо купці та архітектори, досягли значних успіхів. Зокрема італійські будівничі стали авторами великої кількості відомих у Львові ренесансних споруд, вони виконували замовлення патриціату та шляхти з-поза Львова, в їх розпорядженні був цілий комплекс будівельних знарядь, книг. Роботи італійців користувалися значним попитом і оцінювались високо. Для ве-

стр. 61


дення архітектурних робіт муратори італійського походження вступали в цех, часто об'єднувались у спілки, допомагаючи один одному. Оскільки Львів у вказаний період був значним економічним центром, великі можливості для розвитку свого ремесла отримують італійські купці. Найчастіше вони займаються посередницькою торгівлею як східними, так і західними товарами, підтримують зв'язки з батьківщиною та своїми земляками, торгівельна діяльність яких поширювалась не лише на територію Європи, а й сягала Сходу. Італійці, що оселились у Львові в середині XVI - на початку XVII ст., завдяки своїй активній професійній та фінансовій діяльності, а також вдалим одруженням зуміли здобути значну кількість нерухомості у місті. В інвентарях та заповітах деяких із них знаходимо перелік грошей та дорогоцінностей, що свідчить про високе майнове й суспільне становище.

У досліджуваному джерельному матеріалі міститься багато відомостей про щоденний побут італійців у Львові. Показниками їх високого майнового становища були згадані в інвентарях дорогий верхній одяг, значна кількість білизни та аксесуарів. Цікавою є збережена в інвентарях інформація про одяг, який належав дружинам італійців. Серед переліку майна зустрічаємо дорогоцінності, персні, срібний посуд, прикраси. Одяг, який носили іноземці італійського походження у Львові, загалом був характерним для традиційного строю жителів міст Речі Посполитої. Лише окремі елементи могли свідчити про збереження ними своїх автентичних традицій. Кам'яниці, в яких мешкали італійці, були просторими, складалися із кількох кімнат. Внутрішнє багате умеблювання нагадувало традиційні міщанські будинки кінця XVI - першої половини XVII ст. Помешкання прикрашали східні коберці, килими, обруси, картини. Окрім численного посуду, постелі, необхідного господарського інвентарю в будинках італійців зберігалася значна кількість зброї, що було показником високого суспільного статусу. На освіченість іноземців вказують книги, які знаходились серед їх майна. Побут італійців у Львові засвідчував не лише досить високе майнове становище, а і їх прагнення дотримуватись місцевих традицій та європейських естетичних смаків.

На основі заповітів, укладених львівськими італійцями, можна простежити їх належність до католицького віросповідання, дотримання у своєму житті церковних традицій. Свідченням цього є пожертви майна на користь релігійних установ, прохання поховати тіло у храмах, з якими були пов'язані щоденні релігійні звичаї помираючих. На високий духовний рівень італійців вказують визнання ними у власних заповітах неминучості смерті та звернення по допомогу до Творця, релігійні книги та обрядові речі, які використовувались у щоденному житті.

Аналізуючи щоденне життя італійців, що прибули до Львова у середині XVI - на початку XVII ст. і оселилися в місті, не знаходимо прямих вказівок на утворення ними якоїсь окремої громади, що вирізняло б їх зі львівського соціуму. Навпаки, вони якнайактивніше контактували із середовищем, в якому опинились, приймаючи його закони та традиції. Завдяки попиту на їх професійну діяльність, участь у міських цехах, заснування тут своїх родин, набуття нерухомості вони стають повноправними членами міста. У побуті львівські італійці часто зберігають власну мову, певні традиції в одязі, декорі приміщень. Проте їх контакти із батьківщиною найчастіше здійснюються в межах професійної діяльності. Саме за посередництвом відносин між групою італійців та львівським міщанством, що відбувались у щоденному житті, а саме створення родин, майнові, фінансові, професійні справи, повсякденний побут між ними відбувались взаємодія та взаємовпливи, що спостерігаються у багатьох аспектах історії Львова. Функціонування групи італійців у місті, яке проходило на засадах активної співпраці із соціумом, і мало на меті входження до структури львівсько-

стр. 62


го суспільства, неодмінно вело до поступового зближення та асиміляції іноземців італійського походження.

-----

1Заяць О. Формули присяг на отримання міського громадянства у Львові в XVII ст. // Пам'ятки: археографічний щорічник. - К., 2004. - Т. 4. - С. 242.

2Кісь Я. Промисловість Львова у період феодалізму (XIII-XIX ст.). - Л., 1968. -С. 43; Szaleniec M. Rita Mazzei. Itinera mercatorum: Circolazione di uomini e beni nell' Europa centroorientale 1550 - 1650. - Lucca, 1999. - 407 s. // Krakowski rocznik archiwalny. - Krakow, 2003. - T. 9. - S. 267.

3 Центральний державний історичний архів України у Львові (далі - ЦДІАЛ України). - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 338. - Арк. 104 - 107.

4 Там само. - Спр. 34. - Арк. 249 - 253.

5 Там само. - Спр. 338. - Арк. 320 - 322.

6 Там само. - Спр. 340. - Арк. 567 - 570.

7 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1006 - 1014.

8 Там само. - Спр. 340. - Арк. 279 - 286, 558 - 561, 944 - 946; Спр. 30. - Арк. 731 - 733.

9 Там само. - Спр. 30. - Арк. 23, 497, 498.

10 Там само. - Спр. 29. - Арк. 1303 - 1305, 1347, 1348; Спр. 30. - Арк. 494 - 496.

11 Там само. - Спр. 337. - Арк. 552, 553.

12 Там само. - Спр. 338. - Арк. 116 - 118.

13 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648, 649; Спр. 26. - Арк. 100 - 103.

14Loziiiski W. Sztuka lwowska w XVI і XVII wieku. - Warszawa, 1989. - S. 45 - 47, 65 - 72, 76 - 78; Marikowski T. Dawny Lwow, jego sztuka і kultura artystyczna. - Londyn, 1974. - S. 122 - 126, 131 - 138, 224, 225; Gembarowicz M. Studia nad dziejami kultury artystycznej poznego sredniowiecza w Polsce. - Toruri, 1962. - S. 216.

15Вуйцик В. Зодчий Павло Римлянин // Жовтень. - 1982. - N 8. - С. 98.

16Quirini-Poplawska D. Kupcy wioscy w Europie Srodkowo-Wschodniej // Odrodzenie і Reformacja w Polsce. - Warszawa, 2001. - T. XLV. - S. 227 - 335; Kaczmarczyk K. Wlosi w Poznaniu na przeiomie XV na XVI wiek // Kronika miasta Poznania. - Poznari, 1928. - N 1. - S. 24; Quirini-Poplawska D. Z dziaialnosci wlochow w Polsce w poiowie XVI wieku // Studia Historyczne. - Krakow, 1969. - R. XII. - Z. 2 (45). - S. 171 - 199.

17Царьова Н. Італійський слід у Львові // Conferenza Internazionale Umanesimo Latino in Ukraina. Міжнародна конференція "Латинська гуманістика". - Piazza, 2004. - Р. 88 - 90.

18Hoidys S. Wiezi rodzinne w swietle mieszczaiiskich testamentow z pierwszej polowy XVII wieku // Studia Historyczne. - Krakow, 1986. - R. XXIX. - Z. 3 (114). - S. 349.

19Bogucka M. Rodzina w polskim miescie XVI-XVII wieku: wprowadzenie w problematyke // Przeglad Historyczny. - Warszawa, 1983. - T.LXXIV. - S.497.

20 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1006.

21 Там само. - Арк. 764; Спр. 28. - Арк. 386; Спр. 29. - Арк. 639.

22 Там само. - Спр. 30. - Арк. 497.

23 Там само. - Арк. 23.

24 Там само. - Спр. 338. - Арк. 107; Спр. 19. - Арк. 363.

25 Там само. - Спр. 34. - Арк. 251.

26 Там само. - Спр. 26. - Арк. 100 - 103.

27 Там само. - Спр. 338. - Арк. 320 - 322.

28 Там само. - Спр. 337. - Арк. 552, 553.

29 Там само. - Спр. 26. - Арк. 338; Mankowski T. Pochodzenie osiadiych we Lwowie bu-downiczych wloskich. - Lwow, 1936. - S. 12.

30 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 29. - Арк. 840, 884, 1303 - 1305, 1347; Спр. 30. - Арк. 494 - 496, 519.

31Bogucka M. Rodzina w polskim miescie XVI-XVII wieku... - S. 496, 497.

32 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 731 - 736, 796 - 798, 878.

33 Там само. - Спр. 340. - Арк. 279.

34 Там само. - Ф. 618. - Оп. 2. - Спр. 2629. - Арк. 46.

35 Там само. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 32. - Арк. 818 - 820.

36Loziiiski W. Sztuka lwowska... - S.80; Mankowski T. Pochodzenie... - S.12.

стр. 63


37Loziriski W. Sztuka lwowska... - S. 45 - 49; Charewiczowa L. Czarna kamiennica і jej mieskzkaricy. - Lwow, 1935. - S. 58.

38Loziriski W. Sztuka lwowska... - S. 45 - 49; Charewiczowa L Czarna kamiennica... - S. 66, 68 - 70.

39 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 34. - Арк. 252.

40 Там само. - Спр. 34. - Арк. 251, 252.

41 Там само. - Спр. 30. - Арк. 734.

42Loziriski W. Sztuka Iwowska... - S. 45 - 49; Charewiczowa L. Czarna kamiennica... - S. 76 - 78.

43 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 284, 285, 559, 560, 945.

44 Там само. - Арк. 945.

45 Лік, ліка - лійка (Slownik jezyka polskiego ulozony pod redakcja Jana Karlowicza, Adama Kryriskiego і Wladyslawa Niedzwiedzkiego (далі - Slownik jezyka polskiego). - Warszawa, 1902. - Т. II - S. 741).

46 Дронжек, дронжкі - чепіга, дишель, помпа для видобування води з копальні (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 553).

47 Свідер, свідра - знаряддя для свердління дірок (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1915. - T. VI. - S. 774).

48 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 733.

49 Флорин (злотий польський) - грошово-лічильна одиниця, що дорівнювала 30 грошам і була еквівалентом червоного золотого (Зварич В., Шуст Р. Нумізматика: Довідник. - Тернопіль; Л., 1998. - С. 164, 165, 379, 380).

50 Лікоть - міра довжини (0,59388 метра) (Hoszowski St. Ceny we Lwowie w XVI і XVII wieku. - Lwow, 1928. - S. 64).

51 Зацьонг - пристрій для стягування. Можливо, засув до дверей чи віконний або дверний наличник (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1927. - T. VIII. - S. 45); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 734.

52 Біка - кайло для копання кам'янистого грунту (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 154).

53 Венгельніца - кутник, екер (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1919. - T. VII. - S. 524).

54 Зубило.

55 Драг, драга - довгий товстий стержень, брусок, залізний кий для ламання й піднімання каменів, анкер (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 553, 549).

56 Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1927. - T. VIII. - S. 337 - 338.

57 Ляска (брусок) - міра довжини (Hoszowski St. Ceny we Lwowie... - S. 62).

58 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 283.

59 Там само.

60 Кафар - пристрій для вбивання в землю паль (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. IІ. - S. 200).

61 Попона - опона, накриття для коня (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1908. - T. IV. - S. 664); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 283.

62 Там само. - Спр. 338. - Арк. 117.

63 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1006 - 1008, 1014.

64 Там само. - Арк. 1006 - 1008.

60 Китайка - тонка густоткана тканина з шовкової нитки високої якості (Taszycka M. Wtoskie tkaniny jedwabne w Krakowie w drugiej polowie XVII wieku // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1978. - Nr.2. - S. 139.

66 Гріш польський - срібна польська монета, 30 грошів = 1 лічильному злотому (Зварич В., Шуст Р. Нумізматика... - С. 91, 92).

67 Паєнчина - білизна, полотно, тканина у вигляді сітки (Slownik jezyka polskiego. -Warszawa, 1908. - T. IV. - S. 11).

65 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1006 - 1007.

69 Аксаміт - груба шовкова тканина (Taszycka M. Wloskie tkaniny jedwabne... - S. 144).

70 Лот (лут) - міра ваги, 1 фунт = 32 лути = 0,405 кг (Hoszowski St. Ceny we Lwowie... - S. 66).

71 Єдвабниця - шовкова тканина (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. -T. II. - S. 164).

стр. 64


72 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007.

73Pachonshi J. Zmierzch slawetnych. Z zycia mieszczan w Krakowie w XVIII wieku. -Krakow, 1956. - S. 465.

74 Бархан - тканина із бавовни та льону (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 97).

75 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1006.

76 Штука - міра довжини сукна, не була сталою величиною (Hoszowski St. Ceny we Lwowie... - S. 62).

77 Багазія - вид тканини, яку використовували як підшиття для одягу (Pospiech A. Miejsce ubioru w wielkopolskich posmiertnych inwentarzach szlacheckich XVII wieku // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1986. - Nr. 3. - S. 442).

78 Мухаєр - тонка вовняна тканина полотняного переплетення, що здебільшого була двобарвною (Biedronska-Siotowa В. Tkaniny tureckie і perskie w ubiorach polskich XVI-XVIII wieku // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1986. - Nr. 3. - S. 494).

79 Шидеж - вид тканини іноземного виробництва (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1915. - T. VI. - S. 699).

80 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007.

81 Там само. - Арк. 1006.

82 Там само.

83Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci zawartych w aktach grodzkich і ziemskich wojewodztwa krakowskiego z lat 1645 - 1670 // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1981. - Nr. 3. - S. 355.

84 Пасаман - стрічка матерії, тасьма, поясок (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1908. - T. IV. - S. 72).

85 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1006.

86 Фунт - міра ваги, 1 фунт = 32 лути = 0,405 кг (Hoszowski St. Ceny we Lwowie... - S. 66).

87 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007.

88 Ших - фальшиве золото або срібло, що використовувалось в оздобленні одягу (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1915. - T.VI. - S. 697).

89 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007 - 1008.

90Pachonshi J. Zmierzch stawetnych... - S. 472.

91 Тузин - міра лічби (Привілеї міста Львова (XIV-XVIII ст.) / Упор. М. Капраль. - Л., 1998. - С. 549).

92 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007.

93 Можливо скроплених парфумами.

94 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007 - 1008.

95 Бінда - тасьма, пов'язка, стрічка (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. -T. I. - S. 155).

96 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1006 - 1007.

97 Ромбек - вид сукна, з якого виготовляли жіночі хустки (Pachonshi J. Zmierzch stawetnych... - S. 473).

98 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007 - 1008.

99Czarnowski St. Ozdoby zlotnicze w meskim stroju polskim // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1986. - Nr. 3. - S. 478.

100 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1008.

101 Можливо, заушниця, наушниця, наушка - сережка, прикраса, яку носили у вухах (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1927. - T. VIII. - S. 329).

102 Гжебеняжі - атласні або шкіряні футляри, що використовувались для зберігання гребенів, щіток для волосся, баночок із білилами або барвниками (Pachonshi J. Zmierzch slawetnych. Z zycia mieszczan... - S. 421).

103 Зверцядло - металеве дзеркало, де зображення відбивалось на добре відполірованому металі (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1927. - T.VIII. - S. 645).

104 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007 - 1008.

105 Там само. - Арк. 1008.

106 Можливо, кишенькові годинники. Компас - сонячний годинник (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. II. - S. 425).

107 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1007 - 1008.

стр. 65


108 Там само. - Арк. 1010.

109 Там само. - Арк. 1011 - 1012.

110 Там само. - Арк. 1013 - 1014.

111 Там само. - Арк. 1014.

112 Там само. - Спр. 24. - Арк. 1307 - 1308.

113Szaleniec M. Rita Mazzei. Itinera mercatorum... - S. 269.

114Кривонос В. П. Торгова діяльність левантійських купців у Львові в XI - першій половині XVII ст. // Вісник Львівського університету. З історії стародавності і середньовіччя: Серія історична. - 1992. - Вип. 27. - С. 100 - 101.

113Taszycka M. Wfoskie tkaniny jedwabne... - S. 133.

116Szaleniec M. Rita Mazzei. Itinera mercatorum... - S. 269.

117Rybarski R. Handel і polityka handlowa Polski w XVI stuleciu. - Poznari, 1958. -T. I. - S. 286.

118Charewiczowa L. Handel sredniowiecznego Lwowa // Studia nad historia kultury w Polsce. - Lwow, 1925. - S. 112 - 113.

119 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1014.

120Капраль М. Станово-професійна структура населення Львова у другій чверті XVI ст. (за матеріалами міських рахункових книг) // Україна в минулому. - К.; Л., 1994. - Вип. 4. - С.32.

121 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 648; Спр. 26. - Арк. 100.

122 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648; Спр. 26. - Арк. 102, 103.

123 Там само. - Спр. 337. - Арк. 552.

124 Там само. - Спр. 338. - Арк. 117.

125 Там само. - Спр. 29. - Арк. 1303.

126Lozinski W. Sztuka lwowska... - S. 42.

127 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 23.

128 Там само. - Спр. 338. - Арк. 104.

129 Там само. - Арк. 320.

130 Там само. - Спр. 34. - Арк. 253.

131 Там само. - Арк. 249 - 253.

132 Там само. - Арк. 249.

133 Там само. - Арк. 253.

134 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1008.

135 Там само. - Арк. 1010 - 1012; Спр. 24. - Арк. 1307.

136 Там само. - Спр. 340. - Арк. 279, 281.

137Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty Malopolski zachodniej w XVII wieku // Kwartalnik Historii Kultury Materialnej. - Warszawa, 1986. - Nr. 3. - S. 451.

138Idem. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 350.

139 Жупан - один з основних елементів тогочасного строю, який вдягали під верхній одяг - делію чи ферезію (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 350).

140 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1009.

141 Делія - вид верхнього одягу у вигляді довгого плаща обрізаного в поясі (Paction ski J. Zmierzch slawetnych... - S. 425).

142 Фалендиш - тонке голландське або англійське сукно (Slownik jezyka polskiego. -Warszawa, 1900. - T. I. - S. 714; Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 350).

143 Копеняк - вид короткого і широкого подорожнього верхнього одягу угорського походження, популярний наприкінці XVI ст. (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 353).

144 Лазуровий - блакитний, лазурний колір.

145 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1009.

146 Там само.

147 3 мереживом (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 760).

148 Ромбек - жіноче покриття голови у формі хустки (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 456); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1009.

149 Гермак - вид верхнього одягу угорського походження, що защіпався на петлі, був довгим і просторим, підшитим хутром, зазвичай мав великий хутряний комір (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 353).

стр. 66


150 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 648.

151 Доломан - вид чоловічого нижнього одягу угорського походження, що виконував функцію жупана (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 351).

152 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп.2. - Спр. 340. - Арк. 281.

153 Там само.

154Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 453.

155 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 731 - 735.

156 Там само. - Арк. 796, 797, 878 - 980.

157 Курта - вид верхнього одягу (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 452).

158 Можливо, прикрашена хвостами, поясками чи шнурками.

159 Каразія - просте грубе сукно (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. II. - S. 259).

160 Бекеша - вид довгого верхнього одягу із сукняним покриттям, зшитими рукавами й багато оздобленим коміром (Pachonski J. Zmierzch slawetnych... - S. 452).

161 Ферезія - найбільш популярний вид верхнього одягу в першій половині XVII ст. (Szyposz J. Przemiany odiezy szlachty... - S. 452).

162 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 732.

163 Там само. - Арк. 733.

164 Там само.

165Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 356.

166 Кафтан - вид верхнього одягу (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 452).

167 Убрання - назва, яку використовували, коли було важко окреслити певну форму одягу, який відрізнявся від загальновизнаного. Здебільшого під цією назвою розуміли одяг іноземного походження (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 354); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 733.

168Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 350.

169 Катанка - вид верхнього одягу, верхня частина жіночого одягу, який одягали до спідниць (Szyposz J. Odziez szlachty w swietle inwentarzy ruchomosci... - S. 456).

170 Камлот, чамлот - легка тканина з вовни й шовку, початково її виготовляли з вовни ангорської кози (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. II. - S. 225).

171 Лєтнік - сукня, що складалась з однієї частини з рукавами або без рукавів (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 455 - 456).

172 Облочистий - легкий, прозорий (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1904. -T. III. - S. 482).

173 Назва "сукня" мала загальний характер. Можна лише припустити, що під нею розуміли жіночий одяг західного типу (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 456).

174 Кшталт - верхня частина жіночого одягу без рукавів, що використовувалась із спідницею (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 456).

175 Шорц - жіноча вовняна спідниця (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1915. - T.VI. - S. 647).

176 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 733.

177 Начільник - вид жіночого головного убору у вигляді пов'язки, що розміщувалась на чолі (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1904. - T. III. - S. 24).

178 Чепець - головний убір заміжньої жінки, який часто прикривали хутряною шапкою чи хусткою (Szyposz J. Przemiany odziezy szlachty... - S. 456); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 733.

179 Кошуля - нижня сорочка, в цей час використовували однолітні й комбіновані типи кошуль (Pachonski J. Zmierzch slawetnych... - S. 452).

180 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 733.

181 Тканка - тонка тканина, мереживо, павутина, стрічка на голову, весільна корона, що могла бути прикрашена перлами (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1919. - T. VII. - S. 62).

182 "Zabki dziecinne" - предмет, який носили на щастя у XVI-XVII ст., часто оправлений у золото чи срібло (Pachonski J. Zmierzch slawetnych... - S. 479).

183 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1008, 1009.

184 Вачек - елемент чоловічого аксесуару у вигляді довгастої торбинки, в якому часто носили гроші (Pachonski J. Zmierzch slawetnych... - S. 456, 479).

185 Ноженки - піхви, футляр (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1904. - T. III. - S. 422).

стр. 67


186 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 648.

187 Ноженки в оправі (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1904. - Т. Ш. - S. 813).

188 Можливо, використовувались як аксесуар.

189 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 281.

190 Там само. - Спр. 30. - Арк. 23, 497 - 499.

191 Там само. - Арк. 498, 499

192 Там само. - Спр. 29. - Арк. 1303 - 1305, 1347, 1348; Спр. ЗО. - Арк. 494 - 496.

193 Там само. - Спр. 29. - Арк. 1303 - 1305.

194Tomkowicz. St. Domy і mieszkania w Krakowie w pierwszej potowie XVII wieku. Lwow, 1922. - S. 30.

195 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 29. - Арк. 1303 - 1305.

196 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1013.

197 Там само. - Арк. 1009.

198 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648.

199 Можливо, елемент умеблювання інтер'єру, в якому зберігався посуд.

200 Гарнець - міра об'єму, 1 гарнець = 4 кварти = 3, 84 л (Hoszowski St. Ceny we Lwowie... - S. 66).

201 Фляша - велика пляшка, ємністю в гарнець, півгарнець чи кварту (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 751).

202 Пуздерко, пуздро - скриня з перегородками та чарунками для зберігання кухонного інвентарю, пляшок (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1912. - T. V. - S. 447).

203 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 30. - Арк. 734; Спр. 340. - Арк. 282.

204 Можливо, елемент умеблювання інтер'єру у вигляді шафи з шухлядами.

205 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 281 - 283.

206 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1009.

207 Колтрина - елемент декорування приміщення, полотно з відбитими на ньому зображеннями тварин, птахів, рослин, квітів (Pachotiski J. Zmierzch slawetnych... - S. 412).

208 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 748.

209 Там само. - Спр. 30. - Арк. 733; Спр. 340. - Арк. 281, 945.

210 Пацьорки - вервиця, намисто (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1908. - T. IV. - S. 6); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1009.

211 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648.

212 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1009.

213 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648.

214 Там само. - Спр. 30. - Арк. 733; Спр. 340. - Арк. 281.

215 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1009.

216 Там само. - Спр. 25. - Арк. 648.

217 Там само. - Спр. 30. - Арк. 732.

218 Конва, коновка - вид посуду у вигляді глека з вушком (Slownik jezyka polskiego. -Warszawa, 1902. - ТЛІ. - S. 435).

219 Антвас, антфас - велика миска із дзбаном, що використовувались як умивальник (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T. I. - S. 43); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 282.

220 Mozdzierz - ступка.

221 Можливо, цинкова посудина (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1904. - Т. Ш. - S. 250); нєцка - посудина, що використовувалась для приготування тіста (Slownik jezyka polskiego ulozony przez M. Samuela Bogumila Linde. - Lwow, 1857. - T. III. - S. 522).

222 Сікач - ніж, пристрій для нарізання (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1915. - T. VI. - S. 101 - 102).

223 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 23. - Арк. 1008, 1009; Спр. 25. - Арк. 648; Спр. 30. - Арк. 731, 732, 734; Спр. 340. - Арк. 282, 945.

224 Корд - великий кинджал (Страшко В. Рекомендації до складання подокументних описів актових книг Правобережної України XVI-XVII століть. - К., 2002. - С. 76).

225 Півгак - різновид ручної вогнепальної зброї (Страшко В. Рекомендації до складання подокументних описів актових книг... - С. 82).

226 Рогатина - піхотний спис {Страшко В. Рекомендації до складання подокументних описів актових книг... - С.86); ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 648.

стр. 68


227 Ладівниця - скринька, в якій носили прилади для обслуговування ручної зброї (Stownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. II. - S. 789).

228 Чекан - вид холодної зброї у вигляді кия з молотом на кінці (Stownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1900. - T.I. - S. 380).

229 Палаш - вид холодної зброї (Slownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1908. - T. IV. - S. 24).

230 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 282.

231 Mosiadz (латунь) - сплав міді та цинку.

232 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 340. - Арк. 281 - 283.

233 Там само. - Спр. 338. - Арк. 117.

234Karpinski A. Zapisy "pobozne" і postawy religijne mieszczanek polskich w swietle testamentow z drugiej potowy XVI і XVII w. - Warszawa, 1989. - S. 204 - 233.

235Czaplinski W., Dfugosz J. Zycie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku. - Warszawa, 1976. - S. 215.

236 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 338. - Арк. 320.

237 Там само. - Спр. 34. - Арк. 250.

238 Там само. - Спр. 340. - Арк. 279.

239 Там само. - Арк. 559.

240 Там само. - Спр. 34. - Арк. 253.

241 Там само. - Спр. 340. - Арк. 284, 285, 559, 560.

242 Там само. - Арк. 560, 945.

243 Там само. - Спр. 25. - Арк. 649.

244 Мансьйонаж - священик, що залишився на мансію, вільний від виконання деяких обов'язків, окрім відправи служби у храмі (Stownik jezyka polskiego. - Warszawa, 1902. - Т. II. - S. 876).

245 ЦДІАЛ України. - Ф. 52. - Оп. 2. - Спр. 25. - Арк. 649.

246 Там само. - Арк. 648, 649.

247 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1009; Спр. 340. - Арк. 281 - 283.

248 Там само. - Спр. 32. - Арк. 818 - 820.

249 Там само. - Спр. 340. - Арк. 568.

250 Там само. - Спр. 338. - Арк. 104 - 107.

251 Там само. - Спр. 340. - Арк. 285, 559.

252 Там само. - Спр. 30. - Арк. 731, 733; Спр. 340. - Арк. 283.

253 Там само. - Спр. 24. - Арк. 1308.

254 Там само. - Спр. 340. - Арк. 282.

255 Там само. - Спр. 23. - Арк. 1006 - 1008; Спр. 30. - Арк. 733.

The article is dedicated to research of everyday life of Italians in L'viv that will allow to reveal the features and peculiarities of the functioning of this ethnic group in the town, to compare degree of interaction, interference and preservation of their own identity by the foreignerS.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ЩОДЕННЕ-ЖИТТЯ-ІТАЛІЙЦІВ-У-ЛЬВОВІ-НАПРИКІНЦІ-XVI-У-ПЕРШІЙ-ПОЛОВИНІ-XVII-ст-НА-МАТЕРІАЛАХ-ЗАПОВІТІВ-ТА-ІНВЕНТАРІВ-МАЙНА

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Николай СидоренкоContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Sidorenko

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

ЩОДЕННЕ ЖИТТЯ ІТАЛІЙЦІВ У ЛЬВОВІ НАПРИКІНЦІ XVI - У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XVII ст. (НА МАТЕРІАЛАХ ЗАПОВІТІВ ТА ІНВЕНТАРІВ МАЙНА) // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 27.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ЩОДЕННЕ-ЖИТТЯ-ІТАЛІЙЦІВ-У-ЛЬВОВІ-НАПРИКІНЦІ-XVI-У-ПЕРШІЙ-ПОЛОВИНІ-XVII-ст-НА-МАТЕРІАЛАХ-ЗАПОВІТІВ-ТА-ІНВЕНТАРІВ-МАЙНА (date of access: 15.09.2024).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Rating
0 votes
Related Articles
Финнизированы предками мерян мурешскими агафирсами и другими западными скифскими племенами были и потомки ахейцев морисены, возможно, являвшиеся основными предками марийцев. Конечно же, не исключено и то, что простонародье ахейцев испокон веков было финскоязычным.
Фінізовані пращурами мерян мурешськими (маріськими) агатірсами та іншими західними скитськими племенами були і нащадки ахейців морісени, які, можливо, були основними пращурами марійців. Звичайно ж, не виключено і те, що простонароддя ахейців споконвіку було фінськомовним.
"ОСОБЫЙ ЯЗЫК" ПРОЗЫ В. ПЕЛЕВИНА
15 days ago · From Petro Semidolya
ТВОРЧЕСКОЕ НАСЛЕДИЕ КИЕВСКОГО МИТРОПОЛИТА НИКИФОРА
16 days ago · From Petro Semidolya
ГОСПОДА, ГРАЖДАНЕ И ТОВАРИЩИ В ЭМИГРАНТСКОЙ ПУБЛИЦИСТИКЕ
16 days ago · From Petro Semidolya
А. М. КАМЧАТНОВ, Н. А. НИКОЛИНА. Введение в языкознание
22 days ago · From Petro Semidolya
Язык государственного управления: "наработки" и "подвижки"
Catalog: Филология 
26 days ago · From Petro Semidolya
The majority of theoretical misconceptions and the most significant misunderstandings in modern astronomy, cosmology and physics are caused by a purely mathematical approach and ignoring philosophical comprehension of physical reality and, as a result, by not deep enough understanding of the essence of certain physical phenomena and objects.
27 days ago · From Павло Даныльченко
The cardinal difference between relativistic gravithermodynamics (RGTD) and general relativity (GR) is that in RGTD the extranuclear thermodynamic characteristics of matter are used in the tensor of energy-momentum to describe only its quasi-equilibrium motion.
29 days ago · From Павло Даныльченко
СЛОВАРЬ ОБИДНЫХ СЛОВ
31 days ago · From Petro Semidolya

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

ЩОДЕННЕ ЖИТТЯ ІТАЛІЙЦІВ У ЛЬВОВІ НАПРИКІНЦІ XVI - У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XVII ст. (НА МАТЕРІАЛАХ ЗАПОВІТІВ ТА ІНВЕНТАРІВ МАЙНА)
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android