Libmonster ID: UA-3085

Автор: В. Ф. ШЕВЧЕНКО

К.: Генеза, 2005. - 368 с; iл.

Серед розмаїття проблем iсторичного минулого нашу громадськiсть цiкавлять i непростi, а часом трагiчнi явища й подiї XX ст., зокрема доба УСРР/УРСР. У тому числi не послаблюється iнтерес, про що свiдчить i недавня мiжнародна наукова конференцiя з проблем тоталiтаризму, до його українських джерел i проявiв. Тому цiлком зрозумiлою є та увага, яку привернула книга В.С.Лозицького "Полiтбюро ЦК Компартiї України: iсторiя, особи, стосунки (1918-1991)". Саме цей орган КП(б)У - КПУ, що правила понад 70 рокiв, був реальною найвищою iнстанцiєю в Українi, визначав i здiйснював основнi напрями реалiзацiї настанов РКП(б)-КПРС, вiдповiдав за все, що вiдбувалося. Вiн виступав незмiнним арбiтром при розв'язаннi суспiльних колiзiй, мiжвiдомчих чи територiальних суперечностей, вiдiгравав вирiшальну роль у доборi, розстановцi й вихованнi кадрiв для рiзних дiлянок керiвництва, тримав пiд контролем систему влади й усе суспiльне життя. Знання об'єктивних фактiв, якi становлять змiст дiяльностi полiтбюро ЦК -КПУ, необхiдне для неупередженого вивчення iсторiї радянського. До того ж нинi майже всi зареєстрованi в Українi партiї мають свої "полiтбюро". I хоча вони називаються неоднаково ("полiтбюро", "полiтрада", "полiтвиконком" тощо), але теж визначають i полiтичнi напрями, i конкретнi дiї органiзацiй, а нерiдко претендують на всебiчний контроль за їх дiяльнiстю.

Вивчення iсторiї такого органу, який тотально керував Україною з початку 1920-х i до кiнця 1980-х pp., має непересiчне значення для адекватного розумiння (поза полiтичними симпатiями чи антипатiями) подiбного феномену, для врахування досвiду й урокiв його iснування.

Рецензована праця є, по сутi, першим виданням, в якому на основi опрацювання великого масиву (понад 10 тис. справ) архiвних документiв, багато з яких нiколи не оприлюднювалися, висвiтлюються основнi етапи, змiст i форми дiяльностi найвищого органу полiтичного керiвництва УРСР. У монографiї здiйснено комплексне дослiдження основних принципiв i напрямiв його роботи, процесу формування та розвитку кiлькiсного й персонального складу, розподiлу функцiй i повноважень, мiжособистiсних стосункiв. Причому йдеться про розгляд цих проблем через висвiтлення дiяльностi конкретних особистостей, показ реальних фактiв, подiй i явищ у контекстi iсторичного розвитку й вiдповiдних умов. У книзi викладено, узагальнено й проаналiзовано унiкальний архiвний документальний матерiал про обставини утворення полiтбюро ЦК КП(б)У, його дiї щодо заплутаних i гострих свого часу питань внутрiпартiйної боротьби, полiтичного життя в республiцi, показано, як час вiд часу ЦК Компартiї України намагався здобути хоча б номiнальну самостiйнiсть для КП(б)У (свiй ста-

стр. 222


тут, партквиток тощо), хоча б частково врахувати особливостi українства, протистояти наростаючим сталiнським тенденцiям до якнайбiльшої централiзацiї.

В.С.Лозицький висвiтлює очевидний позитив, який мав мiсце в життi народу в радянськi часи, до чого було причетне й полiтбюро ЦК. Це може комусь подобатись, а комусь нi, але так було. Iдеться про полiтику українiзацiї 1920-х pp. (хоча й значно обмежену порiвняно з українiзацiєю, яку проводила Центральна Рада), про лiквiдацiю неписьменностi, перемогу над в роки Другої свiтової вiйни, яка для українського народу iз самого початку в 1939 р. стала вiтчизняною, про вiдбудову зруйнованого народного господарства, часткове реформування економiки й суспiльних вiдносин у 1950-1960-х pp., науково-технiчний прогрес, у т.ч. участь в освоєннi космосу. Створена в тi роки цiною надважкої працi й невиправданих втрат народу могутня iндустрiя вивела Україну на одне з чiльних мiсць в Європi. I сьогоднi продаж у ходi приватизацiї зведених тодi iндустрiальних гiгантiв є важливим джерелом прибуткiв держави.

Водночас у книзi на широкому матерiалi розкрито незмiрну й непростиму провину полiтбюро ЦК КП(б)У за голодомори, смерть мiльйонiв людей, масовi репресiї (пiд час яких загинули й двi третини самої партiї, i майже все її керiвництво). На полiтбюро ЦК КП(б)У лежить пряма вiдповiдальнiсть за утиски нацiонально-визвольних рухiв, за невмiння скористатися їх потужною енергiєю для розвитку республiки. Хто знає, як би розвивалися подiї, коли б у директивi полiтбюро (березень 1943 р.) керiвникам партизанських об'єднань, поряд iз рекомендацiєю "не виступати збройно проти загонiв" нацiоналiстiв, не була викреслена теза (що була в проектi цього документа) про необхiднiсть координацiї бойових дiй партизанiв iз вояками УПА. Чорнобильська ж катастрофа лягла вiчною чорною плямою на репутацiю цього полiтичного органу. Подiбний перелiк помилок i прорахункiв можна ще довго продовжувати.

Непересiчне значення має висвiтлення в книзi ролi й конкретних дiй головних керiвникiв полiтбюро - перших секретарiв ЦК КП(б)У-КПУ. В їхнiх руках в умовах вiдсутностi реальної демократiї в партiї й суспiльствi, контролю над ЗМI зосереджувалася величезна влада, якою далеко не завжди користувались обережно. А це нерiдко оберталося свавiльними дiями й великими втратами як для партiї, так i для народу. Хоча, як показано в працi, в умовах над централiзованої структури КПРС вiд проводу українських комунiстiв вимагалася безумовна покора вказiвкам Москви. I навiть досить обережнi кроки П.Ю.Шелеста в справi захисту економiчних iнтересiв республiки, вирiшення нацiонально-культурних проблем призвели до усунення його брежнєвським оточенням. А чимало iнших перших полiтичних керiвникiв були слухняними виконавцями усiх директив ЦК КПРС, проявляли авторитаризм, зарозумiлiсть, несприйняття iнших думок.

Цей досвiд свiдчить, що монопольна влада розбещує, робить слiпим до реалiй життя i глухим до порад колеґ, до рекомендацiй досвiду й науки. Автор, наприклад, слушно пише про негативний вплив "ортодоксально налаштованих професорiв "партiйного будiвництва"" (с. 118). Але книга виграла б, якби в нiй було показано, що нерiдко в полiтбюро слухали тiльки тих i те, кого й що хотiли почути. I не сприймали думок, якi вiдхилялися вiд т. з. "центральних директив". Зокрема були проiґнорованi попередження тих науковцiв, якi на вiдмiну вiд зашкарублих догматикiв звертали увагу на абсурднiсть протиставляння комунiстiв i демократiв, на важливiсть спiвпрацi з рiзними полiтичними силами, намагалися висвiтлювати iсторичну правду. Бiльше того, науковi пошуки в галузi методологiї партiйного будiвництва жорстоко переслiдувалися при активнiй участi окремих працiвникiв тодiшнього вiддiлу науки ЦК. Нерозумiння необхiдностi нових пiдходiв, надiя на унiверсальнiсть силових методiв впливу врештi-решт призвели до поразки полiтбюро й усiєї партiї. Вона була заборонена Президiєю Верховної Ради України (1991 p.), в якiй бiльшiсть (!) становили члени КПУ, її ЦК, того ж полiтбюро.

Цей непростий болiсний досвiд корисно знати й ураховувати сьогоднi. Адже практично в кожнiй партiї, якi нинi дiють в Українi, є посада голови партiї (першого секретаря, керiвника проводу й т. п.). Таке становище нерiдко таїть небезпеку, спокусу самозамилування, переоцiнку власної ролi. А тут недалеко й до грубих помилок та свавiльних дiй.

У монографiї вмiщено багатий iнформацiйний матерiал про розвиток структури й функцiї апарату ЦК, уперше наводяться бiографiчнi довiдки на членiв i кандидатiв у члени полiтбюро, подається склад всього ЦК за 1918-1991 pp. Цi, на перший погляд, сухi статистичнi матерiали дають багато iнформацiї для роздумiв про перебiг полiтичної iсторiї України. Книга стане корисною для широкого кола науковцiв, полiтичних дiячiв, членiв i керiвникiв сучасних партiй, для всiх, хто цiкавиться iсторiєю України XX ст.

В.Ф.Шевченко (Київ)


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Рецензiї-ЛОЗИЦЬКИЙ-B-C-ПОЛIТБЮРО-ЦК-КОМПАРТIЇ-УКРАЇНИ-IСТОРIЯ-ОСОБИ-СТОСУНКИ-1918-1991

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Николай СидоренкоContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Sidorenko

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

Рецензiї. ЛОЗИЦЬКИЙ B. C. ПОЛIТБЮРО ЦК КОМПАРТIЇ УКРАЇНИ: IСТОРIЯ, ОСОБИ, СТОСУНКИ (1918-1991) // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 27.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Рецензiї-ЛОЗИЦЬКИЙ-B-C-ПОЛIТБЮРО-ЦК-КОМПАРТIЇ-УКРАЇНИ-IСТОРIЯ-ОСОБИ-СТОСУНКИ-1918-1991 (date of access: 15.09.2024).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Rating
0 votes
Related Articles
Финнизированы предками мерян мурешскими агафирсами и другими западными скифскими племенами были и потомки ахейцев морисены, возможно, являвшиеся основными предками марийцев. Конечно же, не исключено и то, что простонародье ахейцев испокон веков было финскоязычным.
Фінізовані пращурами мерян мурешськими (маріськими) агатірсами та іншими західними скитськими племенами були і нащадки ахейців морісени, які, можливо, були основними пращурами марійців. Звичайно ж, не виключено і те, що простонароддя ахейців споконвіку було фінськомовним.
"ОСОБЫЙ ЯЗЫК" ПРОЗЫ В. ПЕЛЕВИНА
15 days ago · From Petro Semidolya
ТВОРЧЕСКОЕ НАСЛЕДИЕ КИЕВСКОГО МИТРОПОЛИТА НИКИФОРА
16 days ago · From Petro Semidolya
ГОСПОДА, ГРАЖДАНЕ И ТОВАРИЩИ В ЭМИГРАНТСКОЙ ПУБЛИЦИСТИКЕ
16 days ago · From Petro Semidolya
А. М. КАМЧАТНОВ, Н. А. НИКОЛИНА. Введение в языкознание
22 days ago · From Petro Semidolya
Язык государственного управления: "наработки" и "подвижки"
Catalog: Филология 
26 days ago · From Petro Semidolya
The majority of theoretical misconceptions and the most significant misunderstandings in modern astronomy, cosmology and physics are caused by a purely mathematical approach and ignoring philosophical comprehension of physical reality and, as a result, by not deep enough understanding of the essence of certain physical phenomena and objects.
27 days ago · From Павло Даныльченко
The cardinal difference between relativistic gravithermodynamics (RGTD) and general relativity (GR) is that in RGTD the extranuclear thermodynamic characteristics of matter are used in the tensor of energy-momentum to describe only its quasi-equilibrium motion.
29 days ago · From Павло Даныльченко
СЛОВАРЬ ОБИДНЫХ СЛОВ
31 days ago · From Petro Semidolya

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

Рецензiї. ЛОЗИЦЬКИЙ B. C. ПОЛIТБЮРО ЦК КОМПАРТIЇ УКРАЇНИ: IСТОРIЯ, ОСОБИ, СТОСУНКИ (1918-1991)
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android