Запоріжжя, 2006. - 296 с.
Інтерес до проблеми вивчення історії III райху виник відразу після його утворення. На сьогодні історіографія нацизму вже представлена великою кількістю досліджень. При цьому найбільшу увагу вчених привертають проблеми утворення соціальної, масової бази нацизму, генеза його ідеологічного світогляду, окремі аспекти функціонування диктатури НСДАП, військово-політичний аспект нацизму тощо. Характерно, що досить тривалий час проблеми, пов'язані з вивченням діяльності молодіжних установ III райху, насамперед гітлерюгенду, вітчизняні історики обходили осторонь, тому що їхнє наукове осмислення могло призвести до проведення вельми прозорих паралелей із діяльністю аналогічних структур у СРСР. Саме з огляду на це рецензована праця доцента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Запорізького національного університету (ЗНУ) О. Р. Давлєтова дозволяє краще зрозуміти особливості новітньої історії Німеччини міжвоєнного періоду.
Наукова актуальність теми цього дослідження насамперед пов'язана з тим, що й досі немає відповіді на важливі питання:
1. Яким чином за допомогою виховання, зорієнтованого на расову теорію й ідею "елітарності" німецької нації, нацистам удалося розірвати зв'язки молоді з традиційною ціннісною системою країни?
2. Чи можливо було дистанціювання молодої людини в умовах III райху від нацизму заради власного безпечного існування?
стр. 212
3. Яку роль відігравали структурні елементи саме гітлерюгенду в системі молодіжного виховання?
О. Р. Давлєтов у вступі до монографії чітко та реалістично визначив об'єкт і предмет дослідження, його мету й завдання, хронологічні та територіальні межі, зв'язок з іншими науковими темами в рамках комплексної проблеми "Політична історія країн Західної Європи XVII-XX ст.", що розробляється на кафедрі всесвітньої історії й міжнародних відносин ЗНУ.
Автор на широкій та різноплановій джерельній та історіографічній базі виважено й послідовно реалізував поставлену мету та дослідницькі завдання. Архітектоніка рецензованої монографії цілком доцільна й певною мірою оригінальна. Текст поділено на 10 нарисів. Перші два присвячені передумовам виникнення й складовим нацизму, а також ідейно-теоретичним витокам націонал-соціалістичного світогляду, останній (10-й) - концептуально-парадигмальній оцінці вивчення феномена нацизму в європейській історіографії XX ст. Інші сім нарисів у проблемно-хронологічному ключі розкривають еволюцію нацистської політики стосовно молоді, основні етапи її генези, трансформацію оргструктур і проведення її впродовж 1922 - 1939 рр. Важливим елементом цього дослідження стали й матеріали 24 додатків та 36 ілюстрацій. Автор системно й послідовно реалізовує поставлені дослідницькі завдання. Про це свідчить стислий, але при цьому глибокий характер висновків (с. 186 - 190). О. Р. Давлєтов обгрунтував та виокремив три основні періоди в історії розвитку нацистського молодіжного руху: 1922 - 1933 рр. - етап його становлення, 1933 - 1936 рр. - уніфікація за нацистським зразком, 1936 - 1939 рр. - остаточна інтеграція гітлерюгенду в державний організм. Зроблено також логічний висновок про те, що цей рух для нацистського керівництва став унікальним знаряддям ідеологічного впливу, уніфікації молоді всієї країни шляхом включення її в політичну систему III райху (с. 142).
Серед вад рецензованої праці слід відзначити деякі стилістичні огріхи й досить стислий характер висновків. Окрім цього, було б доречно розмістити перелік використаних джерел та літератури одразу після приміток, тобто перед додатками.
Вивчення генези нацистського молодіжного руху у Ваймарській Республіці (1922 - 1933 рр.) та історії гітлерюгенду в III райху (1933 - 1939 рр.) дозволяє краще зрозуміти окремі етапи історії Німеччини в XX ст., зважено й розсудливо враховувати досвід минулого в побудові правової демократичної держави в Україні.
Загалом рецензована монографія О. Р. Давлєтова виконана на належному науково-теоретичному фаховому рівні, становить безумовний інтерес для науковців, викладачів вищих навчальних закладів, учителів історії, студентів історичних факультетів, усіх, хто цікавиться історією Німеччини.
(Київ)
New publications: |
Popular with readers: |
News from other countries: |
Editorial Contacts | |
About · News · For Advertisers |
Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map) Keeping the heritage of Ukraine |