Автор: П. Т. ТРОНЬКО
(Київ)
Харкiв: Фолiо; Золотi сторiнки, 2004. - 686 с.
Рецензоване видання репрезентує поширений у сучаснiй iсторiографiї жанр локальної iсторiї. Iсторiя країни - це певна сукупнiсть мiсцевих iсторiй, якi надають iсторичному процесовi полiварiантностi, а його зображенню -полiхромного колориту. Загальна iсторiя - це не просто сума оповiдань про минуле, а їх синтез. Сьогоднi нам украй бракує таких узагальнень. Порiвняно з перiодом кiн. XX ст., коли у вiтчизнянiй iсторичнiй науцi панувала критика попереднього iсторичного та iсторiографiчного досвiду (насамперед XX ст.), зараз настає час толерантних пiдходiв.
Наш великий земляк, письменник i iсторик за фахом, М.В.Гоголь уважав: "Усе, що не з'являється в iсторiї: народ, подiї - повинно бути неодмiнно живе й немовби перебувати перед очима слухачiв, щоби кожен народ, кожна держава зберiгала свiй свiт, свої барви, щоб народ iз усiма своїми подвигами й впливом на свiт проносився яскраво, у тому таки виглядi та костюмi, в якому вiн був у минулi часи. Для цього треба зiбрати небагато рис, але такi, якi б виказали багато, риси, найбiльш оригiнальнi, найбiльш рiзкi, якi тiльки мав народ". Це означає, що й "найбiльш оригiнальнi, найбiльш рiзкi риси" Харкова не можуть не ввiйти до iсторiї українського народу. Те, що М.В.Гоголь уважав притаманним загальнiй iсторiї, стосується й iсторiї регiональної, мiсцевої. Саме таку iсторiю створюють iсторики та краєзнавцi, ентузiасти дослiдження минулого.
Iз Харковом пов'язано багато подiй, якi були в прямому сенсi цього слова доленосними для України, а в окремi перiоди iсторiї ритми Харкова були вiдчутнi й за кордоном.
Харкiв - одне з найбiльших слов'янських мiст планети - виник у сер. XVII ст., коли в Захiднiй Європi вже займалася зоря нових буржуазних вiдносин, а на Сходi Європи панував феодалiзм. В iндустрiальну епоху мiсто швидко перетворилося на важливий економiчний i культурний центр. У XX ст. Харкiв вступив динамiчно й не без певного честолюбства харкiв'ян. Одним iз проявiв його була капiтальна монографiя, створена видатними iсториками-харкiв'янами Д.I.Багалiєм та Д.П.Мiллером "Iсторiя мiста Харкова за 250 рокiв його iснування"1 . Ця праця - грандiозне зведення фактiв iз iсторiї мiста, що не втратило свого значення до сьогоднi. Такої ґрунтовної iсторiї не мало на той час жодне мiсто України. Про значущiсть роботи свiдчать два її перевидання (у 1993 та 2004 pp.). Д.I.Багалiй та Д.П.Мiллер уникали узагальнень та абстрактних мiркувань, вони створили своє дослiдження за канонами позитивiстського дискурсу другої пол. XIX ст. Насичену фактами працю можна вважати своєрiдною енциклопедiєю життя мiста за першi 250 рокiв його iсторiї. Iсторико-довiдковий характер книги зумовив її довголiття, великий попит на неї як iз боку професiйних iсторикiв, так i всiх, хто в будь-якiй мiрi цiкавився минулим мiста.
Авторами рецензованого видання "Iсторiя мiста Харкова XX столiття"2 , що побачило свiт напередоднi 350-рiччя мiста, є тридцять один досвiдчений дослiдник iз Харкiвського нацiонального унiверситету iм. В.Н.Каразiна та iнших навчальних закладiв мiста на чолi з керiвником авторського колективу - д-ром юрид. наук, проф. О.Н.Ярмишем. Серед авторiв - д-ри iст. наук В.I.Астахова, К.В.Астахова, А.I.Епштейн, В.В.Калiнiченко, Б.К.Мигаль, I.К.Рибалка та iн. Авторський колектив створив том, що його можна вважати
1 Багалей Д.И., Миллер Д.П. История города Харькова за 250 лет его существования. 1655-1905: Ист. монография: В 2 тт. - X., 1905-1912.
2 Харкiв XX столiття: Бiблiогр. покажч. У 2-х вип. / Харк. держ. наук, б-ка iм. В.Г.Короленка. - X., 2003. - 800 с.
стр. 147
продовженням неперевершено!' для свого часу працi двох "слобожанських лiтописцiв". Звiсна рiч, автори не мали намiрiв залишатися на позицiях стороннiх спостерiгачiв, реєстраторiв подiй, i в деяких випадках (утiм, не зловживаючи цим) удавалися до аксеологiчних мiркувань.
В основi працi лежить хронологiчний принцип - усього виокремлено шiсть перiодiв. У кожному перiодi розглянуто нагальнi проблеми життя мiста: управлiння, адмiнiстративний подiл, населення, господарство, суспiльно-полiтичне життя, культуру, науку, освiту тощо. Створенню книги передувало видання унiкального бiблiографiчного покажчика "Харкiв XX столiття". Автори виконували своє завдання не лише на основi вже надрукованих книг та статей iз iсторiї мiста XX ст. - їм довелося значною мiрою розширити джерельну базу, переглянути багато висновкiв, що не витримали випробування часом. У дослiдженнi з нових позицiй висвiтлено як окремi етапи iсторiї мiста, так i деякi проблеми. Це, насамперед, стосується роздiлiв, присвячених революцiї 1917 р. та громадянськiй вiйнi, столичному перiоду iсторiї Харкова. Уперше всебiчно вiдтворено iсторiю мiста пiсля проголошення незалежностi України. Однак i iншi роздiли, завдяки наведеним новим фактам, виглядають цiлком оригiнальними. Iдеться про iсторiю Харкова поч. XX ст., роки Великої Вiтчизняної вiйни. У виданнi належну увагу придiлено небажаним для радянської iсторiографiї проблемам - репресiям 30-х pp., становищу церкви, правозахисному руховi 60-х - 80-х pp. Автори висвiтлюють побут та щоденне життя харкiв'ян, урахувавши надбання сучасної iсторичної урбанiстики.
Слiд пiдкреслити, що, наслiдуючи за формою працю Д.I.Багалiя та Д.П.Мiллера, автори водночас не вiдкинули здобуткiв радянської iсторiографiї, а це свiдчить про те, що синтез удався. У пiдсумку маємо повноцiнну й неперевершену за насиченiстю фактами iсторiю одного з найбiльших мiст нашої Батькiвщини. Подiбного видання поки що не має жодне мiсто України, а разом iз працею попередникiв у нашому розпорядженнi - унiкальна панорама iсторiї мiста. За роки незалежностi вийшли працi, присвяченi iсторiї Одеси, Днiпропетровська, деяких iнших мiст. Але, по-перше, вони охоплюють iсторiю мiст вiд часу заснування, а, по-друге, не мiстять такої панорами життя саме XX ст. Новаторство, продовження традицiї, лiтературнi та видавничi переваги (книгу видано українською та росiйською мовами, у двох варiантах, один iз яких подарунковий) - усе це робить рецензовану працю подiєю не тiльки в життi Харкова, але й iсторичної науки. Залишається додати, що книга має цiкавий iлюстративний ряд, науково-довiдковий апарат. Книга може з повним правом розглядатися як важливий крок на шляху створення тому, присвяченого Харкiвськiй областi, у багатотомнiй "Iсторiї мiст i сiл України". Сподiваємося, що, як i в 1960-тi pp., Харкiвщина стане лiдером у цiй украй кориснiй справi.
Серед вад працi треба вiдзначити нерiвномiрнiсть роздiлiв, їх iнколи нечiтку структуру, деякi розбiжностi в стилях рiзних авторiв, помiтно й певнi авторськi вподобання при доборi фактiв.
Працю виконано за допомогою вчених-iсторикiв, музейних, бiблiотечних та архiвних працiвникiв, чимало матерiалiв надали харкiв'яни. Зрозумiло, самого лише ентузiазму авторiв було б замало, щоби створити таку фундаментальну працю, тож замовником книги є Харкiвська обласна державна адмiнiстрацiя. До редакцiйної колегiї, яка опiкувалася нагальними питаннями створення та видання книги, було запрошено авторитетних працiвникiв адмiнiстрацiї, керiвникiв рiзних установ.
Серед багатьох ювiлейних заходiв, що були запланованi та здiйсненi в Харковi (новi станцiї метрополiтену, пам'ятники та меморiальнi дошки, реставрацiя пам'яток iсторiї) своє мiсце посiла й капiтальна праця, що стала визначною подiєю в життi мiста й України.
New publications: |
Popular with readers: |
News from other countries: |
Editorial Contacts | |
About · News · For Advertisers |
Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map) Keeping the heritage of Ukraine |