Libmonster ID: UA-2893

Автор: М. А. ШЕВЧУК

(Одеса)

Попечительный комитет об иностранных поселенцах Южного края России. 1799-1876 гг.: Том.1: Аннотированная опись дел 1799-1818 гг. / Ред. О.В.Коновалова. - Одесса: ОКФА; изд-во "ТЭС ", 1998. - 364 с; Том. 2: Аннотированная опись дел 1819-1826 гг. / Ред. О.В.Коновалова. - Одесса: изд-во "ТЭС", 1999. - 242 с.

Рецензованi видання пiдготовленi Державним архiвом Одеської областi у спiвпрацi з Iнститутом нiмецьких i схiдноєвропейських дослiджень (м.Геттiнген). Це першi два томи iз запланованого до виходу у свiт багатотомного анотованого опису архiвних справ, що належали Новоросiйськiй конторi опiкунства iноземних поселенцiв (фонд N 6) i зберiгаються нинi у Держархiвi Одеської областi. В цiлому передбачається проанотувати архiвнi документи за перiод з 1799 по 1876 pp. На сьогоднi у цьому фондi налiчується 14 815 справ. До першого тому ввiйшли 1242 справи (з урахуванням лiтерних), з яких проанотовано 688, а iншi, на жаль, вважаються втраченими. До другого тому ввiйшли 882 справи (у т.ч. лiтернi), з них проанотованi 394, iншi - втраченi. Упорядники видання включили в опис також заголовки втрачених справ. Такий пiдхiд цiлком виправданий, бо вiн дає змогу отримати повнiшу уяву про дiяльнiсть Контори опiкунства.

Документи фонду N 6 вiдображають численне листування Контори опiкунства iз рiзними iнстанцiями щодо прийому, поселення, господарської дiяльностi i внутрiшнього устрою iноземних колонiй. Вони вiдтворюють полiтику Росiйської iмперiї у питаннях iноземної та внутрiшньої колонiзацiї на пiвденних землях України. Документи мiстять багато цiкавих вiдомостей про повсякденне життя колонiстiв, у тому числi й про їх вiдносини з мiсцевим населенням. У справах збереглися документи про мiсця поселення колонiстiв, паспорти й iншi документи прибулих, а також плани забудови колонiй. Серед описаних документiв - посiмейнi списки колонiстiв, списки господарiв, документи про дозвiл на взяття шлюбiв, про продаж землi, прибутково-видатковi вiдомостi колонiй. Особливу цiннiсть для дослiдникiв мають звiти про господарську дiяльнiсть колонiстiв. У них вiдображаються показники економiчного розвитку колонiй. Описанi у зазначених томах документи вiдображають першi кроки iноземних поселенцiв на нових для них землях.

Анотованi описи включають перш за все документи, що стосуються нiмецьких колонiстiв, якi переселилися на пiвдень України переважно з таких держав, як Вюртемберг, Ельзас, Баден, Пфальц, Пруссiя i Баварiя. Але до них включено також документи, що стосуються шведських, болгарських та єврейських колонiй. Як зазначається в передмовi, серед документiв є також рiдкiснi i досить цiкавi матерiали iз сфрагiстики, фiлiгранографiї, дипломатики, палеографiї, генеалогiї.

Структура анотованого опису документiв складається зi вступу, передмови, анотацiй, документiв iз додатком поiменного (росiйською та нiмецькою мовами) й етногеографiчного покажчикiв, а також перелiку планiв i креслень будiвель, списку скорочень та змiсту. Документи подаються за хронологiчним принципом, iз вказiвками щодо їх обсягу. Анотацiї характеризують справи за складом i видами документiв, iз коротким викладом їх змiсту й посиланням на автора чи адресат, якщо вони вiдомi. Мова документiв в основному росiйська i нiмецька, зустрiчаються також i французька, латинська та iн. Другий том має 4 додатки, що включають перелiк назв новостворених колонiй на пiвднi України та в Бессарабськiй областi iз зазначенням кiлькостi населення в них. У передмовах, що мiстяться в обох томах, наведенi короткi, але змiстовнi iсто-

стр. 204


ричнi довiдки про структуру управлiння iноземними колонiями на пiвднi України.

За свiдченням упорядникiв, у процесi складання анотованого опису, працiвники Одеського облдержархiву одночасно виконували необхiдну i дуже важливу роботу з реставрацiї пошкоджених архiвних документiв.

Рецензованi видання становлять собою цiннiсть для всiх, хто цiкавиться документальною iсторiєю iноземної колонiзацiї, що здiйснювалася на пiвднi України. Таке надзвичайно важливе довiдкове видання значною мiрою полегшить пошук i вивчення дослiдниками архiвних документiв. Опрацювання таких документiв дасть можливiсть досконалiше вiдтворити iсторичнi подiї, що вiдбувалися на територiї України у XIX ст.

Вихiд у свiт рецензованих томiв є результатом великої i копiткої працi архiвiстiв, плiдним проявом мiжнародного спiвробiтництва i свiдченням успiху його упорядникiв. Такий почин слiд вiтати й побажати усiм, хто працював над цим виданням, подальших успiхiв у пiдготовцi до друку чергових томiв.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Критика-та-бiблiографiя-ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ-КОМИТЕТ-ОБ-ИНОСТРАННЫХ-ПОСЕЛЕНЦАХ-ЮЖНОГО-КРАЯ-РОССИИ-1799-1876-гг-Том-1-2

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Олександр ПанContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Ukraine

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

Критика та бiблiографiя. ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ КОМИТЕТ ОБ ИНОСТРАННЫХ ПОСЕЛЕНЦАХ ЮЖНОГО КРАЯ РОССИИ. 1799-1876 гг.: Том.1, 2 // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Критика-та-бiблiографiя-ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ-КОМИТЕТ-ОБ-ИНОСТРАННЫХ-ПОСЕЛЕНЦАХ-ЮЖНОГО-КРАЯ-РОССИИ-1799-1876-гг-Том-1-2 (date of access: 08.10.2024).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Rating
0 votes
Related Articles
Викладається теорія, що розвиває основні ідеї спеціальної (СТВ) та загальної (ЗТВ) теорій відносності і дозволяє по-новому осмислити та фізично витлумачити деякі їхні положення та наслідки. Показано, що системи відліку просторових координат і часу (СВ), що використовуються в СТВ та ЗТВ, є СВ калібрувально самодеформованих тіл або тіл, що калібрувально самодеформуються.
Показана возможность избежания сингулярности Большого Взрыва а, следовательно, и гарантирования вечности Вселенной не только в будущем, но и в прошлом.
ДЕЛОВОЕ ПИСЬМО: ДИАЛОГ ИЛИ МОНОЛОГ?
15 days ago · From Petro Semidolya
"ПОМОГИ СЕБЕ СЛОВОМ"
15 days ago · From Petro Semidolya
"ПОГОНЯ" ФЕДОРА ГЛИНКИ И "ПОГОНЯ" ВЛАДИМИРА ВЫСОЦКОГО
Catalog: История 
15 days ago · From Petro Semidolya
МЕСТОИМЕНИЯ, ВЫДЕЛЕННЫЕ КУРСИВОМ, В ЛИРИКЕ ИН. АННЕНСКОГО
15 days ago · From Petro Semidolya
"... ЭТОТ НЕОБЫКНОВЕННЫЙ ЛИРИЗМ..."
15 days ago · From Petro Semidolya
Скачать клиент покера на Андроид: что учитывать при установке?
15 days ago · From Україна Онлайн
"ИХ-ТО И ПРОЗВАЛИ КАЗАКАМИ". Значение слова казак в языке М. А. Шолохова
Catalog: История 
16 days ago · From Petro Semidolya
Финнизированы предками мерян мурешскими агафирсами и другими западными скифскими племенами были и потомки ахейцев морисены, возможно, являвшиеся основными предками марийцев. Конечно же, не исключено и то, что простонародье ахейцев испокон веков было финскоязычным.
30 days ago · From Павло Даныльченко

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

Критика та бiблiографiя. ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ КОМИТЕТ ОБ ИНОСТРАННЫХ ПОСЕЛЕНЦАХ ЮЖНОГО КРАЯ РОССИИ. 1799-1876 гг.: Том.1, 2
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android