Libmonster ID: UA-2754

 28 січня 2003 р. після тяжкої хвороби помер далеко від Батьківщини - у Сан- Франциско (США) відомий український історик, доктор історичних наук, професор Юрій Маркевич Гамрецький.

Народився він 1 січня 1930 р. у м. Шепетівці Хмельницької області у сім'ї освітян. Навчання розпочав у м. Вінниці в 1936 р., де і закінчив середню школу в 1948 р. після повернення з евакуації до Узбекистану. Того ж року вступив на історичний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка, який закінчив у 1953 р. Трудову діяльність розпочав вчителем історії в сільських школах Тернопільської області, а згодом став директором однієї із середніх шкіл Київської області.

У 1957 р. вступив до аспірантури Інституту історії АН УРСР і після її закінчення майже тридцять років працював у відділі історії Великої Жовтневої соціалістичної революції і громадянської війни - молодшим, старшим, головним науковим співробітником, завідуючим сектором. Кандидатську дисертацію на тему "Радянська історіографія Великої Жовтневої соціалістичної революції" захистив у 1963 р. Обрана тема визначила весь подальший його творчий шлях як дослідника маловивчених питань революції 1917 р. в Україні. Широке визнання як талановитого історика і визначного фахівця з цієї проблеми принесло йому дослідження питання про становлення і діяльність Рад робітничих депутатів України у 1917 р. Цій темі Ю. М. Гамрецький присвятив і свою докторську дисертацію "Ради робітничих депутатів у 1917р.", яку захистив у 1970 р. Дослідження було побудоване на широкій джерельній базі не лише архівів нашої країни, але й архівосховищ та бібліотек Франції, Німеччини, Австрії, в яких він працював у 1968 р. як стипендіат ЮНЕСКО. Проте Ю. М. Гамрецький зазнав чималих прикрощів через те, що деякі його погляди не збігалися з постулатами тогочасної офіційної історіографії. Отже, диплом доктора історичних наук він отримав тільки у 1976 р.

Перу Ю. М. Гамрецького належить понад 100 друкованих наукових праць. Серед них монографії: "Ради робітничих депутатів України в 1917 р. (період двовладдя)", "Ради України в 1917 р. (липень-грудень 1917 р.)", у співавторстві, "Триумфальное шествие советской власти на Украине", у співавторстві. Крім того, Ю. М. Гамрецький брав участь у багатьох колективних працях, які готувалися науковцями Інституту історії АН УРСР, у тому числі в написанні багатотомної "Історії України", "Історіографії історії Української РСР" та багатьох інших. Він є автором ряду наукових статей, які надруковані у союзних та українських періодичних виданнях. На протязі всієї своєї наукової діяльності Ю. М. Гамрецький творчо співробітничав з "Українським історичним журналом",

стр. 159


написав велику кількість статей до різних енциклопедій і науково-популярних журналів. Поряд з цим Ю. М. Гамрецький часто виступав редактором багатьох наукових праць інших авторів, був ініціатором і редактором ряду наукових збірників, організатором наукових конференцій. Ю. М. Гамрецький - один з укладачів двотомного видання документів і матеріалів Української Центральної Ради (1917-1918 рр.). Значний внесок зробив він і у підготовку наукових кадрів. Колишні його аспіранти стали згодом відомими фахівцями-дослідниками історії України XX ст.

З від'їздом Ю. М. Гамрецького у 1992 р. до США обірвалися його зв'язки з науковою громадськістю України і припинилася його плідна праця на ниві історичної науки. Але ґрунтовні дослідження відомого вченого назавжди залишились у спадок народові України.

Добра і світла пам'ять про Юрія Маркевича Гамрецького збережеться в серцях його колег, усіх тих, хто знав його, співпрацював з ним, користувався його порадами і підтримкою.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ГАМРЕЦЬКИЙ-ЮРІЙ-МАРКОВИЧ

Similar publications: LRussia LWorld Y G


Publisher:

Владислав ПортмонеContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Legash

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

ГАМРЕЦЬКИЙ ЮРІЙ МАРКОВИЧ // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ГАМРЕЦЬКИЙ-ЮРІЙ-МАРКОВИЧ (date of access: 01.12.2021).


Comments:Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Владислав Портмоне
Prinstone, United States
1312 views rating
24.08.2014 (2656 days ago)
0 subscribers
Rating
0 votes
Related Articles
А вообще весь этот кейс с комиками во власти заставил понять, что киношный сценарий разительно отличается от реальной большой политики, где побеждает трезвый, незамутненный запрещенными веществами ум, холодный расчет и опыт – как обязательные составляющие личности, дерзающей определять путь миллионов человек.
Catalog: Разное 
Yesterday · From Naina Kravetz
Когда менять резину на зимнюю в 2021 году?
2 days ago · From Україна Онлайн
Запрещает ли PayPal азартные игры?
Catalog: Экономика 
3 days ago · From Україна Онлайн
IN THE INTERESTS OF ENERGY STABILITY
7 days ago · From Україна Онлайн
Аварии на топливе Westinghouse случались и ранее, начиная с 1979 года, когда произошла крупнейшая в истории США авария на АЭС Три-Майл-Айленд, в результате которой зафиксировано расплавление 50% активной зоны реактора. Далее Westinghouse делала попытки торговать с Чехией, однако опасные эксперименты по замене оригинального топлива окончились досрочной его выгрузкой из 1-го энергоблока АЭС Темелин в январе 2007 года, по причине его сильной деформации. Вышедшие из строя вэстингхаусовские тепловыводящие сборки на 3-м энергоблоке Южно-Украинской АЭС были в экстренном порядке заменены на стандартные ТВЭЛовские.
Catalog: Экология 
8 days ago · From Naina Kravetz
HISTORY OF ROADS AND GROUND TRANSPORT ACCORDING TO ARCHEOLOGICAL DATA
Catalog: История 
10 days ago · From Україна Онлайн
BASIC UNIT FOR THE AMERICAN ACCELERATOR
11 days ago · From Україна Онлайн
TRANSITION TO CONTROLLED EVOLUTION OF THE BIOSPHERE
Catalog: Биология 
11 days ago · From Україна Онлайн
DEVONIAN PALEOSOILS OF THE ANDOMA MOUNTAIN
11 days ago · From Україна Онлайн
Безопасно ли брать кредит в Интернете?
Catalog: Экономика 
12 days ago · From Україна Онлайн

Actual publications:

Latest ARTICLES:

ELIBRARY.COM.UA is an Ukrainian library, repository of author's heritage and archive

Register & start to create your original collection of articles, books, research, biographies, photographs, files. It's convenient and free. Click here to register as an author. Share with the world your works!
ГАМРЕЦЬКИЙ ЮРІЙ МАРКОВИЧ
 

Contacts
Watch out for new publications: News only: Chat for Authors:

About · News · For Advertisers · Donate to Libmonster

Ukraine Library ® All rights reserved.
2009-2021, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of branches, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. After registration at your disposal - more than 100 tools for creating your own author's collection. It is free: it was, it is and always will be.

Download app for smartphones