ELIBRARY.COM.UA is an Ukrainian library, repository of author's heritage and archive

Register & start to create your original collection of articles, books, research, biographies, photographs, files. It's convenient and free. Click here to register as an author. Share with the world your works!

Libmonster ID: UA-10864

Share with friends in SM


Вулицю Коперника з площею Кропивницького з’єднує вулиця Бандери, названа так 1992 року на честь видатного діяча українського національного руху, провідника ОУН Степана Бандери (1909-1959). Від 1840-го мала назву Новий Світ, від 1886 р. називалася Сапєги на честь польського галицького політичного та громадського діяча Л еона Сапєги (1803-1878), у часи німецької окупації — Фюрстенштрассе (Князівська), у 1944-1961 роках — Сталіна на честь російського комуністичного диктатора Іосіфа Сталіна (1878-1953), у 1961-1992pp. — Миру.

* * *

Адресу №1 до 1939 року мало Управління повітової поліції та міський комісаріат №6, від часів СРСР тут міститься міське управління внутрішніх справ. Це приміщення відоме як тюрма на вулиці Лонцького (тепер сусідня вулиця Брюллова), де під час радянської та німецької окупацій було закатовано тисячі львів’ян. На фасаді будівлі містяться пам’ятні дошки на честь жертв НКВС, гестапо та МДБ, закатованих тут у 1939-1953 pp. на честь зв’язкової Романа ПІухевича Марії Кизимович, замордованої тут 24 жовтня 1948 року, та на честь члена ОУН Григорія Голяша (Бея), який загинув тут 16 червня 1950-го. У будинку №3 за польських часів містилися Спілка польського нафтового промислу, Нафтовий банк, фабрика глиняного посуду Рад-зівілла, магазин квітів Гелени Боднар (діяв до кінця 1940-х років) і пекарня Шпроцера; від часів СРСР тут Ощадбанк, 5-та нотаріальна контора та Залізничний районний суд. У будівлі №5 у 50-х роках минулого століття було ательє індпошиву одягу та ремонт взуття, у 1960-1980 pp. — фоторепортерське бюро та навчальний пункт фабрики художніх виробів, нині тут адвокатська контора. У будинку №6 у 1950-х містилася перукарня, від часів СРСР тут працює продуктовий магазин (у 70-80-х роках минулого століття тут був салон замовлень). Адресу №8 має костел Марії Магдалини, після війни храм зачинили, а у 1950-1960 роках тут улаштували студентський клуб Політехнічного інституту, де проводили танці. Від 1970-х у храмі міститься Львівський будинок органної та камерної музики, від 1998 року громада місцевих римо-католиків відновила у храмі літургії. За польських часів цю саму адресу (№8) мала виставка машин і техніки.

У будинку №9 за часів СРСР у 1950-х містилася прокуратура Червоноармійського району й індпошив і ремонт взуття, у 1960-1980 роках тут працював книжковий магазин, тепер тут ресторан "Семеро поросят". Будинків №№ 11 і 13 немає. Адресу №12 від часів Австрії та Польщі має Національний університет "Львівська політехніка", за польських часів її також мала Астрономічна обсерваторія при "Полі-техніці". У будинку №14 від часів польського панування міститься Львівська академічна гімназія, за СРСР тут була середня школа №1 і середня школа робітничої молоді №6 з українською мовою викладання, а також неповна середня школа №61 із російською мовою викладання. У будинку №15 за Польщі була цукерня Новака та дві аптеки — "Під срібним орлом" Германа Рубе-ля й аптека Брюкнера — одна з них існує і нині. За Радянського Союзу тут також працював фотосалон артілі "Фотохудож-ник". Від часів незалежності в будинку міститься також магазин "Цифровичок". У будівлі № 17 у 1950-х працювало ательє індпошиву одягу, в 1960-1980 ро-ках був магазин "Молоко", нині тут крамниця канцтоварів "Глобус" і магазин "Мобілоч-ка". У будинку №19 за часів Польщі був магазин канцелярського приладдя Буріана, у 1950-1960 pp. — ательє індпошиву одягу, згодом ательє мод 1 - го розряду "Силует", нині тут банк "Форум". У будівлі №21 до війни містилося ательє дамських капелюхів Шміда, аптека Канєвського та магазин взуття Рамерів, у 50-х роках минулого століття — ремонт взуття, тепер тут ательє мод вищого розряду "Арія" та магазин взуття "Велфер".

У будинку №23 за СРСР працювали продовольчий і взуттєвий магазини, нині тут фінансовий центр "Конкорд" і крамниця "Мобік". У №25 у 1950-1960 роках містилося кафе та пошиття й ремонт головних уборів. У будинку №26 за часів Польщі були магазини меблів Томашевського та квітів "Тубероза" Тиховського, нині тут крамниця "Побутові товари". У будівлі №27 за часів Польщі містився магазин галантереї та взуття Германа Ахта, від часів СРСР і до 2000-х років тут працював відомий у цьому районі гастроном "Прод-торг", нині — відділення "Укрсоцбанку". У будинку №28 до 1939 року був пансіонат Пон-чосінської та галантерея Медвецького, за часів СРСР - опорний пункт правопорядку та Залізничний районний штаб народної дружини. Адресу №28-а має корпус "Львівської політехніки", збудований у 1970-х на місці саду колишнього монастиря Сакракерок. Частину сучасної вулиці Митрополита Андрея від Бандери між корпусами "Політеху" №28-аі №30/32 проклали у 60-х роках минулого століття. У будинку №29 за польських часів містилася перукарня Костиновича, яка проіснувала донині, за СРСР тут працювала пиріжкова, тапер тут, окрім перукарні, відділення "Приватбанку" та бутик інтимних товарів "Жуїр". Адресу №30/32 мають розташовані в колишніх приміщеннях монастиря святої Терези навчальні корпуси "Львівської політехніки" та Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою, у 1950-1960 pp. тут містився також гуртожиток Політехнічного інституту.

У будинку №31 за польських часів працювала крамниця хімічних товарів "Аргон", від радянських — продовольчий і хлібний магазини. У будівлі №33 за Польщі містився магазин дзеркал Сокаля, тепер тут гральні автомати. На відрізку вулиці Бандери між нинішніми вулицею Митрополита Андрея та площею Кропивницького до Другої світової стояв збудований 1910 року постсецесійний торговельний пасаж (Hala Sklepowa), або базар братів Грьодлів, повністю зруйновний бомбою під час війни 1944 року. За Польщі він мав адресу №34 і тут містилися кінотеатр "Ґражина" Атляса, кравецька спілка й ательє "Поступ", фабрика люксусового ортопедичного взуття "Поспіх". У часи СРСР тут був сквер із

Дошкою пошани передовиків виробництва Залізничного району, в жовтні 2007 року тут відкрили пам’ятник Степанові Бандері. У будинку №37 за польських часів працювала молочарня Помповського, нині тут піцерія "Манхеттен". У будинку №43 за СРСР був Львівський будинок грамплатівок всесоюзної фірми "Мелодія", тепер тут банк "Форум", магазини "Львівські солодощі" та "Родинна ковбаска". У будинку №45 за Польщі містилося будівництво коминів Кустоді-са, у 1950-х тут була перукарня, у 1960-1980 роках — промтоварний і галантерейний магазини, нині тут гральні автомати. У будівлі №47 за часів Радянського Союзу працював магазин "Культтовари", тепер тут крамниця "Подарунки". У будинку № 47-а до 1939-го містилася цукерня Снігура, за СРСР — молочний магазин, зараз тут кафе "Академія" та продуктовий магазин. У будівлі №57 за польських часів розміщувався продаж нафтопродуктів і вугілля "Карбопет-роль", за радянських — Держстрах, нині тут аптека, страхова компанія "Оранта" та бутик жіночого одягу "Гемеллі". У будинку №65 за Польщі працювала перукарня Фукса, тепер тут комп’ютерний магазин "Елітний". У будівля №67 за польських часів була книгарня Жепки та цукерні Гофмана й Стецьківа, зараз тут кафе "Цісар". У житловому будинку №69 за Польщі був ресторан Френкеля. У будинку №71 за часів польського панування містилася кондитерська Бру-дінґера, за радянських працював продовольчий магазин, нині тут аптека та відділення " Електрон-Банку".

У будинку №73 у 50-х роках минулого століття був ремонт взуття та перукарня, тепер тут магазин тютюнових виробів. У будівлі № 77 до 1939 року містилася Народна спілка друкарів, фабрика кахлю Цверан-ського та молочарня Миш-ковської, зараз тут в одноповерховому приміщенні працює магазин канцтоварів і мобільних телефонів. У будинку №81 у 1950-х був гуртожиток Лісотехнічного інституту, нині тут магазин побутової техніки. У будинку №83 за Польщі діяв магазин меблів Купфершміда, тапер тут крамниці канцтоварів і шкіргалантереї. У будинку №85 до 1939-го була молочарня Бре-ненштуля, у 1950-х роках тут містився ремонт взуття, який існує й нині, зараз тут також працює ювелірний магазин "Золото", відділення "Укрпромбан-ку" та ремонт взуття. У будівлі №87 за Польщі працювала крамниця готового чоловічого та жіночого одягу Геллера, нині тут магазин оргтехніки "Фантом". У будинку №89 від часів СРСР працює продуктовий магазин й Ощадбанк, також тут є мобільний салон "Київстар" і перукарня. Забудова вулиці: бароко, класицизм, історизм, сецесія, конструктивізм.

Orphus

© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Вулиця-Бандери

Similar publications: LRussia LWorld Y G


Publisher:

Україна ОнлайнContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Libmonster

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

Ілько Лемко, Вулиця Бандери // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 14.05.2018. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Вулиця-Бандери (date of access: 11.07.2020).

Found source (search robot):


Publication author(s) - Ілько Лемко:

Ілько Лемко → other publications, search: Libmonster UkraineLibmonster WorldGoogleYandex

Comments:Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Rating
0 votes

Related Articles
The monograph explores the current problems of macroeconomic analysis and forecasting using new methods and models. The decisions of problems of transformation of the value of goods in their prices of manufacture, modeling of the expanded reproduction, researches of influence of taxes and inflation on economic growth, etc. are shined. The main paradoxes of post-Keynesian and neoclassical macroeconomic models are explained. A new macroeconomic model of economic growth has been developed, which makes it possible to measure the impact of different types of technological progress on the dynamics of gross domestic product, employment, and inflation. The author has revealed the regularities of economic growth in the USA and Ukraine, which are of practical importance. The prerequisites for accelerating economic growth in Ukraine have been formulated.
Catalog: Экономика 
Yesterday · From Valeriy Kalyuzhnyi
За наявності в будинку квартир, що використовують газ не лише для приготування їжі, а і для опалення помешкань, і для підігріву води, фізичні та метрологічні втрати газу є дуже значними. І, отже, пропонований "Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку" спрощений розрахунок газу призводить зараз до здирництва зі споживачів, що не мають квартирних лічильників, в два-три рази більшої суми коштів за реально спожитий ними газ. Це підтверджується як дуже значною середньостатистичною відмінністю розрахункових обсягів споживання газу в квартирах, що мають і не мають лічильників газу, так і відповідними розрахунками
В. Я. ГРОСУЛ. Русское зарубежье в первой половине XIX века
3 days ago · From Україна Онлайн
Древнерусская цивилизация: вопросы социальной мобильности
3 days ago · From Україна Онлайн
Луи Филипп Орлеанский
Catalog: История 
3 days ago · From Україна Онлайн
Что такое промокоды? Как их получить и как использовать? ELIBRARY.COM.UA помогает эксперт компании Лети Клуб.
Catalog: Экономика 
4 days ago · From Україна Онлайн
Физическое пространство определяет психосоматические свойства человека – его воздействие исходно, однозначно и поэтому как бы и не замечается. Между тем, в меру развития цивилизации, человечество создает собственное, дополнительное к нему пространство, «вложенное» в физическое – социальное. Оно дуально – и продуцируется человеком, и продуцирует его как личность. Социальное пространство также прямо не замечается и воспринимается опосредованно, однако, уже потому, что оно «своё». Каким же тогда в нынешнем мире «порядка и хаоса» должно быть социальное пространство, вводящее человека в «царство свободы» – цивилизацию нового социализма – и каков путь к нему?
Catalog: Философия 
Участие английских городов в Войнах Роз
Catalog: История 
17 days ago · From Україна Онлайн
Как выбрать морозильную камеру?
Catalog: Лайфстайл 
18 days ago · From Україна Онлайн
Автобиография профессора В. А. Костицына
Catalog: История 
25 days ago · From Україна Онлайн

Libmonster, International Network:

Actual publications:

LATEST FILES FRESH UPLOADS!
 

Actual publications:

Latest ARTICLES:

Latest BOOKS:

Actual publications:

ELIBRARY.COM.UA is an Ukrainian library, repository of author's heritage and archive

Register & start to create your original collection of articles, books, research, biographies, photographs, files. It's convenient and free. Click here to register as an author. Share with the world your works!
Вулиця Бандери
 

Contacts
Watch out for new publications:

About · News · For Advertisers · Donate to Libmonster

Ukraine Library ® All rights reserved.
2009-2020, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Portugal Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of branches, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. After registration at your disposal - more than 100 tools for creating your own author's collection. It is free: it was, it is and always will be.

Download app for smartphones