Libmonster ID: UA-2935

Автор: О. М. СОБАЧКО

2005 р. виповнилося 150 рокiв iз дня народження видатного полiтичного й громадського дiяча, письменника Володимира Кириловича Винниченка. 20 травня цього року в Iнститутi полiтичних i етнонацiональних дослiджень НАН України вiдбулася всеукраїнська наукова конференцiя, присвячена цiй датi. У нiй взяли участь представники академiчних iнститутiв та вищих навчальних закладiв, студенти з рiзних мiст України.

Зi вступним словом до присутнiх звернувся директор iнституту, член-кореспондент НАН України, академiк, народний депутат України I.Ф.Курас. Вiн привiтав учасникiв заходу й наголосив на значеннi полiтичної й громадської дiяльностi Володимира Винниченка, пiдкресливши, що його постать варта уваги учених, полiтикiв i громадськостi. Зупинившись коротко на основних етапах життєвого шляху В.Винниченка, доповiдач показав його роль в українськiй iсторiї, внесок у розвиток вiтчизняної державницької iдеї, а також дав характеристику останнiх робiт про видатного полiтика. I.Ф.Курас наголосив, що ще багато незрозумiлого в життi й творчостi письменника, яке потребує ґрунтовного дослiдження. Вiн побажав учасникам конференцiї плiдної роботи, цiкавих, змiстовних виступiв та дискусiй.

Головував на форумi д-р iст. наук, професор, завiдуючий вiддiлом етноiсторичних дослiджень iнституту В.Ф.Солдатенко. У доповiдi "Суспiльно-полiтичнi погляди, революцiйна й державна дiяльнiсть В.Винниченка" вiн показав неоднозначнiсть сприйняття В.Винниченка як полiтика, державного дiяча, фiлософа та лiтератора сучасними науковцями та полiтиками. Це сприйняття, на думку автора, здебiльшого негативне, адже В.Винниченковi ставлять у провину всi невдачi революцiйної доби. Однак особистi риси В.Винниченка видiлили його в середовищi полiтичної елiти перших десятилiть XX ст., а вся його практична дiяльнiсть, реальний внесок у розвиток суспiльних процесiв зумовили провiдне мiсце серед поколiння тогочасних революцiонерiв, полiтичних, державних дiячiв.

Iсторiософськi погляди В.Винниченка проаналiзував у свiй доповiдi д-р iст. наук О. Л.Удод. На думку доповiдача, системних iсторiософських праць у В.Винниченка немає, можна лише казати про елементи iсторiософської системи, до яких слiд вiднести фiлософський, рефлексiйний пiдхiд до аналiзу подiй української iсторiї; iдею гiдностi людини як центральної теми iсторiї; концепцiю "конкордизму" (що її пiзнiше називатимуть "теорiєю конвергенцiї") та "колектократiї"" специфiчний марксизм, на якому позначилися впливи захiдного лiбералiзму й гуманiзму, поєднання його з українською нацiональною iдеєю.

Доповiдь д-ра фiлософ, наук, члена-кореспондента НАН України В.С.Пазенка була присвячена моральним та соцiальним аспектам творчої спадщини В.Винниченка з фiлософського погляду. Для В.Винниченка в його розумiннi соцiально-моральних цiнностей основоположною була iдея органiзацiї морально-правової влади, що передбачало справедливiсть, гiднiсть, iнстинкт життя. В.Винниченко як полiтичний дiяч зазначав, що метою була не сама державнiсть, а вiдродження, розвинення нашої нацiональностi, гiдностi.

стр. 226


Д-р iст. наук С.В.Кульчицький та канд. фiл. наук, доцент Кiровоградського державного педагогiчного унiверситету iм. В.Винниченка С.П.Михида присвятили свої доповiдi аналiзовi марксистського свiтогляду В.Винниченка. С.В.Кульчицький виклав своє бачення революцiї 1917-1920 pp. За його переконанням, революцiю слiд подiляти на росiйську та українську. У росiйськiй революцiї було два начала - буржуазно-демократичне й радянське. В українськiй революцiї переважало перше начало, а друге - радянське - почалося лише з 1918 р. i було марґiнальним. В.Винниченко, на його думку, представляв саме друге начало, вiн мрiяв про безкласове суспiльство й згодом утiлив цю мрiю в концепцiї конкордизму. С.П.Михида вважає, що марксистський свiтогляд В.Винниченка випливав iз його письменницького хисту. В.Винниченко бачив марксизм не в класичному розумiннi, а представляв його як загальнолюдську справедливiсть. Вiн намагався поєднати нацiональне й комунiстичне, при чому в питаннi нацiональному почувався значно впевненiше. С.П.Михида доводить, що постiйний пошук гармонiї в життi, внутрiшнiй конфлiкт у повнiй мiрi торкнулися й марксистських поглядiв В.Винниченка.

Декiлька виступiв було присвячено стосункам В.Винниченка й Є.Чикаленка. Д-р iст. наук, завiдувач вiддiлу Iнституту iсторiї України НАНУ В.Ф.Верстюк показав постать В.Винниченка, яка вимальовується зi сторiнок щоденника Є.Чи-каленка. Канд. iст. наук I.М.Старовойтенко зупинилася на листуваннi двох непересiчних дiячiв, наголосивши на тому, що висвiтлення цього питання було б неможливе без щоденникiв i листiв В.Винниченка, якi дають можливiсть зрозумiти його як людину непересiчну, гуманну, справедливу й чесну.

Значна кiлькiсть повiдомлень, якi були озвученi пiд час конференцiї, стосувалися громадсько-полiтичної дiяльностi В.Винниченка доби Української революцiї 1917-1920 pp. Iз повiдомленням "Внесок Володимира Винниченка в консолiдацiю та обєднання українських земель" виступив канд. iст. наук I.Л.Гошуляк. Вiн наголосив, що як член Центральної Ради, голова Генерального Секретарiату, голова Директорiї УНР В.Винниченко завжди дбав про єднiсть i соборнiсть українських земель, саме при ньому втiлилися в життя соборницькi iдеї.

Дiяльнiсть В.Винниченка як одного з лiдерiв УСДРП висвiтлила у своєму виступi канд. iст. наук О.М.Любовець, яка пiдкреслила, що участь В.Винниченка в цiй партiї зробила її найвпливовiшою партiєю доби Української революцiї. Особливостi взаємин В.Винниченка з лiдерами українських радикал-демократiв (соцiалiстiв-федералiстiв) розкрив д-р iст. наук, доцент Полтавського педагогiчного унiверситету iм. В.Г.Короленка В.В.Стрiлець.

Еволюцiю поглядiв В.Винниченка на полiтику росiйських бiльшовикiв на основi творiв "Мiж двох сил" i "Вiдродження нацiї" дослiдила д-р iст. наук Н.I.Миронець. В.Винниченко поступово дiйшов думки, що найбiльш адекватною формою органiзацiї влади є радянська, а те, що українська революцiя вiдкинула цю форму й стало, на його думку, причиною її поразки. За переконанням Н.I.Миронець, слiд привернути увагу iсторикiв до художньої лiтератури як до iсторичного джерела в разi, коли автор був свiдком i учасником подiй. Проблему висвiтлення iдеї нацiонального вiдродження в художнiх творах В.Винниченка розкрила О.М.Собачко.

У конференцiї взяли участь також доктори iст. наук В.П.Капелюшний, Б.I.Андрусишин, В.М.Соколов, Р.Л.Пирiг, д-р полiт, наук В.I.Толовченко, д-р фiл. наук Г.М.Сиваченко, д-р фiлософ, наук М.В.Цюрупа, кандидати iст. наук Г.Л.Савченко, Ф.М.Проданюк, В.В.Кучер, В.Д.Яремчук, А.Ю.Подольсъкий, Т.А.Бевз, канд. полiт, наук О.П.Дубас, канд. фiлософ, наук Ф.М.Медвiдь, I.О.Сахно. Загалом виступило понад 30 доповiдачiв.

У рамках конференцiї було здiйснено презентацiю нових видань: В.Солдатенко "Володимир Винниченко (на перехрестi соцiальних i нацiональних прагнень)". - К., Свiтогляд, 2005. - 324 с 4- 16 с. фото; С.Кульчицький, В.Солдатенко "Володимир Винниченко". - К., Альтернативи, 2005. - 374 с; Г.Сиваченко "Пророк несвоєї вiтчизни". - К., Альтернативи, 2003.


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ВСЕУКРАЇНСЬКА-НАУКОВА-КОНФЕРЕНЦIЯ-ГРОМАДСЬКО-ПОЛIТИЧНА-ДIЯЛЬНIСТЬ-ВОЛОДИМИРА-ВИННИЧЕНКА-до-125-рiччя-вiд-дня-народження

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Олександр ПанContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Ukraine

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦIЯ "ГРОМАДСЬКО-ПОЛIТИЧНА ДIЯЛЬНIСТЬ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА (до 125-рiччя вiд дня народження)" // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 25.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ВСЕУКРАЇНСЬКА-НАУКОВА-КОНФЕРЕНЦIЯ-ГРОМАДСЬКО-ПОЛIТИЧНА-ДIЯЛЬНIСТЬ-ВОЛОДИМИРА-ВИННИЧЕНКА-до-125-рiччя-вiд-дня-народження (date of access: 14.09.2024).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Rating
0 votes
Related Articles
Финнизированы предками мерян мурешскими агафирсами и другими западными скифскими племенами были и потомки ахейцев морисены, возможно, являвшиеся основными предками марийцев. Конечно же, не исключено и то, что простонародье ахейцев испокон веков было финскоязычным.
Фінізовані пращурами мерян мурешськими (маріськими) агатірсами та іншими західними скитськими племенами були і нащадки ахейців морісени, які, можливо, були основними пращурами марійців. Звичайно ж, не виключено і те, що простонароддя ахейців споконвіку було фінськомовним.
"ОСОБЫЙ ЯЗЫК" ПРОЗЫ В. ПЕЛЕВИНА
14 days ago · From Petro Semidolya
ТВОРЧЕСКОЕ НАСЛЕДИЕ КИЕВСКОГО МИТРОПОЛИТА НИКИФОРА
15 days ago · From Petro Semidolya
ГОСПОДА, ГРАЖДАНЕ И ТОВАРИЩИ В ЭМИГРАНТСКОЙ ПУБЛИЦИСТИКЕ
15 days ago · From Petro Semidolya
А. М. КАМЧАТНОВ, Н. А. НИКОЛИНА. Введение в языкознание
21 days ago · From Petro Semidolya
Язык государственного управления: "наработки" и "подвижки"
Catalog: Филология 
25 days ago · From Petro Semidolya
The majority of theoretical misconceptions and the most significant misunderstandings in modern astronomy, cosmology and physics are caused by a purely mathematical approach and ignoring philosophical comprehension of physical reality and, as a result, by not deep enough understanding of the essence of certain physical phenomena and objects.
26 days ago · From Павло Даныльченко
The cardinal difference between relativistic gravithermodynamics (RGTD) and general relativity (GR) is that in RGTD the extranuclear thermodynamic characteristics of matter are used in the tensor of energy-momentum to describe only its quasi-equilibrium motion.
28 days ago · From Павло Даныльченко
СЛОВАРЬ ОБИДНЫХ СЛОВ
30 days ago · From Petro Semidolya

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦIЯ "ГРОМАДСЬКО-ПОЛIТИЧНА ДIЯЛЬНIСТЬ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА (до 125-рiччя вiд дня народження)"
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android