Libmonster ID: UA-3657

Заглавие статьи ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ СЛУЖБИ РОЗШУКУ (м. БАД-АРОЛЬЗЕН, НІМЕЧЧИНА)
Источник Український історичний журнал,  № 4, 2010, C. 239

Міжнародна служба розшуку (МСР; International Tracing Service, ITS) зі штаб-квартирою в місті Бад-Арользен (земля Гессен, Німеччина) - це установа, що займається збором, класифікацією і зберіганням інформації про цивільних осіб, які зазнали переслідувань у нацистській Німеччині (1933 - 1945 рр.), а також громадян інших країн, насильно переміщених у результаті Другої світової війни (до 1955 р.).

Три роки тому міжнародна комісія МСР ухвалила рішення відкрити архів служби розшуку для проведення історичних досліджень. Із дослідницького погляду це унікальне джерело інформації про жертви нацистського режиму. Архів Міжнародної служби розшуку, загальний обсяг якого перевищує 26 000 м паперових носіїв, містить оригінали документації концентраційних таборів, інформацію про остарбайтерів, документи таборів переміщених осіб (DP-таборів) повоєнного часу, які у сукупності охоплюють долі мільйонів цивільних жертв націонал-соціалістичного режиму. В архіві МСР зберігаються рідкісні документальні фонди, у тому числі й про українських жертв нацизму, які постраждали під час окупації значної частини колишнього СРСР військами Німеччини та її союзників, коли в полон потрапило безліч радянських солдатів, а велику кількість цивільних осіб було вивезено для примусових робіт у промисловості й сільському господарстві III райху.

В архіві Міжнародної служби розшуку зберігається майже 50 млн. карток з інформацією про долі понад 17,5 млн. осіб, значну частину яких віднесено до "російської" або "радянської" національності. При пошуку документів зазначення ключового слова "росіянин", "українець", "український", "східний робітник" встановлює зв'язок із приблизно 200 витягами з архівних матеріалів (списки в'язнів політичних тюрем і концентраційних таборів, документація концтаборів Маутгаузен-Гузен, Бухенвальд, Натцвайлер-Штрутгоф та інших, таборів інтернованих і військовополонених тощо). Дані про осіб, залучених у Німеччині до примусової праці, містять 3,6 млн. одиниць окремих документів воєнного часу, а також велика кількість облікового матеріалу повоєнного періоду. Інформацію про жертв-євреїв із колишнього СРСР можна знайти у згаданій вище документації концентраційних таборів, а також у покажчиках Об'єднання євреїв або в картотеці еміграції American Jewish Joint Distribution Committee. І, нарешті, союзники відразу по війні в рамках своїх програм соціального забезпечення та відновлення здоров'я (СМ1-картки) зареєстрували всіх тих, хто утримувався в таборах для переміщених осіб, а Міжнародна організація у справах біженців (International Refugee Organization, IRO) - тих, хто не бажав повертатися на Батьківщину, організувавши їх виїзд на постійне проживання в інші країни. Документація, що відклалася у процесі виїзду, містить відомості про осіб "російської" або "радянської" національності, серед яких, поза сумнівом, чимало українців.

Незважаючи на унікальність документів, кількість гуманітарних запитів до МСР з України на сьогоднішній день незначна. У зв'язку з періодом "холодної війни" населення колишнього СРСР практично не мало доступу до інформаційних ресурсів Міжнародної служби розшуку. Протягом останніх 20 років при реалізації Німеччиною програми компенсаційних виплат до МСР зверталися сотні тисяч заявників із проханням документально підтвердити їх перебування в роки війни на території III райху й допомогти, таким чином, в одержанні компенсації. Із завершенням виплат кількість запитів різко пішла на спад. Лише близько 5% усіх звернень останніх років припадає на Україну - в основному вони стосуються розшуку членів сімей або встановлення їх долі.

І хоча доступ до масиву документів тепер полегшено, про інформативні можливості МСР усе ще мало відомо. Завдання Міжнародної служби розшуку полягають у наданні послуг на користь останніх представників покоління, що пережило Другу світову війну, та членів їх сімей, зв'язок з якими було втрачено у воєнному лихолітті. Усього за час свого існування архів МСР обробив близько 12 млн. запитів. Лише 2009 р. від колишніх жертв нацистського режиму та їх родин надійшло понад 12 тис. звернень, було з'ясовано долі 69 тис. осіб.

Відкриття доступу до унікального архіву МСР дозволить використати досі маловідомі документи періоду Другої світової війни й повоєнного часу при фахових історичних дослідженнях та ввести їх у науковий обіг.

Веб-сайт Міжнародної служби розшуку: www.its-arolsen.org


© elibrary.com.ua

Permanent link to this publication:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ІНФОРМАЦІЙНЕ-ПОВІДОМЛЕННЯ-МІЖНАРОДНОЇ-СЛУЖБИ-РОЗШУКУ-м-БАД-АРОЛЬЗЕН-НІМЕЧЧИНА

Similar publications: LUkraine LWorld Y G


Publisher:

Лидия БасмачContacts and other materials (articles, photo, files etc)

Author's official page at Libmonster: https://elibrary.com.ua/Basmach

Find other author's materials at: Libmonster (all the World)GoogleYandex

Permanent link for scientific papers (for citations):

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ СЛУЖБИ РОЗШУКУ (м. БАД-АРОЛЬЗЕН, НІМЕЧЧИНА) // Kiev: Library of Ukraine (ELIBRARY.COM.UA). Updated: 05.09.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ІНФОРМАЦІЙНЕ-ПОВІДОМЛЕННЯ-МІЖНАРОДНОЇ-СЛУЖБИ-РОЗШУКУ-м-БАД-АРОЛЬЗЕН-НІМЕЧЧИНА (date of access: 28.04.2025).

Comments:



Reviews of professional authors
Order by: 
Per page: 
 
  • There are no comments yet
Related topics
Publisher
Rating
0 votes
Related Articles
YOUR LAWYER
Catalog: Разное 
4 days ago · From Україна Онлайн
CARROT AND STICK FOR THE RUSSIAN ARMY
6 days ago · From Україна Онлайн
Антиречовина може стало існувати у Всесвіті не тільки всередині астрономічних утворень, що мають ненульове значення мінімально можливого радіусу Шварцшильда, а отже, і володіють дзеркально симетричним власним простором, а і в пухких ядрах галактик.
TO THE NEW TASK LEVEL
14 days ago · From Україна Онлайн
Connecting thread - "Moscow-Sevastopol"
15 days ago · From Україна Онлайн
Заяць О. Громадяни Львова XIV-XVIII ст.: правовий статус, склад, походження
Catalog: История 
16 days ago · From Україна Онлайн
ВОЕННАЯ СИМВОЛИКА НА СЛУЖБЕ ОТЕЧЕСТВУ. Нагрудные знаки военно-морского флота
29 days ago · From Україна Онлайн
Тяжелый авианесущий крейсер "Киев". ПРОЩАЙ, ГОРДОСТЬ ФЛОТА!..
29 days ago · From Україна Онлайн
Международное законодательство о правовом положении участников боевых действий и миротворческих операций
Catalog: Право 
34 days ago · From Україна Онлайн
Георгиевские кавалеры. Орден за воинскую доблесть. Генерал-аншеф Василий Михайлович Долгоруков-Крымский
Catalog: История 
35 days ago · From Україна Онлайн

New publications:

Popular with readers:

News from other countries:

ELIBRARY.COM.UA - Digital Library of Ukraine

Create your author's collection of articles, books, author's works, biographies, photographic documents, files. Save forever your author's legacy in digital form. Click here to register as an author.
Library Partners

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ СЛУЖБИ РОЗШУКУ (м. БАД-АРОЛЬЗЕН, НІМЕЧЧИНА)
 

Editorial Contacts
Chat for Authors: UA LIVE: We are in social networks:

About · News · For Advertisers

Digital Library of Ukraine ® All rights reserved.
2009-2025, ELIBRARY.COM.UA is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Ukraine


LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of affiliates, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. Once you register, you have more than 100 tools at your disposal to build your own author collection. It's free: it was, it is, and it always will be.

Download app for Android