Libmonster ID: UA-2727

 1 лютого 2003 р. на 52-му році життя раптово помер від гострої серцевої недостатності відомий історик, доктор історичних наук, професор, директор Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки їм. В. І. Вернадського НАН України, відповідальний працівник апарату Президії НАН України Віталій Сергійович Чишко. Передчасно пішла у вічність людина талановита, неординарна, добросердечна, чесна, порядна і прин-

стр. 156


ципова. Втрата несподівана, гостра й особливо гірка від того, що не стало творчої особистості, людини сильної духом і тілом, сповненої кипучої енергії, нових планів і задумів.

В. С. Чишко народився 5 липня 1951 р. у с. Орв'яниця Дубровицького району Рівненської області в родині вчителів. У 1968 р. по закінченні середньої школи поїхав на комсомольську будову до м. Жданова (нині - Маріуполь) Донецької області, де працював теслярем на будівництві прокатного стану "2500" й агломератної фабрики металургійного комбінату ім. Ілліча. У 1969-1971 рр. проходив військову службу на о. Врангеля та Сахаліні. Після її завершення працював верстатником на Костопільському домобудівному комбінаті. Завжди мріяв про вищу гуманітарну освіту. Любив літературу, історію, філологію.

Мрія про вищу гуманітарну освіту здійснилася у Віталія Сергійовича лише в серпні 1973 р. із вступом на історичний факультет Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького (нині - Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова). Успішне навчання В. С. Чишко поєднував з активною громадською роботою - працював у студентських наукових гуртках, очолював інститутський профспілковий комітет студентів, був командиром студентських будівельних загонів. По закінченні інституту працював директором Заворицької середньої школи Броварського району, навчався в заочній аспірантурі на кафедрі історії СРСР і УРСР КДПІ ім. О. М. Горького. В 1984 р. під керівництвом доцента І. X. Ганжі він захистив кандидатську дисертацію. Працював деякий час в Інституті історії АН УРСР, а з 1985 р. і до кінця свого життя - в Президії ПАН України, де пройшов шлях від старшого наукового співробітника Відділення наукової інформації до заступника начальника Науково-організаційного відділу, керівника Сектора суспільних наук.

Досить широким було коло його наукових інтересів: історія української інтелігенції, проблеми науково-технічного прогресу, трансформації соціальної структури українського суспільства, біографістики, джерелознавства. В 1989 р. В. С. Чишко опублікував у видавництві "Наукова думка" монографію "Українське село на шляхах науково-технічного прогресу: здобутки і прорахунки (60-80-ті роки)", а в 1996 р. - "Біографічна традиція та наукова біографія в історії і сучасності України". Остання стала основою докторської дисертації, яку В. С. Чишко успішно захистив у 1997 р.

У 1993 р. В. С. Чишко за підтримки академіків Б. Є. Патона, І. І. Лукінова, А. П. Шпака та О. С. Онищенка започатковує у складі ЦНБ ім. В. І. Вернадського новий науковий підрозділ - Відділ біографічних досліджень, реорганізований незабаром в інститут. Останній продовжив академічну традицію Постійної комісії УАН-ВУАН по складанню Біографічного словника діячів України, яка діяла в 1918-1933 рр. Зусиллями В. С. Чишка Інститут біографічних досліджень сформувався і виріс у повноцінний науковий підрозділ Національної академії наук України. Колектив Інституту сформував повноцінну базу даних на різних носіях інформації з української біографістики, заявив про себе солідними науковими працями, через організоване В. С. Чишком Українське біографічне товариство згуртував широке коло фахівців біографістики. Він розгорнув велику роботу по підготовці фундаментального багатотомного "Українського біографічного словника". Завдяки зусиллям В. С. Чишка в Україні фактично сформувалася школа наукової біографістики.

стр. 157


Віталій Сергійович - автор більше 150 наукових праць. Вони відомі не тільки в Україні, а й далеко за її межами. В 1998 р. В. С. Чишку було присуджено премію НАН України ім. М. Костомарова за цикл наукових праць "Особа в історії України". Визнанням його високого наукового авторитету була участь у роботі редколегій багатьох видань, фундаментальних праць, часописів, керівних органів наукових товариств і комітетів, в т. ч. і міжнародних.

В. С. Чишко був людиною демократичних поглядів і переконань. Людинолюб і правдолюб. В його особі історична наука втратила провідного фахівця з історії України XX ст., співробітника апарату Президії НАН України, Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки ім. В. І. Вернадського НАН України, Інституту історії України НАН України - талановитого організатора науки, авторитетного колегу, чуйного товариша і для багатьох - надійного друга.

Вічна йому пам'ять.


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ЧИШКО-ВІТАЛІЙ-СЕРГІЙОВИЧ

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Владислав ПортмонеКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Legash

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

ЧИШКО ВІТАЛІЙ СЕРГІЙОВИЧ // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ЧИШКО-ВІТАЛІЙ-СЕРГІЙОВИЧ (дата обращения: 19.04.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
2474 просмотров рейтинг
24.08.2014 (3526 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
КИТАЙ И МИРОВОЙ ФИНАНСОВЫЙ КРИЗИС
Каталог: Экономика 
9 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТУРЦИЯ: ЗАДАЧА ВСТУПЛЕНИЯ В ЕС КАК ФАКТОР ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
Каталог: Политология 
19 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VASILY MARKUS
Каталог: История 
24 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
24 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
30 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
33 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
38 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
38 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

ЧИШКО ВІТАЛІЙ СЕРГІЙОВИЧ
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android