Libmonster ID: UA-2953

Автор: О. В. ЯСЬ

Редакцiйна колегiя: I.Гирич, Я.Грицак, М.Крикун та iн. - К.; Л.: [НТШ], 2004. - Т. 1. - 849 с; Т. 2. - 655 с

Традицiя видання ювiлейних збiрникiв на пошану вiдомих учених набула неабиякого поширення на теренi сучасної української науки. Вiдтак "studia in honorem" здобули не тiльки заслужене визнання в академiчному середовищi як спосiб ушанування видатних науковцiв, а й стали поважною формою публiкацiї результатiв найрiзноманiтнiших соцiогуманiтарних дослiджень. До таких студiй слiд вiднести й двотомний збiрник праць на пошану вiдомого українського фiлолога Олега Купчинського, пiдготовлений за участю низки науково-дослiдних iнституцiй: Наукового товариства iм. Шевченка, Львiвського нацiонального унiверситету iм. I.Франка, Нацiонального унiверситету "Києво-Могилянська академiя", Українського вiльного унiверситету в Мюнхенi, Iнституту української археографiї та джерелознавства iм. М.С.Грушевського НАН України.

Два томи цього ювiлейного збiрника складаються з 82 статей, поданих у трьох частинах: iсторiя мови та ономастика; спецiальнi iсторичнi дисциплiни; iсторичне та фiлологiчне джерелознавство, iсторiографiя й окремi персонали. Перша та друга частини вмiщенi в першому, а третя - у другому томi збiрника.

Наразi такий подiл вiдбиває науковi зацiкавлення ювiляра й досить добре iлюструє його розгалуженi академiчнi зв'язки як в Українi, так i за її межами. Недаремно у виданнi опублiковано розвiдки й українських дослiдникiв, i колеґ-науковцiв iз Бiлорусi, Казахстану, Канади, Нiмеччини, Польщi, Росiї, Словаччини, СIЛА та Францiї.

Збiрник розпочинають вступна стаття Iгоря Гирича, в якiй висвiтлюється життєвий i творчий шлях О.Купчинського, його науково-дослiдна та науково-органiзацiйна праця, а також бiблiографiя праць ювiляра, укладена Марiєю Трегуб (404 позицiї).

У проблемно-тематичному планi двотомник "До джерел" представлений розвiдками з рiзних дисциплiн i галузей української науки, охоплюючи практично всi перiоди нацiональної iсторiї.

стр. 209


У першiй частинi вмiщено статтi з iсторiї мови та ономастики. З-помiж них привертають увагу студiї про ґенезу та стилiстичну органiзацiю текстiв українських Євангелiй другої половини XVI-XVIII ст. (Галина Чуба), етимологiю слова "могорич" (Ярослав Дашкевич) та iменi "Кий" (Михайло Худаш), українськi ойконiми з компонентами -го-род/-град та -пiль/-поль (Дмитро Бучко), слова з лiтерою "ґ" у пам'ятках XVI-XVIII ст. (Дмитро Гринчишин), запозичення етнонiма "урмане" (Андрiй Даниленко) та iн.

Цiкавi розвiдки подано й у другiй частинi ювiлейного збiрника. Серед них статтi про зв'язок мiж топонiмами "Червенськi гради" й "Червона Русь" (Ярослав Iсаєвич), мiфологему "Київ-Троя" та її витоки (Олена Русина), символiку мiст Галицької землi (Iван Сварник) i символи Королiвства Галичини та Лодомерiї (Андрiй Гречило), Львiвський монетний двiр у XIV-XV ст. (Андрiй Крижанiвський), генеалогiю й маєтки шляхетського роду Боговитиновичiв (Володимир Собчук), персональний склад канцелярiй Волинi, Надднiпрянщини та Схiдного Подiлля в останнiй третинi XVI - серединi XVII ст. (Наталiя Яковенко), суперекслiбриси Львiвського маґiстрату XVI-XVIII ст. (Свiтлана Зiнченко), iсторичну топографiю давнього Дрогобича (Леонiд Тимошенко), походження парафiяльної сфрагiстики Перемишльської греко-католицької єпархiї (Iрина Скочиляс), "кримiнальний" аспект в археографiчних розшуках Татищева (Олексiй Толочко), грошову систему й фальшування грошових знакiв у Галичинi в другiй половинi XIX - на початку XX ст. (Роман Шуст), проблеми вивчення iсторiї реґiональних державних установ в Українi кiнця XVIII - початку XX ст. (Валентина Шандра), Чернiгiвську ґубернську вчену архiвну комiсiю (Iван Бутич) та iн. Узагалi статтi другої частини репрезентують науковi здобутки з обсягу спецiальних iсторичних дисциплiн: археографiї, бонiстики, генеалогiї, нумiзматики, сфрагiстики, топонiмiки та iн. Окрiм того, у цiй частинi збiрника видруковано огляди зарубiжних архiвних фондiв видатних українських полiтичних дiячiв: Дмитра Донцова (Галина Сварник) та Андрiя Жука (Iгор Гирич), якi мiстять важливi евристичнi вiдомостi для дослiдникiв творчої спадщини полiтикiв, а також полiтичної iсторiї України першої половини XX ст.

Працi третьої частини ювiлейного збiрника можемо подiлити на двi категорiї: статтi, в яких розглядаються рiзноманiтнi iсторiографiчнi та джерелознавчi проблеми української iсторiї й нацiональної науки; розвiдки персоналогiчного спрямування.

До iсторiографiчних студiй, умiщених у двотомнику, слiд вiднести статтi про стереотипи, якi побутують у захiднiй та росiйськiй iсторичнiй думцi щодо хрещення Русi 988 р. (Володимир Косик), кипчакомовних вiрменiв (Олександр Гаркавець), два стилi релiгiйної полемiки, представленi Левом Кревзою та Захарiєм Копистенським (Ярослав Розумний), "Iсторiю русiв" у культурному та науковому життi Галичини (Феодосiй Стеблiй), дослiдження протоiсторiї України в Галичинi до 1939 р. (Олександр Домбровський) та iн.

Чiльне мiсце в збiрнику посiдають джерелознавчi працi, якi вирiзняються розмаїттям порушеної проблематики. Варто вiдзначити розвiдки про походження вiзитацiйних iнструкцiй у християнськiй церквi X-XVIII ст. (Iгор Скочиляс), документи про надавчу полiтику Вiтовта на Захiдному Подiллi в 1411-1430 pp. (Вiталiй Михайловський), акти про полюбовнi суди на Волинi в останнiй чвертi XVI ст. (Наталiя Старченко), конституцiї сеймiв 1576-1647 pp. як iсторичне джерело (Олексiй Винниченко), документ Янчi Беґера й проблему виплати козацького жолду за часiв Стефана Баторiя (Ярослав Федорук), "Опис Татарiї" Мартина Броневського (Микола Жарких), Шимона Єжи Цереновича та його книгу "Plas prawnych prac" (Микола Крикун), "Пам'ятну книгу" Дмитра Туптала (Валентина Соболь) та iн. Важлива бiблiографiчна iнформацiя репрезентована в статтi про видання, забороненi на стадiї верстки, або тиражi яких було знищено в 1920-1941 pp. (Сергiй Бiлокiнь).

Значний iнтерес становлять i персоналогiчнi розвiдки, якi присвяченi окремим аспектам життєвого шляху або творчого доробку вiдомих українських учених та дiячiв, висвiтлення яких дозволяє по-новому поглянути на їхнi постатi. Зокрема слiд вiдзначити статтi про вплив польсько-українського культурного пограниччя на формування особистостi Павлина Свєнцiцького (Степан Козак), полемiку

стр. 210


Мирона Кордуби та Iвана Джиджори в 1912 р. (Володимир Пришляк), Осипа На-зарука як мемуариста (Мирослава Дядюк), невiдомий лист Дмитра Чижевського до Томаса Манна (Леонiд Рудницький), коментарi Уляни Кравченко до свого листування з Iваном Франком (Ярослав Грицак) та iн.

Ювiлейний збiрник на пошану Олега Купчинського справляє позитивне враження як за фаховим рiвнем умiщених розвiдок, так i за полiграфiчним виконанням, науковим апаратом i iлюстративним оформленням. Серед численних "studia in honorem", якi виданi протягом 1990-2005 pp., вiн вирiзняється продуманим проблемно-тематичним спрямуванням та виваженим добором наукових праць.

Сподiваємося, що двотомник добре прислужиться українським дослiдникам iз рiзноманiтних галузей i дисциплiн та спричиниться не тiльки до широкої популяризацiї наукового доробку ювiляра, а й до активiзацiї наукових студiй.

О.В.Ясь (Київ)


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Рецензiї-ДО-ДЖЕРЕЛ-ЗБIРНИК-НАУКОВИХ-ПРАЦЬ-НА-ПОШАНУ-ОЛЕГА-КУПЧИНСЬКОГО-З-НАГОДИ-ЙОГО-70-РIЧЧЯ-У-2-т

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Олександр ПанКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Ukraine

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

Рецензiї. ДО ДЖЕРЕЛ: ЗБIРНИК НАУКОВИХ ПРАЦЬ НА ПОШАНУ ОЛЕГА КУПЧИНСЬКОГО З НАГОДИ ЙОГО 70-РIЧЧЯ: У 2 т. // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 25.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Рецензiї-ДО-ДЖЕРЕЛ-ЗБIРНИК-НАУКОВИХ-ПРАЦЬ-НА-ПОШАНУ-ОЛЕГА-КУПЧИНСЬКОГО-З-НАГОДИ-ЙОГО-70-РIЧЧЯ-У-2-т (дата обращения: 29.03.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
Олександр Пан
Львiв, Украина
503 просмотров рейтинг
25.08.2014 (3504 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
VASILY MARKUS
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
10 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
13 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
18 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
18 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТОРГОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА ЕС В СРЕДИЗЕМНОМОРЬЕ: УСПЕХИ И НЕУДАЧИ
Каталог: Экономика 
27 дней(я) назад · от Petro Semidolya
SLOWING GLOBAL ECONOMY AND (SEMI)PERIPHERAL COUNTRIES
Каталог: Экономика 
33 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

Рецензiї. ДО ДЖЕРЕЛ: ЗБIРНИК НАУКОВИХ ПРАЦЬ НА ПОШАНУ ОЛЕГА КУПЧИНСЬКОГО З НАГОДИ ЙОГО 70-РIЧЧЯ: У 2 т.
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android