Libmonster ID: UA-2709

 25 грудня 2001 р. раптово помер відомий український учений і педагог, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри нової і новітньої історії та історіографії Ужгородського національного університету Григорій Васильович Павленко.

Г. В. Павленко народився 20 квітня 1936 р. у с. Новий Мир Поліського району Київської області. В 1953 р. закінчив Варовицьку середню школу, а через шість років - з відзнакою історичний факультет Ужгородського університету. Протягом 1959-1962 рр. Григорій Васильович працював викладачем нової історії в Південно-Сахалінському педінституті. Хоча робота була й цікавою, але потяг до наукових пошуків взяв гору. В 1962 р. Г. В. Павленко став аспірантом кафедри нової і новітньої історії Московського державного педінституту. Його науковим керівником було призначено відомого вченого, професора О. Л. Нарочницького. Молодий науковець зупинив свій вибір на аграрній проблемі в програмних документах німецької соціал-демократії кінця XIX ст. Розпочаті пошуки продовжив під час навчання в Берлінському університеті ім. О. Гумбольдта (1964-1965). У цей період з'явилися його перші наукові публікації у фахових виданнях.

З вересня 1965 р. Г. В. Павленко працював в Ужгородському університеті. Був викладачем (1965-1966), старшим викладачем (1966), доцентом (1966-1983), професором (1983-2001), завідувачем кафедри історії стародавнього світу, середніх віків та історіографії (1988-1993), завідувачем кафедри нової і новітньої історії та історіографії (1993-2001), деканом історичного факультету (1986-1991). В 1966 р. захистив кандидатську на тему "Німецька соціал- демократія і аграрне питання (1890-1895 рр.)", а в 1982 р. - докторську "Проблема союзу робітничого класу з селянством в німецькій соціал-демократії в період переходу до імперіалізму" дисертації. Йому було присвоєно вчені звання доцента (1968) та професора (1984).

Г. В. Павленко - автор понад 250 наукових, навчально-методичних і краєзнавчих публікацій, присвячених переважно актуальним питанням германістики, а саме: німецька соціал-демократія й аграрне питання в другій половині XIX - на початку XX ст.; історіографія виникнення

стр. 158


Німецької імперії; життя і діяльність окремих німецьких революційних, політичних чи державних діячів - А. Бебеля, О. Бісмарка, В. Вейтлінга, Ф. Енгельса, К. Каутського, К. Лібкнехта, Р. Люксембург, К. Маркса та ін. У цьому контексті виділяється монографія Г. В. Павленка "Вильгельм Вейтлинг" (Москва, 1985), в якій всебічно висвітлено головні життєві віхи та діяльність відомого представника німецького робітничого руху. Крім того, Григорій Васильович був автором змістовних рецензій на праці німецьких учених - К. Андерса, Г. Лемана, X. Хессельбарта, Д. Шаафа, Й. Штрайзандта та ін.

В коло наукових інтересів Г. В. Павленка входила і проблема російсько- українсько-німецьких суспільно-політичних, наукових і культурних зв'язків другої половини XIX - початку XX ст. Він був автором низки публікацій з таких проблем, як "Іван Франко і Німеччина", "Леся Українка і Німеччина" та ін. Брав участь у роботі Міжнародного симпозіуму ЮНЕСКО "Іван Франко і світова культура", що відбувся в 1986 р. у Львові. Актуальним є дослідження Г. В. Павленка "Німеччина і німці в житті й творчості Т. Г. Шевченка" (Ужгород, 1995).

Цікавився дослідник й історією Закарпаття. Він був співавтором таких колективних праць, як "Історія Ужгорода" (Ужгород, 1993), "Нариси історії Закарпаття" (Ужгород, 1993. - Т. 1) та ін. Крім того, ним написано чимало нарисів, присвячених видатним особистостям краю - М. А. Балудянському, А. Ф. Бачинському, Ю. І. Гуці-Венеліну, О. В. Духновичу, П. Д. Лодію, М. Л. Мункачі, І. С. Орлаю та ін. У цьому ж контексті треба згадати й працю Г. В. Павленка "Німці на Закарпатті" (Ужгород, 1995). Це одне з небагатьох досліджень з даної тематики. А ще він був автором малого енциклопедичного словника "Діячі історії, науки і культури Закарпаття" (Ужгород, 1997; 2-е доп. і перероб. вид. - 1999).

Г. В. Павленко активно досліджував і проблеми розвитку історичної науки та методології історії. Він був автором низки ґрунтовних публікацій із згаданих питань ("Яка історична наука потрібна теперішній Україні: методологічний аспект проблеми", "Українська історична наука на роздоріжжі: зміна парадигм (теоретико-методологічний аспект проблеми)" та ін.). Крім того, Григорій Васильович розробив ряд методичних порад, навчальних програм нормативних і спеціальних курсів тощо. Його навчально-методичні публікації вчать студентів правильно готуватися до семінарських занять, написання курсових і дипломних робіт, складання заліків та іспитів тощо.

Свій багатий педагогічний досвід професор Г. В. Павленко використовував у навчально-виховній роботі. Він читав курс "Нової історії" та ряд спецкурсів. Дбав про підготовку науково-педагогічних кадрів. Під його керівництвом четверо аспірантів захистили кандидатські дисертації.

Вчений і педагог Г. В. Павленко брав активну участь і в громадській роботі. Тривалий час входив до складу спеціалізованої вченої ради при Ужгородському університеті із захисту дисертацій на здобуття наукових ступенів кандидата і доктора історичних наук за спеціальностями "історія України" та "всесвітня історія". Крім того, був відповідальним редактором перших трьох випусків наукового збірника "Карпатика" (Ужгород, 1992-1995), членом редакційної колегії "Наукового вісника Ужгородського університету. Серія: історія" (1999- 2001) тощо.

Усе своє свідоме життя Григорій Васильович Павленко натхненно працював на науково-педагогічній ниві. Він вніс помітний вклад у вітчизняну та зарубіжну історіографію. Своїми добрими справами заслужив вдячність і добру пам'ять.


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ПАВЛЕНКО-ГРИГОРІЙ-ВАСИЛЬОВИЧ

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Владислав ПортмонеКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Legash

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

ПАВЛЕНКО ГРИГОРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/ПАВЛЕНКО-ГРИГОРІЙ-ВАСИЛЬОВИЧ (дата обращения: 29.03.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
1519 просмотров рейтинг
24.08.2014 (3505 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
VASILY MARKUS
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
10 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
13 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
17 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
17 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТОРГОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА ЕС В СРЕДИЗЕМНОМОРЬЕ: УСПЕХИ И НЕУДАЧИ
Каталог: Экономика 
27 дней(я) назад · от Petro Semidolya
SLOWING GLOBAL ECONOMY AND (SEMI)PERIPHERAL COUNTRIES
Каталог: Экономика 
32 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

ПАВЛЕНКО ГРИГОРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android