Libmonster ID: UA-2893

Автор: М. А. ШЕВЧУК

(Одеса)

Попечительный комитет об иностранных поселенцах Южного края России. 1799-1876 гг.: Том.1: Аннотированная опись дел 1799-1818 гг. / Ред. О.В.Коновалова. - Одесса: ОКФА; изд-во "ТЭС ", 1998. - 364 с; Том. 2: Аннотированная опись дел 1819-1826 гг. / Ред. О.В.Коновалова. - Одесса: изд-во "ТЭС", 1999. - 242 с.

Рецензованi видання пiдготовленi Державним архiвом Одеської областi у спiвпрацi з Iнститутом нiмецьких i схiдноєвропейських дослiджень (м.Геттiнген). Це першi два томи iз запланованого до виходу у свiт багатотомного анотованого опису архiвних справ, що належали Новоросiйськiй конторi опiкунства iноземних поселенцiв (фонд N 6) i зберiгаються нинi у Держархiвi Одеської областi. В цiлому передбачається проанотувати архiвнi документи за перiод з 1799 по 1876 pp. На сьогоднi у цьому фондi налiчується 14 815 справ. До першого тому ввiйшли 1242 справи (з урахуванням лiтерних), з яких проанотовано 688, а iншi, на жаль, вважаються втраченими. До другого тому ввiйшли 882 справи (у т.ч. лiтернi), з них проанотованi 394, iншi - втраченi. Упорядники видання включили в опис також заголовки втрачених справ. Такий пiдхiд цiлком виправданий, бо вiн дає змогу отримати повнiшу уяву про дiяльнiсть Контори опiкунства.

Документи фонду N 6 вiдображають численне листування Контори опiкунства iз рiзними iнстанцiями щодо прийому, поселення, господарської дiяльностi i внутрiшнього устрою iноземних колонiй. Вони вiдтворюють полiтику Росiйської iмперiї у питаннях iноземної та внутрiшньої колонiзацiї на пiвденних землях України. Документи мiстять багато цiкавих вiдомостей про повсякденне життя колонiстiв, у тому числi й про їх вiдносини з мiсцевим населенням. У справах збереглися документи про мiсця поселення колонiстiв, паспорти й iншi документи прибулих, а також плани забудови колонiй. Серед описаних документiв - посiмейнi списки колонiстiв, списки господарiв, документи про дозвiл на взяття шлюбiв, про продаж землi, прибутково-видатковi вiдомостi колонiй. Особливу цiннiсть для дослiдникiв мають звiти про господарську дiяльнiсть колонiстiв. У них вiдображаються показники економiчного розвитку колонiй. Описанi у зазначених томах документи вiдображають першi кроки iноземних поселенцiв на нових для них землях.

Анотованi описи включають перш за все документи, що стосуються нiмецьких колонiстiв, якi переселилися на пiвдень України переважно з таких держав, як Вюртемберг, Ельзас, Баден, Пфальц, Пруссiя i Баварiя. Але до них включено також документи, що стосуються шведських, болгарських та єврейських колонiй. Як зазначається в передмовi, серед документiв є також рiдкiснi i досить цiкавi матерiали iз сфрагiстики, фiлiгранографiї, дипломатики, палеографiї, генеалогiї.

Структура анотованого опису документiв складається зi вступу, передмови, анотацiй, документiв iз додатком поiменного (росiйською та нiмецькою мовами) й етногеографiчного покажчикiв, а також перелiку планiв i креслень будiвель, списку скорочень та змiсту. Документи подаються за хронологiчним принципом, iз вказiвками щодо їх обсягу. Анотацiї характеризують справи за складом i видами документiв, iз коротким викладом їх змiсту й посиланням на автора чи адресат, якщо вони вiдомi. Мова документiв в основному росiйська i нiмецька, зустрiчаються також i французька, латинська та iн. Другий том має 4 додатки, що включають перелiк назв новостворених колонiй на пiвднi України та в Бессарабськiй областi iз зазначенням кiлькостi населення в них. У передмовах, що мiстяться в обох томах, наведенi короткi, але змiстовнi iсто-

стр. 204


ричнi довiдки про структуру управлiння iноземними колонiями на пiвднi України.

За свiдченням упорядникiв, у процесi складання анотованого опису, працiвники Одеського облдержархiву одночасно виконували необхiдну i дуже важливу роботу з реставрацiї пошкоджених архiвних документiв.

Рецензованi видання становлять собою цiннiсть для всiх, хто цiкавиться документальною iсторiєю iноземної колонiзацiї, що здiйснювалася на пiвднi України. Таке надзвичайно важливе довiдкове видання значною мiрою полегшить пошук i вивчення дослiдниками архiвних документiв. Опрацювання таких документiв дасть можливiсть досконалiше вiдтворити iсторичнi подiї, що вiдбувалися на територiї України у XIX ст.

Вихiд у свiт рецензованих томiв є результатом великої i копiткої працi архiвiстiв, плiдним проявом мiжнародного спiвробiтництва i свiдченням успiху його упорядникiв. Такий почин слiд вiтати й побажати усiм, хто працював над цим виданням, подальших успiхiв у пiдготовцi до друку чергових томiв.


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Критика-та-бiблiографiя-ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ-КОМИТЕТ-ОБ-ИНОСТРАННЫХ-ПОСЕЛЕНЦАХ-ЮЖНОГО-КРАЯ-РОССИИ-1799-1876-гг-Том-1-2

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Олександр ПанКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Ukraine

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

Критика та бiблiографiя. ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ КОМИТЕТ ОБ ИНОСТРАННЫХ ПОСЕЛЕНЦАХ ЮЖНОГО КРАЯ РОССИИ. 1799-1876 гг.: Том.1, 2 // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/Критика-та-бiблiографiя-ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ-КОМИТЕТ-ОБ-ИНОСТРАННЫХ-ПОСЕЛЕНЦАХ-ЮЖНОГО-КРАЯ-РОССИИ-1799-1876-гг-Том-1-2 (дата обращения: 29.03.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
Олександр Пан
Львiв, Украина
1196 просмотров рейтинг
24.08.2014 (3505 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
VASILY MARKUS
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
3 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
8 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
10 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
13 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
18 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
18 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТОРГОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА ЕС В СРЕДИЗЕМНОМОРЬЕ: УСПЕХИ И НЕУДАЧИ
Каталог: Экономика 
27 дней(я) назад · от Petro Semidolya
SLOWING GLOBAL ECONOMY AND (SEMI)PERIPHERAL COUNTRIES
Каталог: Экономика 
33 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

Критика та бiблiографiя. ПОПЕЧИТЕЛЬНЫЙ КОМИТЕТ ОБ ИНОСТРАННЫХ ПОСЕЛЕНЦАХ ЮЖНОГО КРАЯ РОССИИ. 1799-1876 гг.: Том.1, 2
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android