Libmonster ID: UA-2849

26 сiчня 2004 р. на 73 роцi життя не стало доктора iсторичних наук, професора Ужгородського нацiонального унiверситету, члена спецiалiзованої вченої ради iз захисту дисертацiй Iнституту археологiї НАН України Едуарда Альбертовича Балагурi. Невблаганна доля забирає всiх, але завжди смерть людини є надзвичайною подiєю, в яку важко повiрити. Це особливо стосується таких людей, як Едуард Балагурi з його iскристою енергiєю, вiдкритiстю до всiх проявiв дiяльностi й бажанням усе перетворити на життєдайну силу. Важко повiрити в його смерть i тому, що минуло лише два роки, як вiдзначався його 70-рiчний ювiлей iз улаштуванням конференцiй, виданням наукових збiрникiв на його честь.

Початок бiографiї Е.А.Балагурi був звичайним для багатьох жителiв Закарпаття, якi мешкали тут ще до того, як ця область увiйшла до складу України. Вiн народився 24 вересня 1931 р. у м. Хуст. Уже пiсля вiйни, коли Закарпаття стало частиною України, вiн закiнчив школу, а в 1955 р. - iсторичний факультет Ужгородського унiверситету, пiсля чого працював у Закарпатському краєзнавчому музеї. Праця в музеї сформувала його iнтерес до стародавньої iсторiї та археологiї Закарпаття - вiн вступив до аспiрантури у вiддiл археологiї Львiвського iнституту суспiльних наук АН УРСР, де його вчителями були такi вiдомi вченi, як I.П.Крип'якевич, М.Ю.Смiшко, I.К.Свєшников. 1961 р. Е.А.Балагурi повертається до Ужгородського унiверситету, в якому залишається на все своє життя.

В унiверситетi вiн захистив кандидатську й докторську дисертацiї, став професором, завiдуючим кафедрою й деканом iсторичного факультету. Сферою його наукових iнтересiв були пам'ятки та iсторiя племен Карпатського регiону в добу бронзи, а також iншi проблеми стародавньої iсторiї захiдної частини України та Центральної Європи, зокрема дослiдження розселення слов'ян на територiї Пiвнiчно-Схiдних Карпат. Для цього Е.А.Балагурi стало в пригодi знання угорської, румунської, чеської, польської, нiмецької мов. Йому вдалося поєднати українську археологiчну та iсторичну науку з європейською, а на мапi давнiх культур України з'явилися десятки нових назв.

стр. 153


Звичайно, пiсля смертi людини на перший план виступають суто людськi риси його характеру, ставлення до людей, колег, усiх, з ким йому доводилося зустрiчатись i спiлкуватись, та все ж i професiя має важливе значення. Наукова громадськiсть, i не лише в рiдному Закарпаттi, тепер глибше замислиться над тим, що по собi залишила ця непересiчна людина й неупереджено проаналiзує зроблене ним. Е.А.Балагурi був воiстину визначним дослiдником стародавнiх пам'яток Закарпаття. Українська археологiя, а також науковцi сусiднiх країн Центральної Європи, зобов'язанi йому поглибленням фундаментальних знань. Це вiдбувалося протягом десятилiть завдяки постiйним контактам iз колегами за кордоном. Науковий внесок Е. А. Балагурi в розумiння подiй i предметiв доби бронзи III - II тисячолiть до н. є. досить значний i, безумовно, до його праць звертатиметься не одне поколiння археологiв та iсторикiв.

Доброзичливий характер, надзвичайна вiдкритiсть у спiлкуваннi, викладi своїх глибоких знань з археологiї й стародавньої iсторiї України та Європи здобули незрiвнянну славу Е. А. Балагурi серед студентiв Ужгородського унiверситету, де вiн працював понад 40 рокiв. Випускники унiверситету, якi зараз працюють, займаючи великi й малi посади, у рiзних галузях полiтичного, економiчного, наукового, освiтянського життя України та iнших країн, зберегли добрi спогади про прекрасного викладача, простого й вимогливого професора, свого унiверситетського вчителя.

Не формальною, а, навпаки, активною й плiдною була його участь у роботi редколегiй таких наукових журналiв, як "Археологiя", "Науковий вiсник Ужгородського нацiонального унiверситету", "Карпатика", "Acta Hungarica", а також Наукового товариства областi Саболч-Сатмар-Берег Угорської академiї наук, Закарпатського угорськомовного наукового товариства, Українського товариства охорони пам'яток iсторiї та культури. Вiн мав постiйнi науковi зв'язки з Iнститутом iсторiї України НАН України, де працює багато його друзiв.

Свiтла пам'ять про надзвичайно щедру й щиру людину, неординарного викладача, професора, завiдуючого кафедрою й декана, незмiнного керiвника археологiчних експедицiй, активного члена вчених рад, редколегiй наукових журналiв, доброзичливого опонента, рiдкiсного вiдкривача й систематизатора археологiчних пам'яток, вихователя добра в освiтi й науцi, i просто цiкавого спiврозмовника, веселу, життєрадiсну, чуйну, красиву й безмежно добру людину - Едуарда Альбертовича Балагурi - назавжди залишиться в душах i серцях його учнiв, колег, друзiв та знайомих.


© elibrary.com.ua

Постоянный адрес данной публикации:

https://elibrary.com.ua/m/articles/view/БАЛАГУРI-ЕДУАРД-АЛЬБЕРТОВИЧ

Похожие публикации: LУкраина LWorld Y G


Публикатор:

Олександр ПанКонтакты и другие материалы (статьи, фото, файлы и пр.)

Официальная страница автора на Либмонстре: https://elibrary.com.ua/Ukraine

Искать материалы публикатора в системах: Либмонстр (весь мир)GoogleYandex

Постоянная ссылка для научных работ (для цитирования):

БАЛАГУРI ЕДУАРД АЛЬБЕРТОВИЧ // Киев: Библиотека Украины (ELIBRARY.COM.UA). Дата обновления: 24.08.2014. URL: https://elibrary.com.ua/m/articles/view/БАЛАГУРI-ЕДУАРД-АЛЬБЕРТОВИЧ (дата обращения: 23.04.2024).

Комментарии:



Рецензии авторов-профессионалов
Сортировка: 
Показывать по: 
 
  • Комментариев пока нет
Похожие темы
Публикатор
Олександр Пан
Львiв, Украина
773 просмотров рейтинг
24.08.2014 (3530 дней(я) назад)
0 подписчиков
Рейтинг
0 голос(а,ов)
Похожие статьи
КИТАЙ И МИРОВОЙ ФИНАНСОВЫЙ КРИЗИС
Каталог: Экономика 
13 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ТУРЦИЯ: ЗАДАЧА ВСТУПЛЕНИЯ В ЕС КАК ФАКТОР ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
Каталог: Политология 
24 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VASILY MARKUS
Каталог: История 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
ВАСИЛЬ МАРКУСЬ
Каталог: История 
29 дней(я) назад · от Petro Semidolya
МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ЛАТИНСЬКА СПАДЩИНА: ПОЛЬША, ЛИТВА, РУСЬ
Каталог: Вопросы науки 
33 дней(я) назад · от Petro Semidolya
КАЗИМИР ЯҐАЙЛОВИЧ І МЕНҐЛІ ҐІРЕЙ: ВІД ДРУЗІВ ДО ВОРОГІВ
Каталог: История 
33 дней(я) назад · от Petro Semidolya
Українці, як і їхні пращури баньшунські мані – ба-ді та інші сармати-дісці (чи-ді – червоні ді, бей-ді – білі ді, жун-ді – велетні ді, шаньжуни – горяни-велетні, юечжі – гутії) за думкою стародавніх китайців є «божественним військом».
35 дней(я) назад · от Павло Даныльченко
Zhvanko L. M. Refugees of the First World War: the Ukrainian dimension (1914-1918)
Каталог: История 
38 дней(я) назад · от Petro Semidolya
АНОНІМНИЙ "КАТАФАЛК РИЦЕРСЬКИЙ" (1650 р.) ПРО ПОЧАТОК КОЗАЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (КАМПАНІЯ 1648 р.)
Каталог: История 
43 дней(я) назад · от Petro Semidolya
VII НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕТЬМАНОВІ ІВАНОВІ ВИГОВСЬКОМУ
Каталог: Вопросы науки 
43 дней(я) назад · от Petro Semidolya

Новые публикации:

Популярные у читателей:

Новинки из других стран:

ELIBRARY.COM.UA - Цифровая библиотека Эстонии

Создайте свою авторскую коллекцию статей, книг, авторских работ, биографий, фотодокументов, файлов. Сохраните навсегда своё авторское Наследие в цифровом виде. Нажмите сюда, чтобы зарегистрироваться в качестве автора.
Партнёры Библиотеки

БАЛАГУРI ЕДУАРД АЛЬБЕРТОВИЧ
 

Контакты редакции
Чат авторов: UA LIVE: Мы в соцсетях:

О проекте · Новости · Реклама

Цифровая библиотека Украины © Все права защищены
2009-2024, ELIBRARY.COM.UA - составная часть международной библиотечной сети Либмонстр (открыть карту)
Сохраняя наследие Украины


LIBMONSTER NETWORK ОДИН МИР - ОДНА БИБЛИОТЕКА

Россия Беларусь Украина Казахстан Молдова Таджикистан Эстония Россия-2 Беларусь-2
США-Великобритания Швеция Сербия

Создавайте и храните на Либмонстре свою авторскую коллекцию: статьи, книги, исследования. Либмонстр распространит Ваши труды по всему миру (через сеть филиалов, библиотеки-партнеры, поисковики, соцсети). Вы сможете делиться ссылкой на свой профиль с коллегами, учениками, читателями и другими заинтересованными лицами, чтобы ознакомить их со своим авторским наследием. После регистрации в Вашем распоряжении - более 100 инструментов для создания собственной авторской коллекции. Это бесплатно: так было, так есть и так будет всегда.

Скачать приложение для Android